Jak dobrze oświetlić kuchnię?
REKLAMA
REKLAMA
Strefy kuchni
Spędzamy w niej dużo czasu. Często jest miejscem, które skupia wokół siebie życie rodzinne. W kuchni gotujemy, często też spożywamy w niej posiłki. Na dobre stała się częścią towarzyską mieszkania. Podejmujemy w niej gości, zawsze jest na widoku. Chcąc zapewnić sobie odpowiednie warunki do życia i gotowania za razem, powinniśmy umieć dobrze oświetlić kuchnię. Możemy podzielić ją, na trzy strefy.
REKLAMA
Zobacz także: Pomysł na małą kuchnię
REKLAMA
- Strefę do przygotowania posiłków. To część meblościanki kuchennej, obejmująca blaty robocze. Najczęściej ograniczona jest przez dolne i górne półki. Aby ułatwić sobie proces przygotowań, możemy zainstalować światło, bezpośrednio nad blatem. Dobrym rozwiązaniem będą halogeny lub lampy na szynach. Przesuniemy je tam, gdzie w danym momencie będziemy pracować.
- Strefę gotowania. Kuchenka może być elementem zabudowy kuchennej lub oddzielnym bytem, wstawionym na przykład w wyspę. Dobrze oświetlimy ją, montując punktowe światło w okapie, nad płytą. Musimy pamiętać jedynie o odpowiedniej mocy wiązki.
Zobacz także: Jak zaaranżować kuchnię na poddaszu?
Jak oświetlić stół?
Trzecią strefą jest część jadalna. W wielometrażowych domach lub mieszkaniach, łatwiej jest wygospodarować miejsce na osobną jadalnię. Małe mieszkania łączą ją z kuchnią. Stół stawia się nieraz w centrum pomieszczenia. Do jego oświetlenia, nie wystarczy jednak tylko górne źródło światła. Powinniśmy stworzyć osobną oprawę nad stołem. Może to być zwisająca z sufitu lampa, okryta ciekawie zaprojektowanym kloszem.
- światło nad stołem nie może przeszkadzać siedzącym przy nim osobom. Dobierzmy odpowiednią moc żarówek lub zamontujmy ściemniacz.
- lampa nie powinna wisieć niżej, niż 50 cm nad stołem.
- diody LED pozwolą twojej kuchni zaświecić w różnych kolorach. Panele montuje się w zabudowie.
REKLAMA
REKLAMA