Jak dobrze oświetlić łazienkę?
REKLAMA
REKLAMA
Aranżacja wnętrza światłem
Standardowo dobierane dotąd do łazienki plafony i kinkiety, wyszły z mody. Słabo oświetlona łazienka, nie spełnia już oczekiwań. Dziś, możemy sobie pozwolić na żyrandol nad wanną. Wszystko zależy od stylu, w jakim wykonany jest wystrój łazienki. Źródeł światła jest dużo więcej, niż dawniej. Ponad to, główne oświetlenie na suficie, nie odgrywa już znaczącej roli. Nowoczesny system aranżacji pozwala dzielić łazienkę na poszczególne strefy – kąpieli, relaksu, czy codziennego użytku. Podziału dokonuje się poprzez doświetlenie konkretnych miejsc w łazience.
REKLAMA
Zobacz także: Czy nietypowe oświetlenie łazienki spełnia swoje podstawowe funkcje?
Główne i dodatkowe źródła światła
Mimo wszystko w łazience niezbędne jest główne – górne źródło światła. Wiele łazienek pozbawionych jest dostępu do okna. Lampa u sufitu, ma poniekąd dostarczać wiązki o podobnym nasyceniu, jak światło dzienne. Nie jest to jednak wystarczające źródło do oświetlenia przestrzeni, jaką jest łazienka. Ważnym miejscem, które wymaga dodatkowego doświetlenia jest lustro, przy którym kobiety wykonują codzienny makijaż, a mężczyźni się golą. Lustro nie może być ono oświetlone jedynie z góry. Powinno mieć także dwa poboczne źródła światła, która łącznie naświetlą twarz z trzech stron. Odpowiednie światło powinno być także nad kabiną prysznicową. Jeśli jest mlecznie przeszklona, dodatkowe źródło powinno znaleźć się w suficie bezpośrednio nad prysznicem.
Zobacz także: O czym warto wiedzieć planując oświetlenie w łazience?
Oświetlenie dekoracyjne
Obecna technologia pozwala nam także na użycie dodatkowego oświetlenia typu LED w łazience. To tak zwane dekoracyjne światło, służy przede wszystkim stworzeniu we wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Podświetlenie takim panelem wanny lub półeczek sprawi, że wnętrze zaświeci się w różnych kolorach. Ciekawostką jest, że panele LED pozwalają podświetlić wodę. Wystarczy kupić słuchawkę prysznica z funkcją podświetlania.
REKLAMA
REKLAMA