REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krok po kroku, jak sprzedać mieszkanie?


Sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym z kilku części. Sukces przedsięwzięcia leży przede wszystkim w rękach właścicieli mieszkania. Odpowiednie przygotowanie lokum, ewentualny remont i stworzenie atrakcyjnej oferty internetowej, to połowa sukcesu. Dużo zależy też od lokalizacji mieszkania.

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

O czym pamiętać aktualizując operat szacunkowy?

Zawierając umowę o aktualizację operatu szacunkowego warto zwrócić uwagę termin ważność operatu szacunkowego, datę sporządzenia operatu szacunkowego, informację dotyczącą tego, kiedy aktualizacja może być dokonana oraz jakie istotne postanowienia należy zawrzeć w umowie.

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

REKLAMA

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Najem przez małżonków

Prawo przewiduje szczególne rozwiązania dotyczące nawiązania stosunku najmu między wynajmującym, a najemcą, który posiada własną rodzinę. Rozwiązania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony rodzinie najemcy ( a konkretnie jego małżonkowi).

Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Powództwo o uchylenie uchwały wytacza się przeciwko wspólnocie reprezentowanej przez zarząd lub zarządcę do sądu rejonowego lub okręgowego w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

REKLAMA

Jakie zobowiązania spoczywają na ustanawiającym użytkowanie?

W umowie nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego strony powinny zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, ponieważ na ich podstawie strony będą uprawnione do domagania się swoich praw oraz zobowiązane do wykonania obowiązków na nich spoczywających.

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Wykupiłeś mieszkanie od spółdzielni?- zapłacisz podatek od nieruchomości

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje powstanie obowiązku podatkowego- w zakresie podatku od nieruchomości.

Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Zadatek w umowie o dokonanie wyceny stanowi dodatkowe zastrzeżenie, które spełnia funkcję zabezpieczenia interesu zarówno wykonawcy, jak i osobie zlecającej. Wskazać należy, iż zadatek może także stanowić zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?


Kupując działkę pod zabudowę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację. Przede wszystkim, dowiedzmy się, czy stan prawny ziemi jest uregulowany. Problemem będzie nie uwzględnienie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jak ustalić wynagrodzenie za wycenę?

Strony zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości mogą określić wynagrodzenie na dwa sposoby: wynagrodzenie w formie ryczałtowej oraz jako wynagrodzenie kosztorysowe.

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

Jak określić wynagrodzenie za wycenę?

Kwestie związane z wynagrodzeniem są uregulowane w kodeksie cywilnym. Z tychże przepisów jednoznacznie wynika, iż wynagrodzenie Wykonawcy przysługuje dopiero w momencie stwierdzenia prawidłowego wykonania dzieła.

Kto dostarcza informacje zawierając umowę o wycenę?

Zazwyczaj zapewnienie stosowanych materiałów, czy też narzędzi należy do osoby przyjmującej zamówienie. Jednakże tego typu obowiązek może spoczywać także na obu stronach umowy, jeżeli zostało to określone w umowie albo wynika to z pewnych stosowanych zwyczajów.

Co może być przedmiotem wyceny?

Na mocy przepisów określających wartość nieruchomości – przedmiotem wyceny jest nieruchomość. Strony w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości powinny zawrzeć informacje dotyczące rodzaju przedmiotowej nieruchomości.

Co zawrzeć w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości?

W umowie o dokonanie wyceny strony powinny wskazać, jakie jest przeznaczenie sporządzenia danego operatu szacunkowego. Strony umowy zobowiązane są przy określaniu wyceny nieruchomości powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie wyceny nieruchomości a rzeczoznawcą majątkowym lub przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. W tym celu należy określić przede wszystkim m.in. imię, nazwisko, adres stron umowy, a także zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Jaka forma umowy o dokonanie oszacowania nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, a przy tym o sporządzenie operatu szacunkowego może być zawarta w dowolnej formie. Zaleca się jednak, aby strony sporządziły niniejszą umowę w formie pisemnej w celu określenia przede wszystkim potrzeb osoby zamawiającej.

Co powinna zawierać umowa o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości?

Oszacowanie wartości nieruchomości wynika z potrzeb osoby zamawiającej. Cały proces wyceny nieruchomości ma obligatoryjny charakter, gdyż uwarunkowany jest obowiązującymi przepisami prawa. W celu uniknięcia ewentualnych sporów pomiędzy wykonawcą a osobą zamawiającą, strony powinny szczegółowo określić cel w umowie o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.

Jak prawidłowo wykonać wycenę nieruchomości?

Na rzeczoznawcy majątkowym spoczywa obowiązek sporządzenia operatu szacunkowego w sposób prawidłowy, gdyż stanowi on przede wszystkim istotny element dla realizacji interesu klientów.

Kiedy deweloper może zarządzać budynkiem?

Wspólnota mieszkaniowa w nowo wybudowanym budynku powstaje z mocy prawa po wyodrębnieniu i zbyciu przez dewelopera pierwszego lokalu. Do tego czasu zarząd nieruchomością sprawuje deweloper. Deweloper może jednak zagwarantować sobie lub firmie przez siebie wskazanej prawo do sprawowania zarządu przez dłuższy okres, np. 2-3 lat. Czy można się na to nie zgodzić?

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Czy podatnik z uwagi na podjęcie decyzji o przeznaczeniu mieszkania na wynajem i w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, jest zobowiązany do wycofania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane związane z wcześniejszymi pracami remontowymi w tym mieszkaniu?

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej wspólnota mieszkaniowa odpowiada bez ograniczeń, natomiast właściciele poszczególnych lokali są odpowiedzialni tylko w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości.

Na czym polega partycypacja w TBS?

Partycypacja to finansowy wkład w budowę mieszkania, który daje prawo wynajęcia lokalu z zasobów TBS, lub do wskazania innego najemcy. Aby uzyskać takie prawa, partycypant musi zawrzeć z TBS przed rozpoczęciem inwestycji umowę o partycypację.

Współwłaściciel zapłaci cały podatek

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przypadku gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości jest zwolniony z podatku od nieruchomości, cały podatek uiszcza drugi współwłaściciel, niekorzystający ze zwolnienia.

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Czy warto kupować meble ze sztucznego tworzywa?

Meble ze sztucznego tworzywa: z plastiku, pleksi robią furorę w aranżacjach wnętrz. Niska cena mebli ze sztucznego tworzywa, to nie zawsze jednak dobra jakość. Mimo wszystko takie meble niesamowicie ożywiają wystrój. Do jakiego typu wnętrz pasują meble z tworzywa sztucznego?

Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Wypowiedzenie umowy najmu składane jest w formie oświadczenia woli przez jedną ze stron umowy drugiej stronie. Oświadczenie składa wynajmujący najemcy albo najemca wynajmującemu. Należy także rozważyć kwestię, kto składa wypowiedzenie: najemca czy też wynajmujący, oraz czy wypowiedzenie dotyczy najmu zwykłego czy też okazjonalnego.

Jak zastosować meble z recyklingu?

Nie warto wyrzucać starych mebli! Wystarczy wymyślić dla starych mebli nowe zastosowanie. Dzięki przetwarzaniu przedmiotów, drewniane skrzynie, mogą stać się wygodną sofą. To nowy trend, w myśl ekologicznej idei o powtórnym wykorzystywaniu mebli.

Czym są meble w stylu vintage?

Wnętrze vintage pozwala łączyć nowoczesność z aranżacjami sprzed lat. Styl vintage zdążył zyskać już wielu fanów. Odnowa staroci pozwala stworzyć coś niebanalnego z niemodnych wcześniej dodatków.

Co trzeba wiedzieć o meblach w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny łączy w sobie europejską prostotę mebli i orientalne wzornictwo. Trwałość egzotycznych rodzajów drewna wykorzystanych do produkcji mebli w stylu kolonialnym sprawia, że mogą one służyć nam przez długie lata.

Jak zakwestionować uchwałę walnego zgromadzenia?

Co zrobić jeżeli nie zgadzamy się z uchwałą podjętą przez walne zgromadzenie spółdzielni? Jeżeli doszło do naruszenia prawa, może okazać się że uchwała jest nieważna od chwili jej podjęcia.

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

Styl retro w łazience

Styl retro to prosty sposób na piękną, elegancką i zarazem praktyczną łazienkę. Jednak do stylu retro nie wystarczy byle jakie pomieszczenie. Chcąc odpowiednio wyeksponować niespotykane elementy łazienki, powinniśmy urządzić ją na dużej przestrzeni.

Jak założyć księgę wieczystą dla mieszkania?

Księga wieczysta jest m.in. świadectwem naszej własności mieszkania. Jeżeli np. uzyskaliśmy odrębną własność lokalu w oparciu o wyrok sądowy- założeniem księgi powinniśmy zająć się sami.

Czym jest kasa mieszkaniowa?

Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń!

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?


Poddasze stwarza wiele możliwości na zaaranżowanie klimatycznej i wygodnej łazienki. W swobodnym ustawieniu urządzeń sanitarnych na poddaszu może nam jednak przeszkodzić charakter jego budowy.

Co zrobić, żeby łazienka była miejscem relaksu?


SPA w domu, pozwoli nam zrelaksować się, bez konieczności płacenia wielkich pieniędzy za zabiegi w salonie. Wystarczy odpowiednio urządzić łazienkę. Świece sprawią, że zapanuje w niej niepowtarzalny klimat.

Jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim?

Tworząc kuchnię w stylu prowansalskim powinniśmy użyć przede wszystkim naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno. Dodatkowo w czasie aranżacji w stylu prowansalskim musimy pamiętać o zachowaniu ciepłych i jasnych barw. Nie możemy pominąć kupna dużego stołu, który odtąd będzie stanowił centrum naszej kuchni.

Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania/domu?

Dochody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy podlegają (jak większość naszych dochodów) opodatkowaniu. Ustawodawca pozwala nam jednak na wybór sposobu opodatkowania. Najniższa stawka procentowa nie zawsze oznacza najniższe oprocentowanie. Co zatem lepsze ? Ryczałt, skala podatkowa, czy podatek liniowy przedsiębiorców ?

Czym może zajmować się spółdzielnia mieszkaniowa?

Pomimo, iż podstawowym celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przedmiot działalności spółdzielni może być o wiele szerszy i coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb gospodarki rynkowej.

Kuchnia bez płytek – co w zamian?

W stereotypowej aranżacji kuchni, płytki są podstawowym materiałem stosowanym do wykończenia ścian i podłogi. Nie wszyscy jednak lubią płytki w kuchni, ze względu na brudzące się fugi i szarzejące kolory. Z myślą o nich, styliści proponują nowe, ciekawe możliwości.

Jak zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego?

Aby zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego, należy spełnić dwa warunki. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli potencjalny najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście oraz jeżeli suma dochodów przekracza ustalone maksimum.

Czym jest TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zwane w skrócie TBS działają na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jest to specjalny podmiot powołany do tworzenia zasobu mieszkań przeznaczonych, w głównej mierze, dla osób niezamożnych.

REKLAMA