REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu – jak stworzyć plan inwestycji?

nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu to złożony proces, który musimy dokładnie zaplanować. Zobacz, które z etapów budowy domu są kluczowe oraz jak zaplanować kolejność działania.

REKLAMA

Zaplanuj kolejność działań

Specyfika robót budowlanych sprawia, że na ich jakość, terminowość, a przede wszystkim koszty, wpływa szereg czynników. Trudno sobie wyobrazić wykonawcę realizującego duży obiekt lub kompleks budynków bez szczegółowej analizy założeń zawartych w dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. W rzeczywistości odpowiedni plan to podstawa również dla indywidualnych działań, prowadzonych na niewielką skalę na „własnym podwórku”. Im bardziej precyzyjny i fachowy, tym większe szanse na powodzenie inwestycji.

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Plan szczegółowy

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki zakres obejmować będzie nasz projekt. Ułatwi to decyzję o ewentualnym zaangażowaniu fachowców do części lub całości przedsięwzięcia. Wraz z nimi można już ustalać kolejne elementy, jak np. zapotrzebowanie na narzędzia i materiały, a także przebieg i sposób przeprowadzenia poszczególnych etapów prac. Wszystkie ustalenia powinny uwzględniać ich specyfikę w konkretnych, zastanych warunkach.

Zobacz także:  Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

REKLAMA

- Starsze obiekty wymagają na ogół dokładnej oceny rzeczywistego stanu technicznego powierzchni, będących przedmiotem remontówpodkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Dzięki temu można dostosować do nich optymalne rozwiązania produktowe i techniki wykonawcze.

Warto też pamiętać, że zarówno przy budowie, jak i remoncie, nieco inny charakter mają prace zewnętrzne, a inny działania wewnątrz pomieszczeń. Przykładowo, ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz wymogi aplikacyjne materiałów, ocieplanie lub renowację elewacji, naprawy pokryć dachowych czy dobudówki wykonuje się w sezonie wiosenno-letnim przy odpowiednich warunkach pogodowych. W każdym przypadku konieczny jest jednak szczegółowy harmonogram, uwzględniający zarówno terminy, jak i kolejność wszystkich etapów. Zapewnia on skuteczność wybranej metody czy technologii, ułatwia egzekwowanie wypełnienia zobowiązań pracowników, eliminuje dodatkowe koszty. Te ostatnie mogą jednak nieoczekiwanie wzrosnąć w wyniku złego oszacowania zapotrzebowania materiałowego.

Zobacz także:  Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Zrób wycenę

REKLAMA

Trafna wycena wszystkich detali stanowi klucz do pełnej satysfakcji z przebiegu budowy lub remontu. O ile jednak stosunkowo łatwo podsumować ceny wybranego sprzętu agd, armatury czy mebli, niemałe problemy pojawiają się, gdy samodzielnie kalkulujemy zapotrzebowanie na farby, tynki, kleje, spoiny, płytki, dachówki i wszelkiego rodzaju elementy liczone w metrach, litrach czy kilogramach. Nawet specjaliści nie zawsze są w stanie przewidzieć wszystkich możliwych wydatków. Ich ewentualne doradztwo przy sporządzaniu kosztorysu, bazuje więc często na poleceniu sprawdzonych, znanych im rozwiązań. Inwestorzy (również indywidualni) mogą też posiłkować się tzw. katalogami nakładów rzeczowych, opracowywanymi przez niektórych producentów.

– Katalogi stanowią usystematyzowany zbiór informacji z wyszczególnieniem opisów robót, technologii ich wykonania oraz nakładu robociznyinformuje Marek Zając z Bolix – Powinny być one przejrzyste i zawierać pełną ofertę produktową i technologiczną tak, by umożliwić stworzenie kompletnego, rzetelnego kosztorysu.

Zobacz także:  Projekt domu jednorodzinnego z wjazdem od południa – aspekt prawny

Warto pamiętać, że na całościowe wydatki składa się też trwałość osiągniętego efektu. Wiele produktów osiąga swoją optymalną jakość wyłącznie w zestawieniu ze wskazanymi materiałami, wchodzącymi w skład tego samego systemu. Również poprawne ich użycie może mieć decydujący wpływ na wyeliminowanie późniejszych, nieprzewidzianych wydatków. Nawet najlepsze, najbardziej profesjonalne założenia projektowe wymagają jeszcze właściwego  doboru środków oraz rzetelnej realizacji robót.

Źródło: Bolix

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA