Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?
REKLAMA
REKLAMA
Ogrzewanie powietrzne
REKLAMA
Ogrzewanie powietrzne jest chyba najczęściej stosowane w halach handlowych, gdzie temperatura jest ważnym czynnikiem komfortu człowieka w niej przebywającego. W tego typu obiektach ogrzewanie takie jest najbardziej odpowiednie ze względu na równomierne ogrzanie całej kubatury hali. Nawiew powietrza o temperaturze 30–360C, równomiernie w całej hali, powoduje podniesienie temperatury do 18–200C. Ilość powietrza zależna jest od strat ciepła obiektu. Straty ciepła wynikają z temperatury panującej na zewnątrz oraz są zależne od właściwości fizycznych budynku (izolacyjność ścian, ilość okien, nieszczelności itp.). Ważne jest aby wtłaczane powietrze rozprowadzić odpowiednio po hali i wymieszać z powietrzem tam będącym. W tym celu stosuje się elementy wentylacyjne o dalekim zasięgu – np. dysze nawiewne lub anemostaty dalekiego zasięgu.
Zobacz także: Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie konwekcyjne
Ogrzewanie metodą konwekcyjną polega na omywaniu przez powietrze gorącej powierzchni wymiennika ciepła (np. grzejnika ożebrowanego). Metoda ta nie sprawdza się na dużych i szerokich halach, ze względu na to że miejscowo podgrzane powietrze unosi się ku górze (konwekcja swobodna) i zalega pod stropem hali nie ogrzewając kubatury, w których przebywa człowiek. Ta metoda ogrzewania może być jedynie stosowana w niewysokich i długich halach (tunelach) gdzie wymieszanie powietrza wewnętrznego z ogrzewanym jest możliwe dość szybko.
Ogrzewanie elektryczne
Ten typ ogrzewania jest najmniej skutecznym i najmniej opłacalnym sposobem ogrzewania hal. Podobnie jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewana jest jedynie powietrze wokół grzejnika elektrycznego. Dodatkowo sprawność urządzeń ogrzewania elektrycznego jest na tyle niska, że w porównaniu do nowoczesnych pomp ciepła, przepłacamy na rachunkach aż czterokrotnie.
Zobacz także: Jakie są grzejniki elektryczne?
Ogrzewanie promiennikami
Ciekawym rozwiązaniem ogrzewania hal magazynowych są promienniki gazowe. Ogrzewanie polega na przesłaniu promieniowania cieplnego od nagrzanego elementu promiennika (rdzenia) do elementu grzanego. W systemie tym nie jest ogrzewane powietrze w hali, a bezpośrednio powierzchnie podłogi, produktów itp. Ze względu na swój charakter, metody tej nie stosuje się na halach handlowych z wentylacją komfortu.
REKLAMA
REKLAMA