Jak zaprojektować wymarzoną sypialnię?
REKLAMA
REKLAMA
Lokalizacja
REKLAMA
Należy unikać lokalizowania wymarzonej sypialni w sąsiedztwie salonu. Nie zaleca się również, aby okna sypialni wychodziły na ruchliwą ulicę. Można też dodatkowo wyciszyć pomieszczenie, za pomocą ścianki działowej o wyższym poziomie izolacji akustycznej (ok. 60 dB). Sypialnia nie powinna być otwarta na inne pomieszczenia. Dobrym wyborem będzie montaż drzwi bez przeszkleń, w ten sposób można zapewnić lepszą izolację dźwiękową.
REKLAMA
Warto też zwrócić uwagę na to, na którą stronę wychodzą okna, wpływa to bezpośrednio na temperaturę pomieszczenia i dostęp do światła dziennego. Okna wychodzące na południe, sprawią, że sypialnia będzie słoneczna i chłodna. Jeśli zdecydujemy się na sypialnię z oknami skierowanymi na wschód to zapewnimy sobie widok na wschód słońca i chłód wieczorem. Okna od strony zachodniej sprawią, że pokój będzie się nagrzewał. Zaś okna wychodzące na północ sprawią, że w sypialni będzie ciemno, co nie zachęca do porannego wstania.
Oświetlenie
Rodzaj oświetlenia zastosowany w wymarzonej sypialni wpływa na nastrój wnętrza. Warto zdecydować się na jedno główne źródło światła, które można uzupełnić oświetleniem dekoracyjnym, oświetleniem wnętrza szafy i lampką do czytania. Jeśli z sypialni korzysta więcej niż jedna osoba a pory ich wstawania są różne, można potraktować niestandardowo oświetlenie szafy. Światło emitowane przez żarówki powinno być ciepłe, miękkie, wydobywające barwę ścian.
Zobacz także: Modne lampy – jak zneutralizować chłód minimalistycznych wnętrz?
REKLAMA
Jeśli w naszej wymarzonej sypialni chcemy czytać książkę w łóżku, tak by nie przeszkadzać innym, powinniśmy zdecydować się na lampkę o skupionej wiązce światła. Taką lampkę należy umieścić w odległości od 65 cm do 75 cm powyżej płaszczyzny materaca.
Producenci kontaktów i łączników zaprojektowali rozwiązania, które sprawdzą się w sypialni. Godne uwagi są programatory scen świetlnych, dzięki nim przy pomocy przycisków na ścianie łącznika bądź pilota, można wybrać wcześniej przez nas zaprogramowaną konfigurację świetlną. Komfort sypialni podniesie montaż włącznika światła przy ramie łóżka, umożliwi to korzystanie z oświetlenia bez potrzeby wstawania z łóżka. Z włącznikiem światła można zamontować np. zegar cyfrowy z budzikiem lub radio z możliwością odbioru stacji internetowych.
Łóżko
Łóżko najlepiej jest ustawić tak, aby wezgłowie przylegało do najbardziej wyeksponowanej ściany. Wokół niego dobrze jest pozostawić wolną przestrzeń, od 40 do 50 cm, umożliwi nam to swobodne przemieszczanie się i dostęp do sąsiadujących z nim mebli. Jeśli mamy dużą sypialnię to dobrze sprawdza się ustawienie łóżka w rogu, pod kątem, w stronę środka pokoju.
Łóżko powinno być dopasowane do najwyższej, śpiącej w nim osoby. Odpowiednia długość to wysokość osoby powiększona o minimum 20 cm.
W czasie wybierania materaca warto pomyśleć o prawidłowym ułożeniu kręgosłupa. Zbyt miękki materac sprawia, że każda zmiana pozycji zmusza mięśnie do wysiłku. Natomiast materac zbyt twardy powoduje, że krew nie przepływa swobodnie w miejscach nacisku, a kręgosłup jest zawieszony nad materacem. Jeśli po położeniu się na boku, możemy wsunąć dłoń w przestrzeń między brzuchem a powierzchnią materaca, oznacza to, że jest on za twardy.
Materace mają różne wypełnienia, np. lateksowe, z pianki syntetycznej i sprężynowe. Jeśli na materacu śpią dwie osoby to dobrym wyborem będzie materac, który reaguje na obciążenie punktowe, np. materac kieszeniowy lub lateksowy. Dzięki temu ruch jednej osoby nie przeszkadza drugiej. Przed zakupem warto poleżeć na materacu ok. 10 minut, wtedy zyskamy pewność, że jest on dla nas odpowiedni. Lepiej taki test przeprowadzić jak będziemy wypoczęci, ponieważ jeśli będziemy zmęczeni to każdy będzie się wydawał wygodny. Pokrowiec materaca powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Idealnie było by, gdyby dało się go zdejmować, umożliwi to jego pranie.
Kolory
Jeśli chcemy zastosować więcej niż jeden kolor, można wybrać kolory sąsiadujące ze sobą na palecie barw, np. niebieski i zielony. Zbyt duża liczba kolorów (więcej niż cztery) może wywołać koncepcyjny bałagan. Wybór koloru powinien być podyktowany naszym gustem, jednak warto wiedzieć, że:
- czerwony energetyzuje i podnosi ciśnienie krwi;
- pomarańczowy wywołuje ekscytację i entuzjazm;
- żółty przynosi radość, ale jeśli dominuje może prowadzić do frustracji i napięcia;
- pastele dają poczucie spokoju;
- niebieski wycisza, relaksuje, obniża ciśnienie krwi, w jasnych pomieszczeniach daje uczucie chłodu;
- zielony relaksuje i uspokaja;
Kolory neutralne to czarny, szary i biały, mogą być używane jako tło. Jasne kolory powiększają wizualnie przestrzeń, ciemne i duże desenie dodają przestronnym pomieszczeniom przytulności.
Zobacz także: Jaką tapetę zastosować w pokoju dziennym i w sypialni?
Umeblowanie
Mała sypialnia stanowi aranżacyjne wyzwanie. Trzeba uważać, żeby jej nie zagracić. Dobrym wyborem będą meble delikatne, o jasnej barwie. Szafy, regały najlepiej jest umieścić przy krótkiej ścianie, dzięki temu pokój odzyska swoje proporcje. Meble powinny być wysokie, by pomieściły dużo rzeczy. Należy uruchomić twórcze myślenie. Nawet zagłówek łóżka możemy wykorzystać jako półkę na książki. Można też wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Optycznie przestrzeń powiększy lustro, można je zamontować na drzwiach szafy.
REKLAMA
REKLAMA