REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwowa Inspekcja Pracy

Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy jako organ powołany ustawowo do strzeżenia przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad obiektami budowlanymi, zaprojektowanymi jako budynki użyteczności publicznej, w szczególności budynki stanowiące przyszłe miejsca pracy.

Organami Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy jest:

REKLAMA

  • Główny Inspektor Pracy,
  • Okręgowi inspektorzy pracy,
  • Inspektorzy działający w ramach terytorialnej właściwości okręgowych inspektorów pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy poprzez rzeczoznawców prowadzi uzgodnienia co do zgodności projektów przyszłych obiektów budowlanych, przebudowy i modernizacji zakładu oraz stanowiących jego wyposażenie maszyn i innych urządzeń technicznych i technologii w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz także: Organizacja Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Ponadto jest organem uprawnionym do wyrażenia stanowiska w ramach procedury wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego inwestor zobowiązany jest do zawiadomienia omawianego organu o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Obiekty, co do których  nałożono powyższy obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy, to w głównej mierze są to budynki użyteczności publicznej oraz budynki zaprojektowane jako przyszłe zakłady pracy. W ramach prowadzonej kontroli w celu zajęcia stanowiska przy tzw. „odbiorze budynku”, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy uprawiony jest do kontroli budynku pod względem zgodności z projektem budowlanym w zakresie spełniania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. W powyższym celu może zażądać od inwestora przedstawienia oryginału dziennika budowy, wszelkiego rodzaju planów, rysunków technicznych, protokołów sprawdzeń i badań (dotyczących np.: drożności wentylacji, wykonania instalacji elektrycznej, w tym zapewnienia odpowiedniego oświetlenia naturalnego czy sztucznego, a także wykonania instalacji gazowych i kominowy, w szczególności pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia przyszłych pracowników), a także oświadczeń o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.

Zawiadomienie organów Państwowej Inspekcji Pracy powinno nastąpić co najmniej na 14 dni przed złożeniem do Inspekcji Nadzoru Budowlanego wniosku o pozwolenie na użytkowanie, do którego inwestor powinien załączyć oświadczenie o braku sprzeciwu czy uwag omawianego organu. W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy nie zajmie stanowiska w wyznaczonym ustawowo 14-dniowym (od momentu zawiadomienia) terminie, wówczas inwestor może, zgodnie z prawem, przyjąć to zaniechanie jako brak sprzeciwu czy uwag („milczącą zgodę”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podstawowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

W razie stwierdzenia nieprawidłowości inspektor może nakazać ich usunięcia w wyznaczonym terminie, zaś w razie stwierdzenia dość istotnych uchybień, zagrażających bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzi inspektor może wyrazić sprzeciw, co niewątpliwie wstrzyma dalszą procedurę oddania do użytku zakończonego obiektu budowlanego.

Należy również zaznaczyć, iż Państwowa Inspekcja Pracy może również przeprowadzić kontrolę w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie trwania budowy jako miejsca pracy osób wykonujących roboty budowlane. Wówczas w razie stwierdzenia nieprawidłowości stanowiących jedno z wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny (np. brak kasków na głowach pracowników, odpowiednich uprawnień pracowników, czy zabezpieczeń podczas prac na wysokościach), Państwowa Inspekcja Pracy uprawniona jest nakładania grzywien w drodze mandatów karnych.

Zobacz też: Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA