REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Powiew Indii w Twoim domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wnętrza w stylu indyjskim charakterysują się przepychem, intensywnymi barwami, mnogością wszelakich puzderek, atłasowych poduch poukładanych niby mimochodem tu i tam.
Wnętrza w stylu indyjskim charakterysują się przepychem, intensywnymi barwami, mnogością wszelakich puzderek, atłasowych poduch poukładanych niby mimochodem tu i tam.

REKLAMA

REKLAMA

Wnętrza w stylu indyjskim charakteryzują się przepychem, intensywnymi barwami, mnogością wszelakich puzderek, atłasowych poduch poukładanych niby mimochodem tu i tam. Orient to niewyczerpane źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną urządzić wnętrze swojego domu w sposób nietuzinkowy tak, by poczuć powiew Indii. Magiczna atmosfera panująca w takim wnętrzu oddziałuje na wszystkie zmysły. Trzeba jednak zadbać o to, aby indyjski przepych nie stał się przesadzonym.

REKLAMA

We wnętrzach indyjskich bardzo istotne są kolory. Chcąc wyczarować w swoim mieszkaniu atmosferę przypominająca tę z opowieści Szeherezady, powinniśmy postawić na ciepłe, ale jednocześnie intensywne barwy, takie jak róż indyjski, fiolety, czerwienie i pomarańcze. Kolory można bez obaw łączyć, na przykład jaskrawą czerwień z przygaszonym fioletem. Do podstawowych barw dodajemy małe akcenty złota, ultramaryny lub głębokiej zieleni. Jeżeli taki dobór kolorów wydaje nam się mimo wszystko zbyt intensywny, możemy zastosować je jako dodatki na tle bardziej stonowanych, ciepłych, naturalnych kolorów, np. beżowego lub piaskowego. Jeśli decydujemy się na tapety, koniecznie wybierzmy te we wzory, np. kwiaty lub figury geometryczne albo najbardziej popularny w Indiach wzór, tzw. paisley, który można spotkać na tapetach, dywanach, narzutach czy zasłonach.

REKLAMA

Indie to kraj słynący z wysokiej temperatury, elementy wystroju zatem poza podstawową funkcją, jaką jest zdobienie wnętrza, często również chłodzą. Podłoga najczęściej zrobiona jest z drewna lub z płytek ceramicznych w ciemnych, naturalnych barwach. W tradycyjnych indyjskich domach trudno jednak spotkać podłogę bez dywanu, wybierzmy zatem takie o intensywnych kolorach i wyraźnych wzorach. Im więcej wzorów w indyjskim wnętrzu, tym lepiej.

Zobacz także: Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

REKLAMA

Meble, podobnie jak podłoga, powinny być ciemne, najlepiej wykonane z egzotycznego drewna typu mahoń, venge, palisander, akacja indyjska. Możemy poszukać mebli kolonialnych, masywnych, wykonanych ręcznie z dbałością o każdy szczegół i niezwykle trwałych. Meble  kolonialne to połączenie tradycyjnych indyjskich materiałów i ornamentyki ze stylem wiktoriańskim. Praktycznym i bardzo charakterystycznym dla Indii meblem jest szezlong, niski i miękki, pięknie zdobiony. Wszelkie siedziska typu kanapy czy fotele warto wyłożyć poduszkami, nada to wnętrzu jeszcze bardziej orientalnego charakteru.

W pokoju indyjskim powinniśmy czuć się jak w pałacu, musi więc być bajkowo, przytulnie, luksusowo i egzotycznie. Zdobione poduszki to podstawa stylu indyjskiego. Musi ich być dużo, najlepiej powleczone atłasowymi poszewkami. Mogą służyć jako ozdoba, ale też jako siedziska, na których można odpocząć. Atłasowe mogą być również zasłony, narzuty na łóżko czy baldachim, którym ozdobimy łóżko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas urządzania indyjskiego wnętrza możemy użyć tradycyjnych indyjskich sari i batików. Okna możemy ubrać w delikatne pomarańczowe, fioletowe lub czerwone jedwabie, które będą się wspaniale prezentowały z koronkowymi roletami.

Zobacz także: Salon w stylu angielskim: kwiaty

W indyjskim wnętrzu nie może zabraknąć figurki słonia. W tradycyjnych hinduskich wierzeniach na słoniu wspiera się świat, dlatego też często wykorzystuje się go w zdobnictwie, na obrazach, plakatach czy jako rzeźbę w drewnianej oprawie lustra, o którym także powinniśmy o nim pamiętać. Kropką nad i niech będą kadzidła, świeczniki z kutego żelaza, zadbajmy również o misę z wodą, w której będą pływały główki gerber lub róż nadając wnętrzu piękny zapach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA