Państwowa Straż Pożarna
REKLAMA
REKLAMA
Uzgadnianie projektów budowlanych pod względem ochrony przeciwpożarowej
REKLAMA
Inwestor lub architekt powinien uzgodnić gotowy projekt budowlany z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który następnie zatwierdzi zawarte w nim rozwiązania pod względem spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Podstawę uzgodnienia projektu z przepisami o ochronie przeciwpożarowej będą stanowić m.in. dane dotyczące: powierzchni i liczby kondygnacji z podziałem na sfery pożarowe, parametrów pożarowych występujących substancji palnych, oceny zagrożenia wybuchem pomieszczeń oraz przestrzeni zewnętrznych, warunków ewakuacji i oświetlenia awaryjnego, a także związane z doborem właściwych urządzeń przeciwpożarowych w obiekcie budowlanym (np.: stałych urządzeń gaśniczych i gaśnic przenośnych, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, dźwigów potrzebnych do potrzeb ratowniczych) oraz zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru.
Nadzór nad działalnością rzeczoznawców sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy pomocy Komendantów Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Zaś każdy rzeczoznawca będzie zobowiązany do przesłania, w terminie 14 dni od dnia uzgodnienia, zawiadomienia o uzgodnieniu projektu budowlanego do właściwej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz także: Instytucje współdziałające w czasie katastrof naturalnych
Kontrola zakończonej budowy przed dopuszczeniem do użytkowania
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego inwestor powinien zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej (najlepiej najbliższą powiatową jednostkę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej) o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz o zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. W tym celu do zawiadomienia o zakończeniu budowy powinien załączyć:
- oryginał dziennika budowy;
- oświadczenia kierownika budowy: o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy oraz – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
- oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
- protokoły badań i sprawdzeń (np.: opinia kominiarska, opinia dotycząca drożności wentylacji oraz pomiary odporności uziemienia instalacji odgromowej);
- potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy do obiektu budowlanego oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Zobacz też: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Powyższe zawiadomienie stanowi wezwanie organu do przeprowadzenia kontroli i zajęcia stanowiska w terminie 14 dni. Nie zajęcie powyższego stanowiska we wskazanym terminie uprawnia inwestora do oczytania powyższego faktu jako brak sprzeciwu lub innych uwag do zakończonej budowy.
W ramach przeprowadzonej kontroli zakończonej budowy przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej dokonają czynności, mających na celu zbadanie zgodności:
- wykonania obiektu z wymogami przeciwpożarowymi i projektem budowlanym (w tym zbadanie zatwierdzonych wcześniej odstępstw od projektu budowlanego),
- wyrobów zamontowanych w budynku pod względem posiadanych świadectw dopuszczenia, deklaracji czy certyfikatów zgodności,
- wszelkich systemów zabezpieczających pod względem skuteczności i sprawności technicznej, do których zalicza się np.: instalację oświetlenia awaryjnego (wraz z drogami ewakuacyjnymi), stałe urządzenia gaśnicze, instalację odgromową, instalację elektryczną, instalację gazową i przewodów kominowych, instalację urządzeń oddymiających.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości co do zgodności z przepisami przeciwpożarowego może zobowiązać inwestora do usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie. Natomiast jeżeli uchybienia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia bądź być bezpośrednim zagrożeniem pożaru, komendant danej jednostki Państwowej Straży Pożarnej nakaże wstrzymanie dalszych robót budowlanych, eksploatacji z pomieszczeń.
Po przeprowadzonej kontroli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej sporządzą protokół, w którym na podstawie ujawnionych nieprawidłowości mogą wyrazić sprzeciw, czego skutkiem będzie zatrzymanie dalszej procedury tzw. odbioru budynku.
Zobacz także: Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.