REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

REKLAMA

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

REKLAMA

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie
negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z
agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii


Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii


W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii.

Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji


W zasadzie nabywanie nieruchomości przez
cudzoziemców jest dozwolone na całym terenie Turcji. Istotnymi ograniczeniami do nabycia nieruchomości są działania cudzoziemców sprzeczne z interesem publicznym oraz ograniczenia wynikające zarówno z planów zagospodarowania przestrzennego, jak i norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości.

Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji


Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa.

Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii


Cudzoziemcy w Portugalii mogą nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii i mogą oni na takich samych zasadach nabywać nieruchomości.

Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości


Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w zakresie nabywania nieruchomości. Obcokrajowcy zamierzający nabyć na terenie Irlandii nieruchomość – nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.

Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Jeżeli małżonkiem
cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca


Cała procedura związana z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców powinna zostać prawidłowo wykonana, gdyż od tego zależy skuteczne nabycie nieruchomości. Jednakże zdarzają się przypadki, gdzie dochodzi do wadliwego nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, poprzez dokonanie wadliwej czynności prawnej, np. niedochowanie formy prawnej, wady oświadczenia woli i in. Oznacza to, iż nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości


Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce


Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien spełnić liczne wymagania, po spełnieniu których będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Kalkulatory pomocne podczas zakupu nieruchomości

Po podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości pojawiają się kolejne pytania. Jak uzyskać kredyt? Jaka będzie rata kredytu? Jaki jest faktyczny koszt zakupu nieruchomości? Ile będzie kosztował notariusz? I wiele innych.

Mieszkanie jeszcze w planie, czyli czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

Na rynku pierwotnym najtaniej możemy kupić mieszkanie na I etapie budowy inwestycji. Dlaczego? Deweloper uzyskuje finansowanie inwestycji przez bank w momencie uzyskania co najmniej 20% nabywców na mieszkania w nowym projekcie. Stąd niższa cena metra kwadratowego niewybudowanego lokalu. Z analizy Home Broker wynika, że średni wzrost cen po zakończeniu inwestycji wynosi od 6 do 19%.

Osiedle Słoneczny Park

Ok. 7 km od warszawskiego Bemowa, w okolicy Kręczki–Kaputy, na obszarze 50 ha powstaje osiedle Słoneczny Park. W I etapie realizacji osiedla wybudowano 11 budynków.  Tylko w samą infrastrukturę zewnętrzną osiedla deweloper JW Construction zainwestował prawie 36 mln zł. Mieszkania, w sumie 376 lokale (od 29 do 88 m2) są w sprzedaży już od lutego tego roku. Ceny zaczynają się od 5450 zł z m2.

Ceny mieszkań powinny już spadać

W kwietniu 2011 ceny mieszkań na rynku wtórnym nawet nie drgnęły. Najdroższy wciąż jest Sopot (ze średnią ceną 9 996 zł/m2), a tuż za nim Warszawa (9 182 zł/m2) i Kraków (7 548 zł/m2). Czy ceny mieszkań i domów w ogóle spadną? Statystyki GUS wykazują, że od stycznia do kwietnia 2011 deweloperzy oddali do użytku prawie 12 tys. nowych mieszkań. Ponadto w I kwartale tego roku wydanych zostało o 10% więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie roku 2010. Przy obecnych cenach rynek nie zdoła wchłonąć takiej ilości mieszkań.

Będą mniejsze mieszkania na rynku. Deweloper szybko się uczy?

Mieszkania obecnie najczęściej poszukiwane na rynku nieruchomości to te o średniej powierzchni ok. 51 m2, tymczasem deweloperzy sprzedają mieszkania większe - średnio o 14 m2 (dane z kwietnia 2011). Dlaczego? Mieszkania dziś oddawane do użytkowania budowano przeważnie dwa lata temu. Dostosowanie podaży do popytu następuje więc z dużym opóźnieniem. Mniejsze mieszkania budują spółdzielnie. Tyle, że w marcu 2011 oddały do użytkowania tylko 37 lokali. Deweloperzy wreszcie, choć jeszcze powoli, zaczynają dostosowywać się do wymagań klientów - ma być więcej mniejszych mieszkań na rynku. Tylko kiedy?

"Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

Pomysły rządu na program "Rodzina na Swoim" zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ostatnio sejmowa komisja infrastruktury do programu włączyła singli i ponownie zmieniła limity cen za mkw. kwalifikujące do korzystania z budżetowego wsparcia. Teraz znalezienie mieszkania spełniającego wymagania programu "Rodzina na Swoim" graniczy z cudem, zwłaszcza w takich miastach jak Wrocław, Szczecin, Poznań czy Białystok. Jak wyznaczane są limity cen programu "Rodzina na Swoim"?

Kobiety na rynku nieruchomości: mama kupuje co czwarte mieszkanie

Kobiety z dziećmi to spora grupa nabywców na rynku nieruchomości - według firmy Home Broker stanowią one 28% kupujących (badanie z kwietnia). Zamianę mieszkania na większe planuje 2/3 matek. Na zakup swojej pierwszej nieruchomości kobiety z dziećmi decydują się zwykle 4 lata później niż przeciętny nabywca.

Apartamentowiec WaterLane, Gdańsk

Apartamentowiec WaterLane powstaje przy ul. Szafarnia 11 w Gdańsku. Projekt realizowany jest w dwóch etapach, z których pierwszy oddany będzie do użytkowania już jesienią 2011, drugi - rok później. W ramach inwestycji powstanie łącznie 148 apartamentów, większość z widokiem na Motławę, Stare Miasto i Marinę. Inwestorem WaterLane jest AV Szafarnia Sp. z o.o. (spółka córka Vitania Group), generalnym wykonawcą Hochtief Polska S.A

Apartamenty: Kwartał Kamienic, Gdańsk

Kwartał Kamienic to luksusowy kompleks apartamentów, budowanych w wysokim standardzie. W samym sercu Głównego Miasta w Gdańsku, naprzeciw kościoła św. Jana, zaledwie 200 m od historycznego Żurawia oraz 300 m od Bazyliki Mariackiej, powstają kamienice z apartamentami o powierzchniach od 30 do 99 m². Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2012 r. Już ponad 25% spośród 90 apartamentów zostało sprzedanych.

Nieruchomości: ekologiczne rozwiązania deweloperów a ceny nowych domów i mieszkań

Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. Obiekty użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał 2 lata wcześniej. Obecnie, tylko jedna inwestycja mieszkaniowa na dwadzieścia stawia w Polsce na ekologię - mimo, że firmy mają możliwość pozyskiwania dotacji z unijnej kasy na energooszczędne rozwiązania przy budowie nowych nieruchomości. Czy to kwestia cen? Czy nabywcy rynku nieruchomości po prostu nie są eko?

Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

Pierwszy kwartał 2011 był kolejnym z rzędu okresem wzrostu - o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - sprzedaży nowych mieszkań. Analizując cykle kwartalne, był to najlepszy pod względem poziomu sprzedaży kwartał od 2008 r. Sprzedano w sześciu aglomeracjach Polski 8 tys. mieszkań (dane REAS), a według szacunków redNet Consulting i Tabeliofert.pl w marcu w samej tylko Warszawie deweloperzy sprzedali prawie 1000 mieszkań.

Ile zarobisz na nieruchomości?

Bez wątpienia warto kupować nieruchomość z myślą o jej późniejszym odsprzedaniu. Powinna więc być ona na tyle atrakcyjna, aby w przyszłości łatwo znalazła kolejnego nabywcę i została sprzedana za dobrą cenę. Jak wygląda obecnie rynek? Na jakie zyski w przyszłości liczą obecni właściciele nieruchomości, a ile w rzeczywistości zarobią na swojej np. mieszkaniowej inwestycji?

Mieszkanie "pod klucz" - warto?

Stan "pod klucz" to rozwiązanie, na które osoby inwestujące w nowe mieszkanie decydują się coraz częściej. W modelu tym, w odróżnieniu od standardu deweloperskiego, który wymaga dodatkowego nakładu pracy, otrzymujemy całkowicie wykończone pomieszczenia naszego nowego M. W przypadku opcji „pod klucz” wykończenie mieszkania można sfinansować z kredytu hipotecznego - jest to wtedy element ceny mieszkania.

Chcesz kupić mieszkanie? Łatwiej nie będzie

Od 2008 r. ceny mieszkań, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, znajdują się w trendzie spadkowym, a więc dostępność mieszkaniowa powinna się stopniowo zwiększać. Niestety, jak to często bywa i w tym wypadku rzeczywistość nie do końca pokrywa się z teorią. Na to, czy łatwiej jest o własne mieszkanie, czy wręcz przeciwnie – oprócz samych cen mają wpływ jeszcze inne czynniki. Jakie?

Wakacyjne nieruchomości: kierunek Cypr

Rośnie wśród Polaków zainteresowanie inwestowaniem w zagraniczne nieruchomości. Do tej pory hitem był Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w Europie Hiszpania i Bułgaria. Jednak wydarzenia z początku roku skutecznie odstraszyły inwestorów od państw Afryki Północnej. W Hiszpanii wraz z nadejściem kryzysu finansowego rynek nieruchomości stał się wyjątkowo niestabilny. Jakim krajem warto się teraz zainteresować? Dobrym przykładem może być  Cypr. Dlaczego?

Domy skrojone do potrzeb i nieuchwytne kredyty...

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2011 przynoszą optymistyczne sygnały. Zwiększyła się ilość rozpoczętych budów, wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę. Rośnie też liczba domów na rynku nieruchomości – i to nie tylko z inicjatywy deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych (w I kw. 2011 ruszyło o 16,6% więcej inwestycji niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). Obecnie gotowych do sprzedaży jest 1700 domów i segmentów. Problem w kredytach. Mimo, że banki stale obniżają marże kredytów hipotecznych z ich dostępnością wciąż nie jest najlepiej.

Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w systemie condo to forma inwestycji w nieruchomości hotelowe. Właściciel danego lokalu może liczyć na zyski z tytułu jego wynajmu w ramach condo hotelu, ma także możliwość pobytu w swoim apartamencie w ramach tzw. pobytu właścicielskiego. Czy na wakacjach pod własnym dachem można zaoszczędzić? Jaki zysk przynosi wynajem?

Domy jednorodzinne: gdzie i za ile?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku najwięcej trzeba było zapłacić za domy jednorodzinne wolno stojące w Warszawie, najtańsze były bliźniaki oferowane we Wrocławiu. Na rynku nie brakuje też ofert sprzedaży domów jednorodzinnych sięgających kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu milinów złotych. Najwyższe ceny sięgają pułapu 20 mln zł, jednak w tym wypadku mamy do czynienia już raczej z rezydencjami, niż tradycyjnymi domami jednorodzinnymi.

Apartamenty: Rezydencja Park, Mielno

Inwestor Mielno Holding – Firmus Group kończy właśnie budowę projektu Rezydencja Park w Mielnie. Gotowe do zamieszkania apartamenty deweloper przekaże z początkiem wakacji. W sprzedaży pozostały już tylko 4 apartamenty w wysokim standardzie wykończenia.

Za rok kupisz większe mieszkanie?

Rekordowa podaż lokali, wzrost kosztu kredytu oraz planowane ograniczanie programu „Rodzina na swoim” – według doradców Home Broker - przyczynią się do spadku cen mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy od maja począwszy. Rośnie popyt i fundusz płac - w efekcie za rok przeciętnego nabywcę powinno być stać na większy lokal.

Terma Bania na Podhalu

Terma Bania – to powstający w Białce Tatrzańskiej kompleks łączący m.in. baseny termalne, aquapark i komfortowe SPA. Otwarcie obiektu planowane jest na połowę czerwca 2011. Projekt powstaje w oparciu o krajowy, prywatny kapitał, a pomysłodawcą inwestycji jest Józef Dziubasik, zarządca białczańskich stoków.

Osiedle Przy Wspólnej w Sulejówku

Osiedle Przy Wspólnej w Sulejówku (przy al. Piłsudskiego, róg ul. Wspólnej) to dwa czteropiętrowe budynki. Budowa I etapu już się rozpoczęła, a oddanie mieszkań do użytku zaplanowane jest na I kwartał 2012 r.

REKLAMA