Obiekty czasowego użytku
REKLAMA
REKLAMA
Obiektami czasowego użytku są obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawienie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych czy też badań geologicznych. W orzecznictwie przyjmuje się, iż ustawa Prawo budowlane nie zawiera ograniczeń co do tego, jaki obiekt budowlany może być uznany za obiekt czasowego użytku.
REKLAMA
O zakwalifikowaniu danego obiektu do powyższej grupy przesądzi funkcjonalne i czasowe powiązanie z robotami budowlanymi. Będą to np. kontenery (drewniane lub blaszane) bądź barakowozy, usytuowane wyłącznie na terenie budowy, działki w obrębie której budowany jest budynek docelowy, a także w czasie i w celu wykonania tych prac. Warto zaznaczyć, iż po zakończeniu robót budowlanych i oddaniu budynku do użytku omawiany obiekt powinien zostać rozebrany i usunięty z terenu.
Zobacz także: Czym jest lokal użytkowy?
W świetle prawa budowlanego jest to grupa obiektów, która nie jest objęta obowiązkiem uzyskania oddzielnego pozwolenia na budowę czy dokonania odpowiedniego zgłoszenia. O braku powyższego obowiązku nie będzie decydował również fakt związania bądź braku związania z gruntem danego obiektu czasowego użytku. Zgodnie z poglądem orzecznictwa o legalności ich usytuowania na danej działce i uznania ich za omawiany rodzaj obiektu będzie decydował wyłącznie fakt posiadania przez inwestora prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu docelowego lub wcześniejsza dokonanie skutecznego zgłoszenia zamierzonych robót budowlanych. Celem tego ustawowego zwolnienia jest umożliwienie wykonywania określonych robót budowlanych.
Zobacz także: Prawo budowlane
Warto zaznaczyć, że usytuowanie danych obiektów na nieruchomości gruntowej wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych i uzyskaniu pozwolenia na budowę czy też przed dokonaniem zgłoszenia robót, będzie skutkowało zakwalifikowaniem ich jako tymczasowych obiektów budowlanych, dla istnienia których wymagane jest posiadanie oddzielnego pozwolenia na budowę. Wówczas nie spełnienie tego obowiązku doprowadzi do powstania samowoli budowlanej, a następnie do wydania przez organ nadzoru budowlanego decyzji nakazującej rozbiórkę i usunięcie takiego obiektu z terenu nieruchomości gruntowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.