REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Inspektorat Sanitarny jako organ powołany do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem warunków higienicznych i higieniczno-sanitarnych, w ramach regulacji prawa budowlanego uprawniony jest do przeprowadzenia kontroli zarówno na etapie projektowania danego obiektu, jak również podczas procedury dopuszczenia do użytku obiektów budowlanych.

Państwowy Inspektorat Sanitarny jako organ powołany do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem warunków higienicznych i higieniczno-sanitarnych, w ramach regulacji prawa budowlanego uprawniony jest do przeprowadzenia kontroli zarówno na etapie projektowania danego obiektu, jak również podczas procedury dopuszczenia do użytku obiektów budowlanych.

REKLAMA

W głównej mierze zakres wspomnianej działalności Państwowego Inspektoratu Sanitarnego będzie dotyczył obiektów zakwalifikowany do grupy budynków użyteczności publicznej, np.: wszelkich szkół, uczelni, urzędów, dużych zakładów pracy, szpitali czy obiektów przeznaczonych do przechowywania lub produkcji żywności.
Organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej są:

  • Główny Inspektor Sanitarny,
  • państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, jako organ rządowej administracji zespolonej w województwie;
  • państwowy powiatowy inspektor sanitarny, jako organ rządowej administracji zespolonej w powiecie, z tym że obszar działania państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może obejmować kilka powiatów;
  • państwowy graniczny inspektor sanitarny dla obszarów przejść granicznych drogowych, kolejowych, lotniczych, rzecznych i morskich, portów lotniczych i morskich oraz jednostek pływających na obszarze wód terytorialnych. 

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnione są do przeprowadzenia uzgodnień dokumentacji projektowej pod względem spełnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych, dotyczących zarówno samej budowy czy zmian sposobu użytkowania obiektów budowlanych, jak również nowych materiałów i procesów technologicznych jeszcze przed ich zastosowaniem w budownictwie.

Zobacz także: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

REKLAMA

Zaś w ramach dalszych uprawnień związanych z prawem budowlanym Państwowa Inspekcja Sanitarna jest jednym z organów, które inwestor jest zobowiązany zawiadomić o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Jednakże powyższa powinność będzie dotyczyć tylko tych inwestorów, co do których został nałożony inny obowiązek w postaci uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, np.: co do wspomnianych wcześniej budynków użyteczności publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwowa Inspekcja Sanitarna po dokonaniu przez inwestora zgłoszenia, w terminie 14 dni od otrzymania zgłoszenia, zobowiązana jest zajęcia stanowiska co do zgodności budowanych obiektów z ogólnymi bądź z stypizowanymi dla konkretnego rodzaju budowy wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi.  Należy zaznaczyć, iż w razie niezajęcia przez organ stanowiska we wskazanym terminie, inspektor może potraktować jako brak sprzeciwu lub uwag. Jednakże w przypadku kontroli sanitarnej, inspektor powinien przygotować do wglądu dokumentację powykonawczą budynku, w której skład wchodzą:

  • oryginał dziennika budowy wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę, a także egzemplarz projektu budowlanego (do wglądu podczas kontroli) z klauzulą zatwierdzającą oraz uzgodnieniem pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych;
  • oświadczenia kierownika budowy: o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy oraz – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
  • oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
  • protokoły badań i sprawdzeń (chodzi tu o badanie wody, pomiary natężenia oświetlenia, instalacji elektrycznej, a także badania związane z drożnością wentylacji i opinie kominiarskie);
  • dokumenty stwierdzające dopuszczenie do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie zastosowanych materiałów (aprobaty czy też atesty higieniczne), w tym również świadectwa i gwarancje zastosowanych urządzeń.

Zobacz także: Państwowa inspekcja pracy

Ponadto należy również zaznaczyć, iż prócz przedstawienia powyższej dokumentacji państwowy inspektor sanitarny może zażądać od inwestora udzielenia pisemnych i ustnych informacji, może również przesłuchać inne osoby na okoliczności związane z danym obiektem budowlanym, a także uprawniony jest do pobrania próbek do badań laboratoryjnych. W razie stwierdzenia podczas kontroli nieprawidłowości związanych z niezgodnością obiektu budowlanego z projektem budowlanym pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, państwowy inspektor sanitarny, ujawni je w dzienniku budowy, z wyznaczeniem terminu do ich usunięcie. Jeżeli uchybienia będą poważne, stanowiące zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny ma prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko uruchomieniu wybudowanego lub przebudowywanego obiektu budowlanego. Wówczas inwestor może wnieść odwołanie do organu wyższego stopnia Państwowej Inspekcji Sanitarnej względem inspektora zgłaszającego sprzeciw. Do czasu wydania decyzji przez organ inwestor zobowiązany będzie do wstrzymania dalszych działań związanych z oddaniem budynku do użytku.

Zobacz też: Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA