Warunki zapłaty kary umownej w umowie pośrednictwa typu otwartego
REKLAMA
REKLAMA
Kto ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie czynności w zakresie pośrednictwa
REKLAMA
Odszkodowanie umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy ponosi pośrednik. Dotyczy to sytuacji, w której to pośrednik wykona poszczególne czynności w zakresie pośrednictwa nieterminowo lub wykona je nienależycie pod względem ich jakości. Podstawowym obowiązkiem pośrednika jest przede wszystkim wykonanie czynności zmierzających do zawarcia ostatecznej umowy z potencjalnym klientem.
Postanowienia określające warunki uiszczania kary umownej w umowie pośrednictwa
1. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy – strony zobowiązane są do uiszczenia kary umownej w wysokości 15 % wynagrodzenia wskazanego w umowie,
2. Strony ustalają, iż nie wypłacenie w terminie powyżej wskazanego wynagrodzenia przez Zamawiającego – upoważnia Pośrednika do pobierania od Zamawiającego odsetek z tytułu opóźnienia w wysokości 0,7% - za każdy dzień zwłoki.
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Reasumując powyższe rozważania należy wskazać, iż klient może rościć o zapłatę kary umownej w przypadku, gdy pośrednik nie wykonuje prawidłowo obowiązków na nim spoczywających. Zarówno zamawiający, jak i pośrednik posiadają uprawnienie do ustanowienia w umowie odrębnej kary za niewykonanie umowy oraz kary za nienależyte wykonanie zobowiązania.
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
Podstawa Prawna:
-art. 483 ust 1 Kodeks Cywilny,
-art. 484 ust. 1 Kodeks Cywilny,
-ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.