REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
działka
działka

REKLAMA

REKLAMA

Wybór miejsca pod budowę domu nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skomunikowanie działki z istotnymi dla nas punktami – pracą, szkołą, przedszkolem. Warto także przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji ukształtowanie terenu w wybranym przez nas miejscu, sprawdzić księgi wieczyste, mapy ewidencyjne i warunki zabudowy.

Komunikacja, sąsiedzi, zabudowa

Zanim przystąpimy do kupna działki pod budowę domu, przyjrzymy się dokładnie miejscom wokół niej. Jeśli obejrzymy sąsiednie posesje, będziemy wiedzieli jakich sąsiadów się prawdopodobnie spodziewać. Często zaniedbane ogródki i place przed domami świadczą o nieciekawości danego miejsca – wpływają one także na postrzeganie całej dzielnicy. Gdy sąsiad posiada agresywnego, głośnego psa lub gdy obok wybranej przez nas działki stoi jego zniszczona już komórka na narzędzia prawdopodobnie będziemy chcieli zredukować niedogodności z tym związane poprzez inne niż wcześniej planowane ustawienie domu. Warto obejrzeć miejscową architekturę – jeden styl domów w całej okolicy może zburzyć nasze plany co do własnego budynku. Sąsiedztwo dużych przedsiębiorstw lub magazynów prawdopodobnie będzie się wiązało ze wzmożonym ruchem i hałasem a gęsta zabudowa raczej nie pozwoli na uzyskanie spokojnej przestrzeni na ogrodzie. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest tutaj zupełnie przeciwny wybór to znaczy teren na odludziu -  prawdopodobnie czas wykonania przyłączy będzie bardzo długi. Również dojazd do tego typu działki może być utrudniony.

REKLAMA

Drogi dojazdowe i ukształtowanie terenu

Bardzo ważne jest właśnie dlatego sprawdzenie dróg dojazdowych. Sama orientacja drogi w stosunku do działki będzie miała bardzo duże znaczenie w trakcie tworzenia projektu domu. Najlepsze działki to takie, które są tylko z jednej strony nakierowane na drogę. Wówczas możemy swobodne wygospodarować część rekreacyjną ogrodu a sypialnie i inne miejsca wypoczynku skierować oknami na przeciwną stronę posesji. Mimo to najmniej komfortowo jest wtedy, kiedy droga dojazdowa przebiega od strony południowej – nasłoneczniona strona działki pozostaje niewykorzystana. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu należy przeanalizować czy na działce nie występują niecki, w których stoi woda, czy sama działka nie jest pochyła a także czy – w sytuacji gdy leży w pobliżu rzeki – piwnice sąsiadów nie są zalewane wodą.

Działka uzbrojona

Warto rozejrzeć się za działką uzbrojoną to znaczy taką, w pobliżu której biegną sieci wodne, kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Dużym atutem jest także dostępność sieci telekomunikacyjnych. Zanim zdecydujemy się na daną działkę, mamy możliwość sprawdzenia czy na danym terenie dostępne są interesujące nas media. W każdym z zakładów – czy to elektrycznym czy gazowym uzyskamy informację o czasie i kosztach przyłączenia interesującej nas działki. Pamiętajmy, że obecnie często w pobliżu biegnie tylko sieć elektryczna a o resztę rzeczy musimy zadbać sami, dlatego tak ważne jest sprawdzenie uzbrojenia.


Istotne dokumenty

Właściciel działki powinien nam przedstawić odpis z księgi wieczystej uprawniający go do sprzedaży danej nieruchomości. Gdy już się zdecydujemy na kupno, najlepiej osobiście sprawdzić stan księgi wieczystej. Można to zrobić za pośrednictwem internetu na stronie ekw.ms.gov.pl lub w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, do którego przynależy dana działka. Przed dokonaniem zakupu warto także sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten określa, czy dana działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową i co powstanie w jej pobliżu. Sprawdzimy również jakie gabaryty może mieć postawiony na niej budynek. Jeśli w danej gminie nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musimy się postarać o warunki zabudowy, które wydawane są na wniosek nawet potencjalnego inwestora. Co ważne nie trzeba być właścicielem gruntu aby się o nie ubiegać. Ważne będą także mapy ewidencyjne zawierające wszystkie szczegóły dotyczące położenia działki, jej granic i powierzchni.

Zobacz także: SERWIS DZIAŁKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Zobacz także:  Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA