REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Sposób użytkowania budynku, wysokość lub liczby kondygnacji mają wpływ na wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Sposób użytkowania budynku, wysokość lub liczby kondygnacji mają wpływ na wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe stanowi jeden z ważnych wymogów związanych z budową i użytkowaniem obiektów budowlanych zawarty w ustawie prawo budowlane. Szczegółowe regulacje techniczne dotyczące tej kwestii znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przy realizacji wymogów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego należy wziąć pod uwagę przeznaczenie oraz sposób użytkowania budynku, a także wysokość lub liczby kondygnacji oraz położenie w stosunku do poziomu terenu oraz do innych obiektów budowlanych.

REKLAMA

Zobacz również: Czym są grupy wysokościowe budynków?

Budynki oraz części budynków stanowiące odrębne strefy pożarowe ze względu na przeznaczenie i sposób użytkowania dzieli się na:
• mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej charakteryzowane kategorią zagrożenia ludzi,
• produkcyjne i magazynowe,
• inwentarskie, czyli służące do hodowli inwentarza.

REKLAMA

Rozporządzenie szczegółowo określa wymagania dotyczące tworzenia stref pożarowych, ich powierzchni i wymaganej ilości. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku.

Zgodnie z rozporządzeniem w kwestii lokalizacji, zarówno budynek jak i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający w razie pożaru:
• nośność konstrukcji przez czas wynikający z rozporządzenia,
• ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu w budynku,
• ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki,
• możliwość ewakuacji ludzi,
• bezpieczeństwo ekip ratowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak usytuować budynek na działce?

Obok przepisów rozporządzenia, przepisy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego znajdują się także w:
• przepisach odrębnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określających w szczególności:
- zasady oceny zagrożenia wybuchem i wyznaczenia stref zagrożenia wybuchem,
- warunki wyposażenia budynków lub ich części w instalacje sygnalizacyjno-alarmowe i stałe urządzenia gaśnicze,
- zasady przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego,
• wymaganiach dotyczących dróg pożarowych
• wymaganiach Polskich Norm i warunków dotyczących zasad ustalenia między innymi: gęstości obciążenia stref pożarowych, klas odporności ogniowej elementów budynku, właściwości funkcjonalnych urządzeń służących do wentylacji pożarowej, stopnia rozprzestrzeniania ognia przez elementy budynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA