REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybudować energooszczędny dom lub mieszkanie? To, czy dana nieruchomość jest energooszczędna zależy od wielu czynników m.in. dostępu naturalnego światła, cyrkulacji powietrza oraz rodzaju materiałów użytych do budowy i wykończenia.

REKLAMA

Dostęp naturalnego światła, cyrkulacja powietrza i jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia wnętrza to według Polaków najważniejsze czynniki wpływające na komfort i zdrowie w mieszkaniu. Tak wskazali uczestnicy badania Energooszczędność w moim domu, zrealizowanego na początku 2013 roku na zlecenie przedstawicieli sektora budownictwa zrównoważonego. W praktyce o naszym samopoczuciu decyduje wiele elementów, o których warto wiedzieć, decydując się na zakup lub remont mieszkania, czy domu.

Zobacz także: Zrównoważone budownictwo – na czym polega?

Wybór materiałów do budowy domu

REKLAMA

Ostatecznie o wyborze produktów i materiałów do budowy decyduje budżet i wytyczne przyjęte przez deweloperów. Ci ostatni, ze względu na zmieniające się potrzeby klientów, coraz częściej uwzględniają w swoich projektach rozwiązania przyjazne zdrowiu i środowisku.

– „Zależy nam, aby materiały stosowane do wykończenia wnętrz w naszych zielonych inwestycjach były zdrowe dla użytkowników i bezpieczne dla środowiska naturalnego” – mówi Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader ze Skanska Residential Development.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierajmy materiały naturalne, takie jak drewno w przypadku podłóg i drzwi. Dzięki temu mamy pewność, że nie przyczyniamy się do dewastacji lasów i wspieramy racjonalną gospodarkę zasobami leśnymi. Stosujmy najlepszej jakości materiały regionalne, wyprodukowane w promieniu do 800 km od miejsca ich wbudowania. Dzięki temu wesprzemy lokalny przemysł i ograniczamy emisję CO² do atmosfery, związaną z transportem materiałów z odległych miejsc.

Zobacz także:  Budownictwo energooszczędne – moda czy obowiązek

Urządzanie sanitarne

Urządzenia sanitarne dobierajmy w sposób umożliwiający zmniejszenie zużycia wody o 30%, co jest rozwiązaniem przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i kieszeni użytkowników.

Chemia budowlana

W przypadku chemii budowlanej i farb warto wybierać produkty, które charakteryzują się jak najmniejszą emisją lotnych związków organicznych (LZO), które stanowią źródło zanieczyszczeń powietrza oraz są przyczyną podrażnień i alergii. To samo dotyczy klejów do płytek, uszczelniaczy i innych substancji chemicznych stosowanych do wykończenia wnętrz.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Dostęp do światła naturalnego

Jeśli chodzi o dostęp do światła naturalnego – zapewnia się go poprzez odpowiednie projektowanie budynków, z uwzględnieniem dużej ilości przeszkleń. W częściach wspólnych – na klatkach schodowych, parkingach – najbardziej energooszczędne jest oświetlenie typu LED, które pozwala na redukcję zużycia energii nawet o około 60%.

Temperatura

REKLAMA

Oprócz materiałów użytych do budowy i wykończenia budynków, na jakość mikroklimatu wnętrz wpływa także temperatura panująca w pomieszczeniach. Otoczenie, w którym przebywamy powinno zapewniać nam komfort cieplny. Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od elementów termicznych mikroklimatu tj. temperatury, wilgotności względnej, prędkości przepływu powietrza i temperatury promieniowania.

Utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniach sprzyja dobra izolacja termiczna budynku oraz odpowiednio dobrana wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła. Dzięki nim zużyjemy też mniej energii cieplnej potrzebnej do ogrzania. A to przekłada się nie tylko na oszczędności finansowe, ale też pomaga zachować lepszą jakość powietrza, ograniczając jego przesuszenie.

Zobacz także:  Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

– „Dobra izolacja i system wentylacji gwarantuje też, że w pomieszczeniach nie będzie rozwijać się pleśń. Domownicy nie zostaną narażeni na rozwój alergii” – mówi Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. „Przy budowie i wykończeniu domu warto zwrócić uwagę na różne czynniki mające wpływ na mikroklimat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przez długie lata, podczas codziennej eksploatacji będą oddziaływały na nasze zdrowie” – dodaje.

Źródło: Energooszczędność w moim domu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA