REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwowa Straż Pożarna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Nadzór Państwowej Straży Pożarnej
Nadzór Państwowej Straży Pożarnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Straż Pożarna jako formacja, mająca na celu rozpoznawanie zagrożeń pożarowych, pełnienie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz przygotowanie do działań ratowniczych, jest uprawiona do zajęcia stanowiska pod względem spełnienia przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej jeszcze przed dopuszczeniem go do użytkowania. Działalność kontrolna Państwowej Straży Pożarnej dotyczy zarówno fazy uzgodnień projektów budowlanych, jak również fazy tzw. odbioru budynku, czyli kontroli zakończonych prac budowlanych.

Uzgadnianie projektów budowlanych pod względem ochrony przeciwpożarowej

REKLAMA

Inwestor lub architekt powinien uzgodnić gotowy projekt budowlany z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który następnie zatwierdzi zawarte w nim rozwiązania pod względem spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Podstawę uzgodnienia projektu z przepisami o ochronie przeciwpożarowej będą stanowić m.in. dane dotyczące: powierzchni i liczby kondygnacji z podziałem na sfery pożarowe, parametrów pożarowych występujących substancji palnych, oceny zagrożenia wybuchem pomieszczeń oraz przestrzeni zewnętrznych, warunków ewakuacji i oświetlenia awaryjnego, a także związane z doborem właściwych urządzeń przeciwpożarowych w obiekcie budowlanym (np.: stałych urządzeń gaśniczych i gaśnic przenośnych, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, dźwigów potrzebnych do potrzeb ratowniczych) oraz zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru.
Nadzór nad działalnością rzeczoznawców sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy pomocy Komendantów Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Zaś każdy rzeczoznawca będzie zobowiązany do przesłania, w terminie 14 dni od dnia uzgodnienia, zawiadomienia o uzgodnieniu projektu budowlanego do właściwej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz także: Instytucje współdziałające w czasie katastrof naturalnych

Kontrola zakończonej budowy przed dopuszczeniem do użytkowania

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego inwestor powinien zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej (najlepiej najbliższą powiatową jednostkę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej) o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz o zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. W tym celu do zawiadomienia o zakończeniu budowy powinien załączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oryginał dziennika budowy;
  •  oświadczenia kierownika budowy: o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy oraz – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
  •  oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
  •  protokoły badań i sprawdzeń (np.: opinia kominiarska, opinia dotycząca drożności wentylacji oraz pomiary odporności uziemienia instalacji odgromowej);
  •  potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy do obiektu budowlanego oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Powyższe zawiadomienie stanowi wezwanie organu do przeprowadzenia kontroli i zajęcia stanowiska w terminie 14 dni. Nie zajęcie powyższego stanowiska we wskazanym terminie uprawnia inwestora do oczytania powyższego faktu jako brak sprzeciwu lub innych uwag do zakończonej budowy.
W ramach przeprowadzonej kontroli zakończonej budowy przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej dokonają czynności, mających na celu zbadanie zgodności:

  • wykonania obiektu z wymogami przeciwpożarowymi i projektem budowlanym (w tym zbadanie zatwierdzonych wcześniej odstępstw od projektu budowlanego),
  •  wyrobów zamontowanych w budynku pod względem posiadanych świadectw dopuszczenia, deklaracji czy certyfikatów zgodności,
  •  wszelkich systemów zabezpieczających pod względem skuteczności i sprawności technicznej, do których zalicza się np.: instalację oświetlenia awaryjnego (wraz z drogami ewakuacyjnymi), stałe urządzenia gaśnicze, instalację odgromową, instalację elektryczną, instalację gazową i przewodów kominowych, instalację urządzeń oddymiających.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości co do zgodności z przepisami przeciwpożarowego może zobowiązać inwestora do usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie. Natomiast jeżeli uchybienia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia bądź być bezpośrednim zagrożeniem pożaru, komendant danej jednostki Państwowej Straży Pożarnej nakaże wstrzymanie dalszych robót budowlanych, eksploatacji z pomieszczeń.
Po przeprowadzonej kontroli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej sporządzą protokół, w którym na podstawie ujawnionych nieprawidłowości mogą wyrazić sprzeciw, czego skutkiem będzie zatrzymanie dalszej procedury tzw. odbioru budynku.

Zobacz także: Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA