REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

Rynek budowlany: 10 procentowy spadek inwestycji budowlanych w 2013 roku

W 2013 roku deweloperzy znacznie zmniejszyli liczbę podjętych inwestycji. W porównaniu do roku 2012, liczba mieszkań w budowie spadła o 10,6%. Tendencja spadkowa odnotowywana jest także jeżeli chodzi o mieszkania oddawane do użytku. Natomiast wydawanie pozwoleń na budowę spadło o 20%. Sytuacja na rynku budowlanym jest jednak dość stabilna ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kupno nowych mieszkań.

Kupno mieszkania czy budowa domu – na co się zdecydować?

Rynek deweloperski oferuje nam szeroką ofertę mieszkaniową. Stajemy przed dylematem: małe mieszkanie w centrum miasta czy większe za tę samą cenę, ale na przedmieściach? Jest jeszcze jedno rozwiązanie, nad którym zastanawia się coraz więcej osób – budowa własnego domu. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania lub budowie domu, należy zastanowić się, która z opcji jest najbardziej opłacalna.

Osiadanie budynku, czyli pierwszy rok w nowo wybudowanym domu

Pierwszy rok w nowo wybudowanym domu wiąże się z pewnymi procesami, jakim podlega konstrukcja budynku. Wilgoć technologiczna i osiadanie budynku czy wyższe rachunki za ogrzewanie to główne zamiany z jakimi powinnyśmy się liczyć po przeprowadzce do nowego domu. Nie ma jednak powodów do niepokoju, każda z tych zmian jest procesem naturalnym.

REKLAMA

Budowa domu czy zakup mieszkania? – co się bardziej opłaca?

Czy można kupić dom w cenie mieszkania? Co się bardziej opłaca? Jak przeliczymy koszty, może okazać się, że budowa domu będzie tańsza, niż zakup mieszkania.

Budowa domu na działce zagrodowej

Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

Ustalanie granicy działki. Poradnik

Wyznaczaniem granic działek zajmują się geodeci. W sytuacjach gdy dotychczasowe granice działek stają się miejscem spornym, czyli miejscem naszego konfliktu z sąsiadem, warto ponownie ustalić granicę działek. Prawo określa również możliwość zasiedzenia, czyli przyznania danej działki osobie, która użytkuje ją przez co najmniej 20 lat, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i przez co najmniej 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Wybór miejsca pod budowę domu nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skomunikowanie działki z istotnymi dla nas punktami – pracą, szkołą, przedszkolem. Warto także przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji ukształtowanie terenu w wybranym przez nas miejscu, sprawdzić księgi wieczyste, mapy ewidencyjne i warunki zabudowy.

REKLAMA

Stopnie i ławy kominiarskie – sprawna komunikacja na dachu

Stopnie i ławy kominiarskie pozwalają na łatwiejsze poruszanie się po dachach. Zgodnie z ustawą do montażu tego typu elementów zmuszeni są właściciele, których dachy mają spadek ponad 25% lub są pokryte materiałami tak zwanymi łamliwymi, dla innych jest to kwestia dowolna. Czy warto montować stopnie i ławy kominiarskie na dachu domu? Jak prawidłowo zamontować stopnie kominiarskie?

Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Zanim kupimy projekt architektoniczny wymarzonego domu, zastanówmy się, jak usytuować dom na działce względem stron świata. Odpowiednie położenie sprawi, że wszystkie pomieszczenia będą dobrze doświetlone, co pozwoli nam na ograniczenie zużycia energii. Weźmy także pod uwagę, w których pomieszczeniach potrzebujemy więcej światła, a w których wystarczy go niewiele w ciągu dnia.

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Zakup materiałów budowlanych – Poradnik Inwestora

Materiały budowlane oferują nam obecnie składy budowlane, hipermarkety a nawet sklepy internetowe. Gdzie wobec tego najlepiej kupować materiały budowlane? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych? Kiedy i z jakiego powodu ceny materiałów budowlanych spadają? Przeczytaj o tym w naszym Poradniku Inwestora!

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – tylko do końca 2013 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane w czasie remontu mieszkania lub budowy domu można uzyskać do końca 2013 roku. Na zgłoszenie mamy 5 lat, dlatego tak naprawdę do końca 2013 roku należy zakończyć remont lub budowę domu. Przeczytaj jak dokonać zgłoszenia i na jaki zwrot można liczyć.

Drzwi wewnętrzne – drewno, fornir czy okleina

Jakie drzwi wewnętrzne będą najlepsze? Drewniane, fornir czy okleina? Drzwi drewniane na pewno docenia osoby, które cenią sobie naturalne materiały. Drzwi fornirowane to drzwi wykończone cienkim płatem skrawanego drewna. Drzwi okleinowane to najtańsze rozwiązanie, które wbrew pozorom ma wiele zalet.

Drewniane domy szkieletowe – lekkie i wytrzymałe

Budownictwo szkieletowe staje się coraz bardziej popularne. Domy o lekkim szkielecie drewnianym buduje coraz więcej Polaków. Dużą zalaną domów szkieletowych jest to, że szybko się je stawia.

Drewno klejone – lepsze niż beton i stal?

Jeszcze do niedawna, drewno dość często zastępowano żelbetem, cegłą lub stalą. Drewno klejone różni się od tego „tradycyjnego”, na pewno możemy powiedzieć o nim, że ma dużą wytrzymałość i jest to materiał bardzo wszechstronny. Zobacz, dlaczego warto budować z drewna klejonego.

8 powodów, dla których warto budować dom z drewna

Dlaczego warto budować domy drewniane? Domy drewniane są wytrzymałe i bardzo uniwersalne, mają też wysoką odporność na ogień oraz szybko się je buduje. Zobacz inne powody, dla których warto budować dom z drewna.

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

„Mieszkanie dla Młodych” zakładało dofinansowanie zakupu mieszkania od dewelopera, w takim kształcie niemożliwe było przystąpienie do programu w miejscowościach, w których nie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Dlatego rząd rozważa również dofinansowanie w ramach programu budowy domów.

Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Sytuacja zarówno na rynku kredytowym, jak i budowlanym sprzyja budowie domu. Do końca 2013 roku można uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane, dodatkowo zainteresowani budową ekologicznego domu mogą otrzymać dofinansowanie od państwa, a jakby tego było mało, mamy rekordowo niski WIBOR, więc i tańsze kredyty.

Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Przyłączenie działki budowlanej do sieci energetycznej wiąże się z pewnymi formalnościami i może trwać nawet kilka miesięcy. Aby doprowadzić prąd do działki, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do jednej z firm zarządzających siecią energetyczną w danym regionie. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie technicznych warunków przyłącza. Bez nich, nie będziemy mogli uzyskać pozwolena na budowę.

Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Jak wybudować energooszczędny dom lub mieszkanie? To, czy dana nieruchomość jest energooszczędna zależy od wielu czynników m.in. dostępu naturalnego światła, cyrkulacji powietrza oraz rodzaju materiałów użytych do budowy i wykończenia.

Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Na rynku mamy różne rodzaje betonu: towarowy, wodoszczelny, samozagęszczalny. Zobacz jakie mają właściwości i czym się różnią?

Rodzaje fundamentów w domach jednorodzinnych

Jaki fundament wykonać pod budowanym domem? Do najczęściej wykonywanych rodzajów fundamentów nalezą: ława fundamentowa i płyta fundamentowa. Zobacz, czym się różnią.

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku? Zobacz, o czym należy pamiętać

Jak dobrze postawić fundamenty budynku, o czym należy pamiętać podczas ich wykonywania? O czym nie powinniśmy zapomnieć podczas budowy fundamentów – radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – kierownik produktu.

Domy drewniane – technologia, stolarka i wykończenie

Drewno to materiał bardzo uniwersalny i szlachetny materiał. Poza konstrukcją domu, wykonuje się niego stolarkę (okienną i drzwiową) a także wykończa wnętrza.

Montaż blachodachówki modułowej – krok po kroku

W ramach montażu blachodachówki modułowej musimy wykonać obróbkę pasa nadrynnowego, montaż wiatrownicy oraz obróbkę szczytową. Zobacz poradnik, jak wykonać te prace krok po kroku.

Budowa domu po nowelizacji prawa budowlanego

Po nowelizacji prawa budowlanego na pewno o wiele szybciej będziemy mogli załatwić formalności związane z budową domu. Jednak zmiany w prawie budowlanym nie powinny uśpić naszej czujności. Inwestorzy w większym stopniu będą musieli zadbać o to, by parametry powstających budynków odpowiadały temu, co znajduje się w projekcie.

Budowa domu – jak stworzyć plan inwestycji?

Budowa domu to złożony proces, który musimy dokładnie zaplanować. Zobacz, które z etapów budowy domu są kluczowe oraz jak zaplanować kolejność działania.

Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2013 roku pojawią się zmiany w ustawie Prawo budowlane. Zmiany mają na celu usprawnić proces budowlany i ułatwić inwestorom wszystkie czynności związane z budową domu.

Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Lukarna to jeden z bardziej popularnych sposobów na doświetlenie poddasza. Lukarna to element budynku, który znacząco wpływa na atrakcyjność bryły budynku, architekturę wnętrza. Ma tez znaczący wpływ na ilość światła jaka wpada na poddasze. Zobacz, jakie są wady i zalety lukarny?

Co można budować na działce bez pozwolenia?

Wg prawa budowlanego każde rozpoczęcie robót budowlanych wymaga wydania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki, kiedy można budować na działce bez pozwolenia na budowę. Zobacz, co można postawić na działce bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę?

Jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku?

Wybór projektu, technologii budowy domu, materiałów, stan surowy otwarty, a może stan surowy zamknięty. Jakie domy budują Polacy? Zobacz jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku.

Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane

Szprosy to ozdobny element okna, który może występować w trzech rodzajach. Jako element ozdobny znajdujący się pomiędzy szybami (szprosy międzyszybowe), jako jeden z elementów okna dzielący szybę na mniejsze części (szprosy konstrukcyjne) lub też element ozdobny (szprosy naklejane).

Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

W porównaniu z domem pasywnym, budowa domu stawianego w tradycyjny sposób (murowany) często trwa dłużej, poza ty koszty budowy także są wyższe. Zaletą domów pasywnych jest to, że koszt wykonania niektórych elementów budynków może być niższy (w porównaniu z budynkiem murowanym) nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i to już na etapie prac budowlanych.

Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Osoby chcące zamieszkać w domu jednorodzinnym wolą zbudować go po swojemu, a do tego zazwyczaj potrzebny jest kredyt, na szczęście banki dość chętnie pożyczają pieniądze na ten cel. Z drugiej strony banki nie ukrywają, że z kredytem na budowę domu wiąże się sporo formalności, których trzeba dopełniać w trakcie budowy domu.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Ciepły montaż okien to dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zobacz, dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne?

Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

Banki będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych. Program dopłat ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Kupno działki rolnej z myślą i jej przekształcenie na budowlaną to dobry pomysł. Działki rolne są tańsze, niż działki budowlane. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na formalny proces przekształcenia działki. W niektórych przypadkach formalności związane z przekształceniem działki rolnej w budowlaną, mogą rozciągnąć się w czasie, co znacznie opóźni budowę.

„WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy, nazywana „wuzetką” (wz), to dokument potrzebny do ustalenia warunków sposobu zagospodarowania terenu. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie taki plan nie został uchwalony lub przestał obowiązywać. Decyzję o warunkach zabudowy (WZ) można otrzymać również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego wydawana jest bezpłatne.

Uszczelnianie okien na zimę – sposoby

Uszczelnianiem okien należy zająć się, kiedy na zewnątrz temperatura jest dodatnia. Można też wymienić wszystkie okna na nowe, niestety wiąże się to z większymi kosztami. Zobacz, w jaki sposób można samodzielnie uszczelnić okna.

Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Zadaniem izolacji podłogi na gruncie jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi. Straty ciepła z budynku w kierunku gruntu mogą wynosić nawet 15–20% w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Z tego właśnie powodu projekt izolacji podłogi na gruncie jest tak ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie.

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Budowa domu: O co warto zapytać architekta?

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

REKLAMA