REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wymarzoną sypialnię?

Kontakt-Simon
Aby sypialnia dobrze spełniała swoją funkcję wypoczynkową należy wybrać odpowiednie dla niej miejsce, z dostępem do światła naturalnego i sztucznego fot. Kontakt-Simon
Aby sypialnia dobrze spełniała swoją funkcję wypoczynkową należy wybrać odpowiednie dla niej miejsce, z dostępem do światła naturalnego i sztucznego fot. Kontakt-Simon

REKLAMA

REKLAMA

Z zaprojektowaniem wymarzonej sypialni wiąże się również zadbanie o to, by spełniała swoją funkcję wypoczynkową. Projekt wymarzonej sypialni powinien uwzględniać odpowiednie dla niej miejsce, z dostępem do światła naturalnego i sztucznego. Istotny wpływ ma na to również dobór odpowiedniego łóżka i materaca, ale też funkcjonalne umeblowanie i aranżacja wnętrza odpowiadająca naszemu gustowi. Sypialnia powinna być położona w najcichszej części domu, z dala od strefy dziennej.

Lokalizacja

REKLAMA

Należy unikać lokalizowania wymarzonej sypialni w sąsiedztwie salonu. Nie zaleca się również, aby okna sypialni wychodziły na ruchliwą ulicę. Można też dodatkowo wyciszyć pomieszczenie, za pomocą ścianki działowej o wyższym poziomie izolacji akustycznej (ok. 60 dB). Sypialnia nie powinna być otwarta na inne pomieszczenia. Dobrym wyborem będzie montaż drzwi bez przeszkleń, w ten sposób można zapewnić lepszą izolację dźwiękową.

REKLAMA

Warto też zwrócić uwagę na to, na którą stronę wychodzą okna, wpływa to bezpośrednio na temperaturę pomieszczenia i dostęp do światła dziennego. Okna wychodzące na południe, sprawią, że sypialnia będzie słoneczna i chłodna. Jeśli zdecydujemy się na sypialnię z oknami skierowanymi na wschód to zapewnimy sobie widok na wschód słońca i chłód wieczorem. Okna od strony zachodniej sprawią, że pokój będzie się nagrzewał. Zaś okna wychodzące na północ sprawią, że w sypialni będzie ciemno, co nie zachęca do porannego wstania.

Oświetlenie

Rodzaj oświetlenia zastosowany w wymarzonej sypialni wpływa na nastrój wnętrza. Warto zdecydować się na jedno główne źródło światła, które można uzupełnić oświetleniem dekoracyjnym, oświetleniem wnętrza szafy i lampką do czytania. Jeśli z sypialni korzysta więcej niż jedna osoba a pory ich wstawania są różne, można potraktować niestandardowo oświetlenie szafy. Światło emitowane przez żarówki powinno być ciepłe, miękkie, wydobywające barwę ścian.

Zobacz także: Modne lampy – jak zneutralizować chłód minimalistycznych wnętrz?

REKLAMA

Jeśli w naszej wymarzonej sypialni chcemy czytać książkę w łóżku, tak by nie przeszkadzać innym, powinniśmy zdecydować się na lampkę o skupionej wiązce światła. Taką lampkę należy umieścić w odległości od 65 cm do 75 cm powyżej płaszczyzny materaca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Producenci kontaktów i łączników zaprojektowali rozwiązania, które sprawdzą się w sypialni. Godne uwagi są programatory scen świetlnych, dzięki nim przy pomocy przycisków na ścianie łącznika bądź pilota, można wybrać wcześniej przez nas zaprogramowaną konfigurację świetlną. Komfort sypialni podniesie montaż włącznika światła przy ramie łóżka, umożliwi to korzystanie z oświetlenia bez potrzeby wstawania z łóżka. Z włącznikiem światła można zamontować np. zegar cyfrowy z budzikiem lub radio z możliwością odbioru stacji internetowych.

Łóżko

Łóżko najlepiej jest ustawić tak, aby wezgłowie przylegało do najbardziej wyeksponowanej ściany. Wokół niego dobrze jest pozostawić wolną przestrzeń, od 40 do 50 cm, umożliwi nam to swobodne przemieszczanie się i dostęp do sąsiadujących z nim mebli. Jeśli mamy dużą sypialnię to dobrze sprawdza się ustawienie łóżka w rogu, pod kątem, w stronę środka pokoju.

Łóżko powinno być dopasowane do najwyższej, śpiącej w nim osoby. Odpowiednia długość to wysokość osoby powiększona o minimum 20 cm.

W czasie wybierania materaca warto pomyśleć o prawidłowym ułożeniu kręgosłupa. Zbyt miękki materac sprawia, że każda zmiana pozycji zmusza mięśnie do wysiłku. Natomiast materac zbyt twardy powoduje, że krew nie przepływa swobodnie w miejscach nacisku, a kręgosłup jest zawieszony nad materacem. Jeśli po położeniu się na boku, możemy wsunąć dłoń w przestrzeń między brzuchem a powierzchnią materaca, oznacza to, że jest on za twardy.

Materace mają różne wypełnienia, np. lateksowe, z pianki syntetycznej i sprężynowe. Jeśli na materacu śpią dwie osoby to dobrym wyborem będzie materac, który reaguje na obciążenie punktowe, np. materac kieszeniowy lub lateksowy. Dzięki temu ruch jednej osoby nie przeszkadza drugiej. Przed zakupem warto poleżeć na materacu ok. 10 minut, wtedy zyskamy pewność, że jest on dla nas odpowiedni. Lepiej taki test przeprowadzić jak będziemy wypoczęci, ponieważ jeśli będziemy zmęczeni to każdy będzie się wydawał wygodny. Pokrowiec materaca powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Idealnie było by, gdyby dało się go zdejmować, umożliwi to jego pranie.

Kolory

Jeśli chcemy zastosować więcej niż jeden kolor, można wybrać kolory sąsiadujące ze sobą na palecie barw, np. niebieski i zielony. Zbyt duża liczba kolorów (więcej niż cztery) może wywołać koncepcyjny bałagan. Wybór koloru powinien być podyktowany naszym gustem, jednak warto wiedzieć, że:

- czerwony energetyzuje i podnosi ciśnienie krwi;
- pomarańczowy wywołuje ekscytację i entuzjazm;
- żółty przynosi radość, ale jeśli dominuje może prowadzić do frustracji i napięcia;
- pastele dają poczucie spokoju;
- niebieski wycisza, relaksuje, obniża ciśnienie krwi, w jasnych pomieszczeniach daje uczucie chłodu;
- zielony relaksuje i uspokaja;

Kolory neutralne to czarny, szary i biały, mogą być używane jako tło. Jasne kolory powiększają wizualnie przestrzeń, ciemne i duże desenie dodają przestronnym pomieszczeniom przytulności.

Zobacz także: Jaką tapetę zastosować w pokoju dziennym i w sypialni?

Umeblowanie

Mała sypialnia stanowi aranżacyjne wyzwanie. Trzeba uważać, żeby jej nie zagracić. Dobrym wyborem będą meble delikatne, o jasnej barwie. Szafy, regały najlepiej jest umieścić przy krótkiej ścianie, dzięki temu pokój odzyska swoje proporcje. Meble powinny być wysokie, by pomieściły dużo rzeczy. Należy uruchomić twórcze myślenie. Nawet zagłówek łóżka możemy wykorzystać jako półkę na książki. Można też wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Optycznie przestrzeń powiększy lustro, można je zamontować na drzwiach szafy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA