REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Taras wentylowany – budowa. Krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Budowa tarasu, taras. Fot. Fotolia
Budowa tarasu, taras. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Taras wentylowany możemy budować zarówno na gruncie, jak i na podłożach mineralnych np. wylewce betonowej. Konstrukcję tarasu wentylowanego stanowi płyta, zamontowana na specjalnych wspornikach. Sam taras nie jest trudny do wykonania.

REKLAMA

Fot. Libet

Im prostsza technologia, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych i dłuższe życie produktu. Ta uniwersalna zasada idealnie sprawdza się także w kwestii układania tarasu, który ma przecież cieszyć oczy i służyć przez wiele lat. Technologia wykonania tarasu wentylowanego, w porównaniu ze wszystkimi innymi, jest najprostsza, jej koszty – najniższe, a efekty tak użytkowe, jak i estetyczne – w pełni zadowalające. 

- Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w układaniu tarasów wentylowanych – przekonuje Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Ta technologia sprawdza się zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Wszystko to sprawia, że technologia tarasów wentylowanych jest bardzo popularna i chętnie wybierana przez inwestorów indywidualnych i developerów.

Taras wentylowany – zalety

Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Do jej wykonania nie są więc potrzebne ani specjalistyczne narzędzia, ani też wyjątkowe umiejętności. Znacznie prostsze i wymagające mniej czasu jest przygotowanie podłoża, a uzyskana nawierzchnia lekka, trwała i pod każdym względem bezpieczna. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem, jest idealnym miejscem na poprowadzenie niezbędnych instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej. I co ważne, można to zrobić w dowolnym czasie, a nie tylko w chwili układania tarasu.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Libet

REKLAMA

Ponadto technologia ta gwarantuje dobrą wentylację tarasu oraz ułatwia odprowadzanie wód opadowych. Sprawia też, że nawierzchnia tarasu jest mrozoodporna i nie straszne jej niszczące działanie zamarzającej wody.  Ważną zaletą technologii wentylowanej jest nie tylko proste i szybkie zamontowanie płyt tarasowych, ale również, gdy zaistnieje taka potrzeba lub konieczność, błyskawiczny demontaż na każdym etapie użytkowania.

- W przypadku wystąpienia awarii np. instalacji wystarczy podnieść płytę lub płyty i usunąć uszkodzenie, a potem położyć je na swoje miejscemówi Kamil Drewczyński. – Także zmiana nawierzchni ze względów estetycznych sprowadza się do szybkiej zmiany płyt tarasowych na nowe. Zdjęte płyty, podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.

Taras wentylowany – krok po kroku

Wykonanie tarasu w technologii wentylowanej obejmuje dwa zasadnicze etapy: przygotowanie podłoża oraz układanie płyt na wspornikach. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być stabilne i równe oraz ułatwiające odprowadzanie wody, co wiąże się z zachowaniem spadków na zewnątrz. Należy je również zabezpieczyć przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych np. papą termozgrzewalną, zwracając szczególną uwagę na uszczelnienie narożników. Dopiero na takim podłożu można ustawiać wsporniki, stanowiące oparcie dla płyt tarasowych.

Fot. Libet

REKLAMA

Wsporniki są wytwarzane z odpowiednich tworzyw sztucznych, które dobrze przenoszą obciążenia przy tak przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach, nie uginają się, nie zginają i są odporne na uszkodzenia. Dostępne są dwa typy: o wysokości stałej (8 i 35 mm) oraz regulowanej (w zakresach 60-47 i 60-90 mm), a ich wybór zależy głównie od rodzaju podłoża i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Bezpośrednio na wspornikach układane są płyty tarasowe.

Przestrzeganie zasad wykonywania tarasu wentylowanego oraz dobór odpowiednich płyt zapewni mu równą i estetyczną nawierzchnię. Należy wybierać płyty tarasowe najlepiej o prostym, regularnym kształcie oraz co ważne, takiej samej grubości. Dzięki temu po ułożeniu utworzą równą płaszczyznę, dobrze spasowaną na stykach i bez efektu tzw. ząbkowania, który może powodować dyskomfort dla użytkowników

Fot. Libet

Fot. Libet

Zobacz także: Taras w domu jednorodzinnym – jak go dobrze zaprojektować?

Zobacz także: Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

Zobacz także: Tarasy drewniane – inspiracje

Źródło: Libet

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA