REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęcie i prowadzenie budowy na każdym etapie lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy oraz nadbudowy obiektów budowlanych, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku, gdy inwestor ma zamiar wybudować więcej niż jeden obiekt, pozwolenie może na jego wniosek dotyczyć wybranych obiektów, lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Do takiego wniosku inwestor powinien przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu dla całego zamierzenia budowlanego. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę inwestor powinien załączyć m.in.:

REKLAMA

  • 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami oraz zaświadczeniem;
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – pod rygorem odpowiedzialności karnej;
  • Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, jeżeli jest wymagana;

Jeżeli nieruchomość nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wniosek o pozwolenie na budowę może być złożony tylko w okresie ważności tej decyzji.

Nie wydaje się pozwolenia na budowę po jej faktycznym rozpoczęciu.

Zobacz także serwis: Dom i prawo

REKLAMA

W stosunku do obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru Zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę wydaje się po uzgodnieniu projektu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia. Niezajęci stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych we wniosku rozwiązań projektowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwolenie na budowę może być wydane po uprzednim przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz po wcześniejszym uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów. Uzgodnienia te lub opinie powinny nastąpić w terminie 14 dni od dnia przedstawienia proponowanych rozwiązań, a niezajęcie stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń.

Inwestor, spełniający warunki do uzyskania pozwolenia na budowę, może żądać wydania odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, poprzedzającej wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja jest ważna przez czas w niej oznaczony, jednak nie dłużej niż rok.

Zobacz także: Pozwolenie na wykonanie robót budowlanych

Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu
projektu budowlanego właściwy organ sprawdza:
zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,

  • zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym
  • techniczno-budowlanymi;
  • kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień i
  • pozwoleń;
  • wykonanie – w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, a także sprawdzenie projektu – przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane.

W razie stwierdzenia niezgodności projektu z planem zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy, urząd nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości w określonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję
o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.

Jeżeli organ rozpatrujący wniosek o pozwolenie na budowę nie stwierdzi w nim braków i nieprawidłowości nie ma prawa odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

REKLAMA

Na wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę właściwy urząd ma 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji. Jeżeli nie wyda jej w tym terminie, organ wyższego stopnia wymierzy mu, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.


Zobacz także: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA