Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Urządzenia budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Urządzeniami budowlanymi są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. Katalog przykładowych obiektów budowlanych jest otwarty.
W orzecznictwie często przyjmuje się, że wszelkie ogrodzenia czy place należy traktować wyłącznie jako urządzenia budowlane związane z innymi konkretnymi obiektami. Należy jednak pamiętać o tym, że ogrodzenie służy wydzieleniu nieruchomości od otoczenia i stanowi samodzielny obiekt budowlany, nie będąc urządzeniem związanym z jakimkolwiek innym obiektem budowlanym. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku placów postojowych. Mogą one stanowić urządzenia budowlane związane z innymi obiektami, a także mogą występować jako wyodrębnione obiekty budowlane.
Różnie można klasyfikować urządzenia instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł i zbiornik na olej opałowy mogą być traktowane jako urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem, co nie zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę kotłowni, jeżeli urządzenia kotłowni mogą być zainstalowane w oddzielnym budynku.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Tymczasowe obiekty budowlane
Tymczasowe obiekty budowlane dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki.
Druga grupa to obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak na przykład:
• strzelnice, kioski uliczne,
• pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe,
• przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne,
• urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
Wyliczenie drugiej z wymienionych kategorii nie ma charakteru zamkniętego.
Zobacz: Zagospodarowanie terenów zieleni
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 29 ustawy prawo budowlane, uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest koniecznie w zakresie budowy tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu budowy, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w takim zgłoszeniu. Powyższe zwolnienie nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.
Stawianie obiektów takich jak pawilony sprzedaży ulicznej lub wystawowe wymaga uzyskania odpowiednich zgód i uzgodnień (np. od zarządcy drogi). Często z tymczasowym obiektem budowlanym mylone są obiekty małej architektury.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.