REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku?

Wykres. Źródło: Oferteo.pl
Wykres. Źródło: Oferteo.pl
Oferteo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wybór projektu, technologii budowy domu, materiałów, stan surowy otwarty, a może stan surowy zamknięty. Jakie domy budują Polacy? Zobacz jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku.

REKLAMA

Jak wybrać najlepszy projekt?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy domu jest decyzja o tym, jak budynek ma wyglądać, czyli wybór projektu. Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31% domów będzie budowanych według indywidualnego i dedykowanego projektu (dane z Oferteo.pl). Pozostali użytkownicy wybierają kupno gotowego projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Projekt domu jednoodzinnego - porady


Wybór technologii budowy domu

Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1%). W tej kategorii materiałów budowlanych najpopularniejsza jest ceramika poryzowana. Blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z betonu komórkowego.

Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkielet drewniany, który wybiera co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z budynki bala (zaledwie 3,1% zapytań).

Zobacz także: Ściany i stropy - z czego budować - porady

Czym kryjemy dachy?

Blisko połowa (44,8%) badanych preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy.

Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym.

Zobacz także: Kładziemy dach - porady


Dom z piwnicą czy bez?

Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Zobacz także: Wszystko o fundamentach - porady

Stan surowy czy „pod klucz”?

Co trzeci badany poszukujący ekipy budowlanej zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami.

Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie.

Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Część inwestorów decyduje się również na kompleksową budowę i wykończenie „pod klucz”.

Koszty budowy domu jednorodzinnego

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 m2 z ceramiki poryzowanej, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie gotowym – orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97–150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180–250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz” to inwestycja rzędu 200–300 tys. złotych.

Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

REKLAMA

Wydaje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl radzi, by wyboru ekipy budowlanej nie zostawiać na ostatnią chwilę: „Wcześniejsze poszukiwania ekipy umożliwią solidne porównanie ofert i wybór tej, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami.”

Zobacz także: Formalności związane z budowa domu - porady

Źródło: Oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA