Oświetlenie w mieszkaniu - kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Wpływ światła na nasze zdrowie i samopoczucie jest duży. Odpowiednie oświetlenie istotne jest zarówno w domu jak i w pracy czy miejscach aktywnego wypoczynku. Niewłaściwe oświetlenie powoduje zmęczenie i silne bóle głowy. Dotyczy to zarówno zbyt słabego oświetlenia jak i zbyt jaskrawego. Aby czuć się dobrze i komfortowo we własnym mieszkaniu warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie prawidłowego rozmieszczenia oświetlenia. Ważne jest to, żeby wszystkie punkty świetlne spełniały swoje zadania. Dzięki dobremu rozmieszczeniu oświetlenia możemy kształtować przestrzeń wizualną pomieszczenia.
REKLAMA
Gdy zamontujemy na suficie lampy, które dają silne światło możemy sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Natomiast optycznie obniżymy pokój dzięki zamontowaniu długich lamp, które kierują światło prosto w dół.
Przeczytaj:
Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?
Rozmieszczając oświetlenie we wnętrzu mieszkania musimy zwrócić uwagę na każdy szczegół: począwszy od natężenia światła, poprzez rodzaj jego źródeł aż do ilości punktów świetlnych. Rodzaj oświetlenia powinien komponować się z wystrojem wnętrza. W zależności od rodzaju wnętrza, światło może być skupione na danym punkcie bądź rozproszone po całym pomieszczeniu. Dzięki światłu można wyeksponować ciekawe zakamarki mieszkania, meble bądź obrazy.
Przeczytaj:
Podstawowe zasady oświetlenia wnętrz
Przed doborem odpowiedniego oświetlenia powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniło dane pomieszczenie. W zależności od rodzaju pomieszczenia powinniśmy montować oświetlenie o różnych właściwościach. Przykładowo we wnętrzu, które będzie służyło nam do pracy, odrabiania lekcji itp. oświetlenie powinno składać się z różnych rodzajów światła. Przede wszystkim ze światła głównego i dodatkowo ze świateł punktowych (np. lampki na biurku). Natomiast w sypialni oświetlenie powinno być neutralne i nie rzucać zbyt jasnego światła. W tym wnętrzu warto też pomyśleć o specjalnych lampach, z funkcją przyciemniania światła.
Przeczytaj:
Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziennym?
Jak dobrze oświetlić łazienkę?
Jak praktycznie i nowocześnie oświetlić kuchnię?
Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnych rodzajów oświetlenia: nowoczesne lampy wiszące i podłogowe, kinkiety, plafony oraz halogeny. Każdy z tych rodzajów oświetlenia może być doskonałym dodatkiem aranżacyjnym w naszym wnętrzu i może podkreślać jego indywidualny styl. Ciekawym elementem dekoracyjnym są lampy. Mogą pełnić funkcję oświetlenia miejscowego, ale zazwyczaj głównie są dekoracją pomieszczenia.
Przeczytaj:
Jak wykorzystać lampy stołowe?
Obecnie dużą popularnością cieszą się diody LED. Zużywają one do 80% mniej energii niż zwykłe żarówki i świecą znacznie dłużej. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako oświetlenie główne, ale również jako oświetlenie dekoracyjne. Ich ciepłe światło tworzy niezwykły klimat.
Przeczytaj:
REKLAMA
REKLAMA