REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Osoby niepelnosprawne, a dostęp do budynków.
Osoby niepelnosprawne, a dostęp do budynków.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą niepełnosprawną, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Mieszkam w średniej wielkości mieście, w którym pomimo istniejących ułatwień dla osób niepełnosprawnych, nie jestem w stanie samodzielnie dostać się do niektórych urzędów czy innych obiektów publicznych. Czy w zakresie prawa budowlanego istnieją przepisy zobowiązujące wykonawcę lub inwestora do zastosowania konkretnych wymagać przy dostosowywaniu budynku do osób niepełnosprawnych?

Generalnie przepisy prawa budowlanego nakładają na inwestora obowiązek zapewnienia niezbędnych warunków do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Szczegółowe wymagania budowlano-techniczne w zakresie dostępności obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zostały unormowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wspomniany katalog przepisów powinien być stosowany przez inwestora nie tylko na etapie budowy danego obiektu budowlanego, ale także podczas projektowania, zmiany sposobu użytkowania oraz przy każdej ingerencji w konstrukcje budynku, będącego wielorodzinnym budynkiem mieszkaniowym lub budynkiem użyteczności publicznej, np.: urzędu, kina, teatru, biblioteki publicznej, obiektu kultu religijnego, oświaty czy też szkolnictwa wyższego.

REKLAMA

Zobacz także: Plan zagospodarowania przestrzennego

Dojście i dojazd do budynków
Podstawowym wymogiem, jaki powinien sprostać inwestor, jest wybudowanie utwardzonych dojść do budynku, o minimalnej szerokości 1,5 m, przy czy co najmniej jedno z nich powinno umożliwić dostęp do całego budynku lub jego części, z której osoby niepełnosprawne będą korzystały w przyszłości. Ponadto inwestor zobowiązany jest do zagospodarowania działki w taki sposób, aby urządzić odpowiednią ilość miejsc postojowych, uwzględnionych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i usytuowanych w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz tylko zbliżonych bez żadnych ograniczeń względem innych budynków. Miejsca postojowe powinny być właściwie oznakowane oraz winny odpowiadać następującym wymiarom technicznym, ustalonym dla jednego stanowiska: szerokości co najmniej 3,6 m i długości 5 m (zaś w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni co najmniej 6 m). Należy również wspomnieć, iż w ogrodzeniach, okalających budynki wielorodzinnego i budynki użyteczności publicznej, zainstalowane w furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Zobacz też: Miejsce postojowe dla pojazdów

Dostęp do wyższych kondygnacji
Inwestor zobowiązany jest do zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu i dojazdu na wszystkie kondygnacje użytkowe poprzez zainstalowanie dźwigów osobowych w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, a także w budynkach opieki zdrowotnej i budynkach opieki społecznej. Jednakże w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, co do których rozporządzenie nie przewiduje obowiązku wyposażenia w dźwigi, inwestor powinien wykonać pochylnie lub zainstalować odpowiednie urządzenia techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnych, gdzie usytuowane są parkingi dla samochodów osobowych.
Oczywiście wspomniane pochylnie powinny być wykonane na odpowiednią szerokość, co najmniej 1,2 m wraz z zainstalowanymi obustronnie poręczami. W stosunku do pochylni, które swoją długością przekraczają 9 m, rozporządzenie zobowiązuje do podzielenia ich na krótsze odcinki, wraz z wybudowaniem miejsc przystankowych na końcu każdego odcinka, celem umożliwienia sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się osób, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Wymagania techniczne, służące dostosowaniu obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, dotyczą również pomieszczeń sanitarnych usytuowanych w budynkach użyteczności publicznej, w których należy zamontować odpowiednie poręcze oraz zapewnić odpowiednią przestrzeń, umożliwiające bezpieczne skorzystanie z danego pomieszczenia. 
Pomimo, iż przepisy prawa budowlanego bardzo dokładnie określają wymiary dotyczące przystosowania danych obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, to jednak  są to  regulacje, zapewniające jedynie minimum wymagań, co niekiedy w praktyce może skutkować faktem, iż nie wszystkie ułatwienia architektoniczne faktycznie służą osobom nie w pełni sprawnym ruchowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Prawo budowlane


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA