REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym spółdzielnia ustanawiać powinna zgodnie z Ustawą o własności lokali, w następujący sposób:

REKLAMA

1. wyodrębnić na rzecz spółdzielni z nieruchomości cały garaż wielostanowiskowy wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej,

2. założyć dla niego księgę wieczystą,

3. przenieść na rzecz członka udział we współwłasności garażu jako odrębnej nieruchomości, co wiąże się z możliwością korzystania z oznaczonego miejsca przez uprawnionego w ramach jego udziału.

REKLAMA

Jak stwierdził Sąd Najwyższy: „przydział przez spółdzielnię mieszkaniową oznaczonego miejsca postojowego w wielostanowiskowym lokalu garażowym stanowiącym jej własności, daje uprawnienia do korzystania z garażu w wyznaczonym miejscu, bez dalszych skutków prawnorzeczowych”. Spółdzielcze prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest uprawnieniem obligacyjnym, do którego stosuje się odpowiednie przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (z wyjątkiem art. 1714).

Cechami charakterystycznymi tego prawa są:
• powiązanie go ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu;
• zbywalność (wymagana umowa w formie aktu notarialnego);
• uprawnienie do miejsca postojowego może być samodzielne i może przysługiwać członkowi spółdzielni.

Osoby posiadające prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu nie mogą rościć sobie prawa do przeniesienia na siebie własności całego garażu oraz nie mogą wysuwać roszczeń o nabycie miejsca postojowego na własność, gdyż ustanowienie odrębnej własności miejsca postojowego nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że przedmiotem odrębnej własności może być tylko lokal spełniający wymóg samodzielności.

Własnościowe prawo do miejsca postojowego

Posiadaczowi własnościowego prawa do miejsca postojowego przysługuje roszczenie o nabycie ułamkowego udziału we własności całego garażu wielostanowiskowego, który dopiero jako całość stanowi samodzielny lokal. Wszyscy współwłaściciele stanowią jednego zbiorowego właściciela lokalu oraz mogą działać wspólnie w ramach wspólnoty mieszkaniowej jako jeden z współwłaścicieli lokali. Generalnie prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu oraz ułamkowy udział we własności wielostanowiskowego garażu są niezależne od posiadania prawa do lokalu mieszkalnego lub mającego inne przeznaczenie i mogą być zbywane oraz nabywane oddzielnie.

Co przyniosła nowelizacja ustawy

Należy zaznaczyć, ze nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 roku wprowadziła do treści art. 1719 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmiany wykluczające stosowanie do garaży wolnostojących regulacji art. 1714 dotyczących zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W wyniku tej zmiany garaże wolnostojące nie mogą być zbywane jak każdy inny samodzielny lokal oraz nie przysługuje członkowi roszczenie o nabycie własności, które przed wspomnianą nowelizacją przysługiwało osobom, które miały własnościowe prawo do takich garaży. Oznacza to pozbawienie wcześniej nabytych praw osób, którym takie roszczenie przysługiwało przed nowelizacją.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA