REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową


Uchwała wspólnoty mieszkaniowej zapada większością głosów właścicieli lokali. Głosy są liczone według wielkości lokali. Ponadto w umowie lub uchwale wspólnoty właściciele mogą postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela lokalu przypada jeden głos. Wszystkie uchwały mogą być zaskarżona do sądu przez właścicieli lokali.

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

Obowiązki ewidencyjne ciążące na wspólnocie mieszkaniowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywają obowiązki zarówno ewidencyjne, jak i rejestracyjne. Zarząd w małej wspólnocie lub zarządca w dużej wspólnoty mieszkaniowej, a także każdy członek wspólnoty zobowiązani są dokonać zgłoszenia do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie 14 dni od powstania wspólnoty.

Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Wszelkie pożytki lub przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.

REKLAMA

Prawa i obowiązki wspólnoty mieszkaniowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywają liczne obowiązki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wspólnoty. Spoczywa na niej ciężar przechowywania i prowadzenia dokumentacji technicznej budynku oraz dokumentacji księgowej dla nieruchomości wspólnej. Odpowiada ona bez ograniczeń za zobowiązania nieruchomości wspólnych. Wspólnocie przysługują także prawa, którymi może się posługiwać w celu egzekwowania czynności, które mogą zagrażać wspólnocie.

Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie ją na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd wszelkie czynności zwykłego zarządu podejmuje w sposób samodzielny. Natomiast w celu podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali.

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.

Zebranie organizacyjne nowo powstałej wspólnoty mieszkaniowej


Na pierwszym zebraniu nowo powstałej wspólnoty – jej członkowie – powinny omówić istotne kwestie organizacyjne w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Na takim zebraniu członkowie powinni dokonać wyboru wspólnoty mieszkaniowej oraz podjąć istotne uchwały w sprawie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

REKLAMA

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

W małej wspólnocie mieszkaniowej liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, nie jest większa niż siedem, wszelkie decyzje podejmowane są w drodze porozumienia. Natomiast w przypadku dużej wspólnoty w budynku istnieje, co najmniej osiem lokali, decyzje podejmowane są w formie uchwał.

Własność lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości lub w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność. Natomiast nie można dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali mieszkalnych.

Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentację finansową w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości. Obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej wynika także z faktu, iż wspólnota mieszkaniowa, jako jednostka organizacyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług,

Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Obniżka stóp procentowych nie przyniesie niższych rat kredytu we wszystkich bankach. Zmniejszenie rat kredytu we franku zależy od tego, jak często banki aktualizują oprocentowanie.

Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem wiąże się z niezbędnymi formalnościami. Liczba mieszkań kupowanych na kredyt stale rośnie. Co zrobić, jeżeli mieszkanie, które chcemy sprzedać, zostało kupione na kredyt?

Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów. Po połączeniu kilku kredytów w jeden, miesięczna rata zmniejszy się, co w ostatecznym rozrachunku przyniesie dłużnikowi oszczędności.

Remont domu: malowanie pomieszczeń

Wakacje to dobry czas na remont domu. Zniszczone pomieszczenia zyskają świeżość dzięki odmalowaniu ścian i sufitów. Dowiedz się, jak szybko i efektownie pomalować mieszkanie.

Profile okienne

Czy liczba komór w profilu okiennym ma wpływ na izolacyjność termiczną okna? Wielu sprzedawców oferuje okna z profilami cztero-, pięcio-, a nawet ośmiokomorowymi. Dobrze dobrany profil okienny jest bardzo ważny. Sprawdź, czy ilość profili ma wpływa na izolacyjność termiczną okna.

Łączenie mieszkań w inwestycji budowlanej

Łączenie lokali to rozwiązanie dla tych, którzy są zainteresowani kupnem dużej nieruchomości w centrum miasta. Lokale łączone mogą mieć nawet do 200 mkw. powierzchni.

Dom szeregowy – konkurencja dla mieszkań w bloku

Dom szeregowy to rozwiązanie dla tych, których nie stać na zakup domu jednorodzinnego. Segment łączy prywatność z przestrzenią i daje większą swobodę niż mieszkanie w bloku.

Obowiązek dokumentacyjny spoczywający na wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest przechowywać i sporządzać wszelkie dokumentacje statutowo-organizacyjne określające wzajemne relacje pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej a wspólnotą mieszkaniową, a także między wspólnotą mieszkaniową a osobami trzecimi.

Obowiązki właścicieli i zarządców budynku wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno na zarządcy, jak i na właścicielu obiektów budowlanych spoczywa obowiązek utrzymywania i użytkowania tych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Zobowiązaniami są oni także do prowadzenia nadzoru budowlanego w celu utrzymania prawidłowego stanu technicznego budynków oraz reagowania na wszelkie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi w związku z wykonywaniem czynności.

Kredyt dla cudzoziemca

Cudzoziemcowi w Polsce trudniej jest uzyskać kredyt niż obywatelowi RP. Aby uzyskać kredyt, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków.

Banki rezygnują z udzielania kredytów we franku

Banki rezygnują z udzielania kredytów we franku. Przyczyną jest wysoki kurs szwajcarskiej waluty. Dowiedz się, które banki nadal udzielają kredytów we franku.

Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim studenci szukają mieszkań do wynajęcia. Wzmożony ruch wynajmu mieszkań można zaobserwować w miastach akademickich. Jakie są średnie ceny ofertowe lokali do wynajęcia?

Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania. Liczba nowych mieszkań zmniejszyła się o 12,5% w stosunku do 2010 r.

Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W czerwcu br. Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła portal nieruchomości Fagora.pl. Na portalu znajdują się oferty nieruchomości tylko na wyłączność. Oznacza to, że właściciel każdej z prezentowanych tam nieruchomości zawarł umowę na sprzedaż czy wynajem lokalu tylko z jednym biurem nieruchomości. Oferty są wiarygodne, aktualne i nie powtarzają się.

Zmalało zainteresowanie „Rodziną na Swoim”

Zainteresowanie kredytobiorców dofinansowaniem w ramach programu „Rodzina na Swoim” w ostatnim czasie zmalało. W ciągu dwóch tygodni zmienią się zasady przyznawania preferencyjnych kredytów. Mimo to potencjalni kredytobiorcy nie spieszą się z formalnościami.

Czy będą nowe inwestycje budowlane?

W lipcu liczba nowych inwestycji budowlanych zmalała. Deweloperzy oddali do użytkowania mniej nowych lokali. Jednocześnie, wzrosła liczba pozwoleń na budowę.

Równowaga na rynku pierwotnym

Nic nie wskazuje na to, aby ceny nowych mieszkań na rynku pierwotnym uległy zmianie. Wartość nowych mieszkań nie zmienia się mimo różnych czynników.

Staniały pożyczki konsumpcyjne

W lipcu i sierpniu staniały pożyczki konsumpcyjne. Przeciętny koszt całkowity pożyczki konsumpcyjnej jest niższy niż rok temu.

Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy to otwór w dachu umożliwiający wyjścia na jego powierzchnię. To szybkie i bezpieczne wyjście na dach służące np. podczas pożaru, oraz wykorzystywane podczas prac kominiarzy lub dekarzy.

Ława kominiarska

Ława kominiarska to element komunikacji na dachu umożliwiający poruszanie się kominiarzom oraz dekarzom.

Gont

Gont to drewniany materiał do wykańczania połaci dachowych. Są to deski z drewna iglastego o przekroju klina z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Gont łączymy ze sobą poprzez układanie poszczególnych części wsuwając jedna na drugą oraz łączenie ich gwoździem.

Łupek

Łupek to minerał (skała) charakteryzujący się dobrą łupkowością. Łupkiem najczęściej nazywamy skały metamorficzne lub osadowe. Łupek to skała o różnorodnym składzie i charakterystycznej teksturze. W budownictwie łupek często wykorzystuje się jako kruszywo.

Stropodach

Stropodach to strop nad ostatnią kondygnacją budynku, pełniący także rolę dachu. Wyróżniamy następujące rodzaje stropów: stropodachy wentylowane i stropodachy pełne.

Dźwigar

Dźwigar to poziomy lub ukośmy element konstrukcji dachowej. Wyróżniamy dźwigary dachowe, stropowe (w budynkach) lub dźwigary mostowe (przęsła mostu). Materiałem stosowanym do wykonywania dźwigarów może być drewno (belki drewniane) lub stal (kratownica stalowa, blachownica lub układ prętowy).

Blachownica

Blachownica to dźwigar z blach stalowych usztywniony żebrami ułożonymi poprzecznie w stosunku do osi dźwigara. Wyróżniamy blachownice o przekroju otwartym (np. dwuteowym) lub zamkniętym (skrzynkowym). Kiedyś blachownice łączono za pomocą nitów, obecnie są one spawane.

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia zabudowy (Pz) to powierzchnia rzutu poziomego budynku mierzona w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości parteru lub wysokości wyższej kondygnacji jeśli ta wystaje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowy wliczane są np. ganki, werandy, portyki oraz ogrody zimowe. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się pochyli, schodów, balkonów oraz tarasów.

Portyk

Portyk to jedno- lub dwukondygnacyjna część budynku na planie prostokąta z kilkoma rzędami kolumn podpierającymi dach. Portyk przynajmniej z jednaj strony powinien być otwarty (np. podparty rzędem kolumn). bardzo często stosowano w architekturze rzymskiej, gdzie miał on chronić ludzi oraz inne części budynku prze działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Kondygnacja powtarzalna

Kondygnacja powtarzalna to kondygnacja budynku nie różniąca się w sensie technicznym od innych kondygnacji w tym samym budynku.

Poddasze

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne.

Poddasze nieużytkowe

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym.

Mansarda

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku.

Gzyms

Gzyms to element architektoniczny budynku. Pozioma ozdobna listwa na wysokości ostatniej kondygnacji, wystająca poza lico muru. Gzyms chroni kondygnację przed ściekająca z dachu wodą deszczową. Poza funkcją użytkową, gzyms może pełnić także funkcję ozdobną. Wyróżniamy gzymsy zewnętrzne oraz gzymsy wewnętrzna.

Split levels

Układ kondygnacji polegający na ich zazębianiu się. Najczęściej spotyka się przesunięcie kondygnacji o połowę jej wysokości względem stropów. W takim przypadku poszczególne półpiętra mogą tworzyć odrębne strefy lub stanowić jedną całość.

Strop pośredni

Strop pośredni to strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.Strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.

Mezzanino

Niska kondygnacja pomiędzy piętrami, zazwyczaj między parterem a pierwszym piętrem.

Wysokość kondygnacji

Wysokość pomiędzy poziomem powierzchni podłogi a poziomem powierzchni podłogi na kondygnacji powyżej.

REKLAMA