REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe.

REKLAMA

REKLAMA

Banki będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych. Program dopłat ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.

Unijna dyrektywa z 19 maja 2010 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków nakazuje, by wszystkie domy wybudowane w krajach członkowskich po 31 grudnia 2020 charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii. Już teraz jednak rząd chce przygotować inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, wykonawców do wymagań dyrektywy.

REKLAMA

Pieniądze z funduszu mają stanowić dla rynku impuls do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce i oprócz korzyści finansowych przynieść znaczący efekt edukacyjny dla społeczeństwa. Proekologiczne zmiany trzeba będzie wprowadzić również w przypadku renowacji i modernizacji elementów już istniejących budynków.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Celem Unii jest uzyskanie oszczędności energetycznej i ograniczenie emisji CO2. Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki te pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Warto zainteresować się tematem. W grę wchodzą najnowsze technologie, wysokie dopłaty i ogromne oszczędności.

Czy to się opłaca?

Pomijając kwestie związane z obowiązkiem certyfikowania budynków, który funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, pozostałe wymogi nałożone na inwestorów są nowością. W domu pasywnym zużycie energii potrzebnej do jego ogrzania nie może przekroczyć 15 kWh na m kw. w ciągu roku.

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

REKLAMA

Dla porównania – "zwykły" dom, czyli taki, który spełnia obowiązujące w Polsce normy, zużywa nawet 105 kWh. Zmiany odczują w szczególności indywidualni, mali i średni inwestorzy, którzy będą musieli się liczyć z koniecznością uwzględnienia wymagań energetycznych przy planowaniu inwestycji. Energia zużywana przez domy będzie musiała pochodzić w dużej mierze ze źródeł odnawialnych (wiatru, promieniowania słonecznego, z biomasy itp.), w szczególności takiej wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu budynku.

Inwestycja w taki „zielony dom” przynosi wymierne korzyści. - mówi Paweł Kocięba-Żabski, ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – W czasie jednego sezonu, na ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła domu o powierzchni 200 m kw. możemy zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych.

Powietrzne pompy ciepła podawane są jako dobry przykład rozwoju technologicznego urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, mogą one być coraz szerzej stosowane.

- Do niedawna niemożliwe było zastosowanie bardzo oszczędnych, powietrznych pomp ciepła przy dużych mrozach tłumaczy Kocięba-Żabski. – Dziś nie dość, że pracują one wydajnie nawet przy -25 st. C, to ich koszt znacząco zmalał. Unijna dyrektywa powinna przede wszystkim uświadomić inwestorom potrzebę działań proekologicznych już na poziomie planowania inwestycji – dodaje ekspert.

Idea domów pasywnych

Podstawowym założeniem idei domów pasywnych jest zminimalizowanie strat ciepła i zużycia energii. Pierwszy z tych celów osiąga się dzięki użyciu materiałów budowlanych, zapewniających skuteczną izolację termiczną. Dodatkowe oszczędności przynoszą „wysoko efektywne systemy alternatywne”, za czym kryją się:

  • pompy ciepła,
  • dostawy energii ze źródeł odnawialnych,
  • kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.

Dobrą informacją dla wszystkich budujących i remontujących domy jest zwiększenie dostępności specjalistycznej aparatury grzewczej – wkrótce bowiem jej użycie będzie obligatoryjne. Korzyści płynące z szerokiej oferty technologii dla domów pasywnych sprawiły, że od kilku lat obserwuje się coraz większą popularność takiego budownictwa. Przez najbliższe 6 lat (do końca 2018) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyznawał inwestorom indywidualnym bezzwrotne dofinansowanie na ten cel. Za budowę domu pasywnego otrzymamy nawet do 50 tys. zł.

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA