Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane
REKLAMA
REKLAMA
Jedni je uwielbiają, kolejni uważają za szczyt kiczu- mowa o szprosach. Dla jednych są zbędne, a inni zaś są zdania iż okno bez nich nie ma stylu. Kojarzone z tradycyjnym wyglądem, nadają elewacjom niepowtarzalny wygląd i potrafią ożywić z pozoru nieciekawe okna. Nie należy jednak stosować szprosów jako ozdoby uniwersalnej. Przed podjęciem decyzji, warto jednak poradzić się zapoznać się z kilkoma rodzajami tych ozdób okiennych.
REKLAMA
Szprosy międzyszybowe
Szprosy międzyszybowe, jak sama nazwa wskazuje, umieszczone zostały pomiędzy taflami szkła. Występują one w różnych kolorach- według palety RAL, a także w kolorach drewnopodobnych z fakturą drewna. Niekwestionowaną zaletą zastosowania tego typu rozwiązania jest łatwość mycia okien, gdyż powierzchnia szyb nadal pozostaje gładka.
Szprosy konstrukcyjne
Szprosy konstrukcyjne dzielą skrzydło okienne na oddzielne kwatery. Dzielą one szybę na mniejsze części i zwiększają sztywność okna. Szprosy tego rodzaju, wykonane są z tego samego materiału i w tym samym kolorze co ramy okienne.
Zobacz także: Które okno wybrać: dekoracyjne czy proste?
Szprosy naklejane
Kolejnym często spotykanym typem szprosów są szprosy naklejane (weneckie). Najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego lub aluminium i za pomocą taśmy samoprzylepnej mocowanie są do szyby. Szprosy naklejane mogą też być wykonane z listew drewnianych lub aluminiowych. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, iż utrudnione jest mycie szyby.
W kwestii doboru szprosów, to mamy wiele kombinacji. Mamy do dyspozycji szprosy białe, złote czy w kolorze.
– „Obecnie szprosy pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale też mogą być istotnym elementem konstrukcyjnym okna. Czasem jednak zdarza się tak, że nieodpowiednio dobrane (kolor ramy i kolor szprosów, czy podział pól) mogą stanowić element szpecący całą budowlę.”- podkreśla Marcin Wiśniewski Prezes firmy Stolmar Sp. z o.o. Pamiętajmy także o tym, że czasem zastosowanie szprosów jest nieodzowne i wymagane, aby podkreślić niepowtarzalny charakter budowli.”-dodaje Prezes Wiśniewski
Zobacz także: Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?
Źródło: Stolmar Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA