Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Komunikacja, sąsiedzi, zabudowa
Zanim przystąpimy do kupna działki pod budowę domu, przyjrzymy się dokładnie miejscom wokół niej. Jeśli obejrzymy sąsiednie posesje, będziemy wiedzieli jakich sąsiadów się prawdopodobnie spodziewać. Często zaniedbane ogródki i place przed domami świadczą o nieciekawości danego miejsca – wpływają one także na postrzeganie całej dzielnicy. Gdy sąsiad posiada agresywnego, głośnego psa lub gdy obok wybranej przez nas działki stoi jego zniszczona już komórka na narzędzia prawdopodobnie będziemy chcieli zredukować niedogodności z tym związane poprzez inne niż wcześniej planowane ustawienie domu. Warto obejrzeć miejscową architekturę – jeden styl domów w całej okolicy może zburzyć nasze plany co do własnego budynku. Sąsiedztwo dużych przedsiębiorstw lub magazynów prawdopodobnie będzie się wiązało ze wzmożonym ruchem i hałasem a gęsta zabudowa raczej nie pozwoli na uzyskanie spokojnej przestrzeni na ogrodzie. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest tutaj zupełnie przeciwny wybór to znaczy teren na odludziu - prawdopodobnie czas wykonania przyłączy będzie bardzo długi. Również dojazd do tego typu działki może być utrudniony.
REKLAMA
Drogi dojazdowe i ukształtowanie terenu
Bardzo ważne jest właśnie dlatego sprawdzenie dróg dojazdowych. Sama orientacja drogi w stosunku do działki będzie miała bardzo duże znaczenie w trakcie tworzenia projektu domu. Najlepsze działki to takie, które są tylko z jednej strony nakierowane na drogę. Wówczas możemy swobodne wygospodarować część rekreacyjną ogrodu a sypialnie i inne miejsca wypoczynku skierować oknami na przeciwną stronę posesji. Mimo to najmniej komfortowo jest wtedy, kiedy droga dojazdowa przebiega od strony południowej – nasłoneczniona strona działki pozostaje niewykorzystana. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu należy przeanalizować czy na działce nie występują niecki, w których stoi woda, czy sama działka nie jest pochyła a także czy – w sytuacji gdy leży w pobliżu rzeki – piwnice sąsiadów nie są zalewane wodą.
Działka uzbrojona
Warto rozejrzeć się za działką uzbrojoną to znaczy taką, w pobliżu której biegną sieci wodne, kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Dużym atutem jest także dostępność sieci telekomunikacyjnych. Zanim zdecydujemy się na daną działkę, mamy możliwość sprawdzenia czy na danym terenie dostępne są interesujące nas media. W każdym z zakładów – czy to elektrycznym czy gazowym uzyskamy informację o czasie i kosztach przyłączenia interesującej nas działki. Pamiętajmy, że obecnie często w pobliżu biegnie tylko sieć elektryczna a o resztę rzeczy musimy zadbać sami, dlatego tak ważne jest sprawdzenie uzbrojenia.
Istotne dokumenty
Właściciel działki powinien nam przedstawić odpis z księgi wieczystej uprawniający go do sprzedaży danej nieruchomości. Gdy już się zdecydujemy na kupno, najlepiej osobiście sprawdzić stan księgi wieczystej. Można to zrobić za pośrednictwem internetu na stronie ekw.ms.gov.pl lub w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, do którego przynależy dana działka. Przed dokonaniem zakupu warto także sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten określa, czy dana działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową i co powstanie w jej pobliżu. Sprawdzimy również jakie gabaryty może mieć postawiony na niej budynek. Jeśli w danej gminie nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musimy się postarać o warunki zabudowy, które wydawane są na wniosek nawet potencjalnego inwestora. Co ważne nie trzeba być właścicielem gruntu aby się o nie ubiegać. Ważne będą także mapy ewidencyjne zawierające wszystkie szczegóły dotyczące położenia działki, jej granic i powierzchni.
Zobacz także: SERWIS DZIAŁKA
Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?
Zobacz także: Podwyższenie poziomu działki – vademecum
REKLAMA
REKLAMA