REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest katastrofa budowlana?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zniszczenia muszą mieć charakter trwały, a zdarzenie nie może mieć tylko charakteru awarii instalacji, przejściowego braku możliwości korzystania z obiektu budowlanego.
Zniszczenia muszą mieć charakter trwały, a zdarzenie nie może mieć tylko charakteru awarii instalacji, przejściowego braku możliwości korzystania z obiektu budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

Dla stwierdzenia czy zdarzenie miało charakter katastrofy budowlanej, istotne jest przede wszystkim czy było to zdarzenie gwałtowne, a więc nieoczekiwane oraz czy było niezamierzone, czyli nastąpiło w czasie, w którym nie było przewidywane.

REKLAMA

Bez względu na stan i zakres uszkodzeń obiektu budowlanego lub jego części, do zakwalifikowania zdarzeń jako katastrofy budowlanej konieczne jest stwierdzenie, czy uszkodzenie nie zostało w sposób zamierzony spowodowane przez człowieka.

Oznacza to, że zniszczenie obiektu budowlanego będące skutkiem aktu terrorystycznego lub innego zamierzonego działania nie może zostać uznane za katastrofę budowlaną.

To czy ewentualny sprawca działał w sposób zamierzony lub nie ma znaczenie, jeżeli w normalnych okolicznościach zdarzenie takie nie powinno mieć miejsca.

Zniszczenia muszą mieć charakter trwały, a zdarzenie nie może mieć tylko charakteru awarii instalacji, przejściowego braku możliwości korzystania z obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?

Obowiązki władających nieruchomością

W razie zaistnienia katastrofy budowlanej, Prawo budowlane nakłada na kierownika budowy, właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu szereg obowiązków, w tym:

• zorganizowanie doraźnej pomocy poszkodowanym i przeciwdziałanie rozszerzeniu się skutków katastrofy (m.in. zawiadomienie służb ratunkowych oraz doprowadzenie do zamknięcia dopływu mediów technicznych, tj. wody, gazu, energii elektrycznej);

• zabezpieczenie miejsca katastrofy przed zmianami uniemożliwiającymi prowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie ustalenia przyczyn katastrofy;

• zawiadomienia właściwych organów o zaistnieniu katastrofy.

Postępowanie wyjaśniające

Ustalenie zaistnienia katastrofy budowlanej następuje w specjalnym postępowaniu wyjaśniającym.

REKLAMA

Postępowanie wyjaśniające wszczyna właściwy ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia organ nadzoru budowlanego (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a w szczególnych przypadkach - wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego).

Postępowanie obejmuje wyjaśnienie przyczyn i okoliczności katastrofy oraz zabezpieczenie miejsca katastrofy i uporządkowanie terenu. Ustala się w nim także osoby ponoszące odpowiedzialność za spowodowanie zdarzenia. Kończy się wydaniem decyzji administracyjnej określającej obowiązki inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA