REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym spółdzielnia ustanawiać powinna zgodnie z Ustawą o własności lokali, w następujący sposób:

REKLAMA

1. wyodrębnić na rzecz spółdzielni z nieruchomości cały garaż wielostanowiskowy wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej,

2. założyć dla niego księgę wieczystą,

3. przenieść na rzecz członka udział we współwłasności garażu jako odrębnej nieruchomości, co wiąże się z możliwością korzystania z oznaczonego miejsca przez uprawnionego w ramach jego udziału.

REKLAMA

Jak stwierdził Sąd Najwyższy: „przydział przez spółdzielnię mieszkaniową oznaczonego miejsca postojowego w wielostanowiskowym lokalu garażowym stanowiącym jej własności, daje uprawnienia do korzystania z garażu w wyznaczonym miejscu, bez dalszych skutków prawnorzeczowych”. Spółdzielcze prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest uprawnieniem obligacyjnym, do którego stosuje się odpowiednie przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (z wyjątkiem art. 1714).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechami charakterystycznymi tego prawa są:
• powiązanie go ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu;
• zbywalność (wymagana umowa w formie aktu notarialnego);
• uprawnienie do miejsca postojowego może być samodzielne i może przysługiwać członkowi spółdzielni.

Osoby posiadające prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu nie mogą rościć sobie prawa do przeniesienia na siebie własności całego garażu oraz nie mogą wysuwać roszczeń o nabycie miejsca postojowego na własność, gdyż ustanowienie odrębnej własności miejsca postojowego nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że przedmiotem odrębnej własności może być tylko lokal spełniający wymóg samodzielności.

Własnościowe prawo do miejsca postojowego

Posiadaczowi własnościowego prawa do miejsca postojowego przysługuje roszczenie o nabycie ułamkowego udziału we własności całego garażu wielostanowiskowego, który dopiero jako całość stanowi samodzielny lokal. Wszyscy współwłaściciele stanowią jednego zbiorowego właściciela lokalu oraz mogą działać wspólnie w ramach wspólnoty mieszkaniowej jako jeden z współwłaścicieli lokali. Generalnie prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu oraz ułamkowy udział we własności wielostanowiskowego garażu są niezależne od posiadania prawa do lokalu mieszkalnego lub mającego inne przeznaczenie i mogą być zbywane oraz nabywane oddzielnie.

Co przyniosła nowelizacja ustawy

Należy zaznaczyć, ze nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 roku wprowadziła do treści art. 1719 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmiany wykluczające stosowanie do garaży wolnostojących regulacji art. 1714 dotyczących zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W wyniku tej zmiany garaże wolnostojące nie mogą być zbywane jak każdy inny samodzielny lokal oraz nie przysługuje członkowi roszczenie o nabycie własności, które przed wspomnianą nowelizacją przysługiwało osobom, które miały własnościowe prawo do takich garaży. Oznacza to pozbawienie wcześniej nabytych praw osób, którym takie roszczenie przysługiwało przed nowelizacją.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA