REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Budowa.
Budowa.

REKLAMA

REKLAMA

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Dla osób budujących dom coraz ważniejsza jest fachowość murarzy i precyzja wykonania prac, te aspekty liczą się bardziej niż cena usług. Wykonawca ma wybudować nasz wymarzony dom, więc dobrze już na etapie wyboru ekipy budowlanej zadbać o komfort podczas budowy i wybrać specjalistę, który spełni nasze oczekiwania.

REKLAMA

Zapytaj o referencje

REKLAMA

Pytanie o referencje coraz częściej staje się kluczowym czynnikiem przy wyborze ekipy budowlanej. Rekomendacje znajomych, Internet i porady ekspertów to najważniejsze źródła pozyskiwania informacji o ekipach murarskich. Oprócz sprawdzenia wybranych fachowców w tych trzech obszarach, inwestor powinien dowiedzieć się także, gdzie może obejrzeć dom wybudowany lub dopiero budowany przez naszą potencjalną przyszłą ekipę. Najlepszą opcją jest wizyta na budowie, którą wykonawca właśnie realizuje. Osoba planująca budowę może zobaczyć ekipę „przy pracy”, a wtedy nic nie da się ukryć.

– Odwiedzenie budowy to najlepszy sposób na sprawdzenie, jak prezentuje się dom pod względem fachowości wykonawstwa, a także czy budowy utrzymywane są w porządku. Można także w tym czasie porozmawiać z innymi inwestorami i poznać ich opinię o „upatrzonej” przez nas ekipie – wyjaśnia Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Na co zwracać uwagę

Podczas wizyty na budowie można od razu sprawdzić kilka elementów. Po pierwsze, ile osób pracuje na budowie, jaka jest atmosfera pracy, czy chociażby jak wygląda sama ekipa. Te wszystkie elementy tworzą obraz firmy, z którą będziemy współpracować przez kilka miesięcy potrzebnych na zbudowanie domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Przed decyzją o wyborze ekipy warto zobaczyć fachowców, którzy będą budować nasz wymarzony dom. Schludny wygląd ekipy, jednakowe ubrania, używanie systemowych narzędzi wskazuje na jej profesjonalizm – podkreśla Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD.

Przed rozpoczęciem prac osoba planująca budowę powinna ustalić z wykonawcą, czy dysponuje on własnym sprzętem – narzędziami, rusztowaniami czy betoniarką. Ważne jest także, czy sprzęt jest dobrej jakości i w dobrym stanie. Inwestor powinien zwrócić uwagę, czy wykonawca dba o narzędzia i utrzymuje je w czystości. Jeżeli nie, to jest duże prawdopodobieństwo, że na naszej budowie będzie panował nieporządek. Niedbałość o własne narzędzia pracy może przełożyć się na niedbałość o powierzony firmie wykonawczej materiał budowlany, a w konsekwencji błędy wykonawcze przy wznoszeniu wymarzonego domu.

Znajomość technologii i materiałów budowlanych

Kolejny temat do rozmowy z wykonawcą to znajomość technologii i materiałów budowlanych oraz doświadczenie murarskie.

– Znajomość nowoczesnych technologii świadczy o fachowości ekipy budowlanej. Wskazuje również na chęć doskonalenia umiejętności zawodowych. Inwestor może zapytać o stosowny certyfikat zaświadczający o ukończeniu przez wykonawcę odpowiedniego szkolenia – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz.

Solidny i dokładny murarz chce się uczyć i doskonalić. Warto dopytać o rozwój i przebieg doświadczenia zawodowego. Dobrą rekomendacją dla wykonawcy są szkolenia z technologii prowadzone przez producenta potwierdzone stosownym certyfikatem.

Zdarza się, że wykonawca unika stosowania pewnych rozwiązań (np. ściany jednowarstwowej), ponieważ nie potrafi ich wykonać lub w pracy jest mało dokładny. Precyzja murowania jest bardzo ważna, ponieważ nawet w przypadku ściany dwuwarstwowej – docieplenie tylko przykryje nierówności i błędy wykonania, ale ich nie wyeliminuje. Testem na fachowość wykonawcy może więc być pytanie, czy wymuruje ścianę jednowarstwową. Jeżeli odpowie twierdząco, jest to dla nas informacja, że zna zaawansowane i energooszczędne rozwiązania.

Zobacz także:  Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Formalności z wykonawcą

Osoby budujące bądź planujące budować dom chciałyby być traktowane przez ekipę murarską jak partner biznesowy. Cenią więc profesjonalne relacje. Podstawą wzajemnych zobowiązań między inwestorem a wykonawcą zazwyczaj jest umowa w formie pisemnej. Inwestor powinien dowiedzieć się, czy wykonawca podpisuje taką umowę oraz czy ma wzór takiej umowy. Sformalizowanie współpracy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla obu stron. Umowa wyraźnie określa prawa i obowiązki zarówno wykonawcy, jak i inwestora.

Warto spytać wykonawcę o preferowaną formę rozliczeń – po całości prac, czy po każdym etapie. Ważne, aby od początku budowy system rozliczeń finansowych był jasno określony i akceptowany przez obie strony.

– Przejrzystą formą rozliczeń są płatności rozłożone na transze po każdym etapie prac zaakceptowanym przez kierownika budowy, np. do stanu „0” czyli fundamentów, do stropu, czy do więźby dachowej – twierdzi Ignacy Kowalski z firmy YGDOM z Piaseczna.

Ważne jest również, aby planujący budowę podczas spotkania z wykonawcą ustalił harmonogram prac. Pozwoli to oszacować czas trwania budowy, a co za tym idzie efektywność ekipy.

– Takie podejście umożliwi także dopasowanie innych działań do toku budowy np. zakup i dostarczenie materiałów czy też umówienie innych fachowców – tłumaczy Ignacy Kowalski z firmy YGDOM. – W kwestii przebiegu prac znaczenie ma również technologia murowania i wybrany materiał ścienny. Na przykład, dokładność wymiarowa bloczków jest dużym udogodnieniem dla wykonawcy przy montażu i czynnikiem, który przyśpiesza prace budowlane – dodaje Ignacy Kowalski.

 Warto pamiętać, że solidny wykonawca jest zazwyczaj gwarantem dotrzymania terminów. Szczegółowe ustalenie wzajemnych powinności między inwestorem a wykonawcą również zwiększa szansę na usprawnienie prac na budowie.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Odpowiedzialność

Obie strony porozumiewają się także, kto wynajmuje i płaci za kontener na odpady oraz kwestię poboru energii i wody. Im więcej szczegółów inwestor omówi z wykonawcą, tym lepiej dla późniejszych relacji i sprawnego prowadzenia prac.

– Już na pierwszym spotkaniu inwestor może poruszyć z wykonawcą kwestię stopnia odpowiedzialności za budowę np. pilnowanie jej w ciągu nocy. Pozostaje także ustalenie, czy ekipa budowlana posiada własny środek transportu lub też przyczepę, czy oczekuje, że zapewni to osoba zamawiająca prace – twierdzi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz.

Wybór godnej zaufania i solidnej ekipy jest kluczowy dla satysfakcji inwestora z postępu i efektów prac budowlanych. Należy więc zadawać jak najwięcej pytań i ustalić możliwie najwięcej szczegółów, aby decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

 Jak sprawić, aby spotkanie z wykonawcą było jak najbardziej efektywne? Podczas rozmowy warto poruszyć poniższe zagadnienia i przygotować odpowiedzi na pytania, które może zadać wykonawca.

 O co pytać wykonawcę:

Rekomendacje:

Czy (i gdzie) inwestor może obejrzeć wybudowany przez wykonawcę dom? Czy poprzedni inwestorzy byli zadowoleni? Czy wykonawca może podać do nich kontakt?
Czy wykonawcę polecają producenci materiałów budowlanych? Jakich?

Wizyta na budowie:

Czy budowy utrzymywane są w porządku?
Jak prezentuje się dom pod względem fachowości wykonawstwa?
Czy można porozmawiać z innym inwestorem, który korzystał z usług tej firmy?
Czy ekipa korzysta z systemowych rozwiązań oferowanych przez producentów?

Fachowość - umiejętności:

Jakie technologie budowlane zna ekipa?
Czy ekipa budowlana chce się doszkalać?
W jakich szkoleniach ekipa budowlana brała udział? Kiedy to było?
Czy może pokazać certyfikaty zaświadczające odbyte szkolenia?
Czy ekipa murowała już z wybranego materiału?

Prezencja:

Ile osób liczy ekipa?
Czy ekipa nosi jednolitą odzież roboczą?
Czy ekipa budowlana dba o swoje narzędzia?
Czy na budowie jest porządek?

Formalności:

Czy wykonawca podpisuje umowę? Czy ma wzór takiej umowy? Jakie zapisy są w umowie?
Jak wygląda harmonogram prac? Ile potrzeba czasu na poszczególne etapy budowy?
Jak wyglądają rozliczenia?

Sprzęt:

Jakimi narzędziami dysponuje ekipa budowlana? W jakim stanie technicznym są te narzędzia?
Czy wykonawca dysponuje własnym sprzętem?
Czy ekipa korzysta z systemowych narzędzi rekomendowanych przez producenta?

Pytania od wykonawcy:

Kiedy ruszy budowa? Kiedy planujemy się wprowadzić?Kto kupuje materiał budowlany?
Kto odpowiada za dostarczenia mediów i ich opłatę?
Kto odpowiada za pozostawione na budowie mienie (w ciągu dnia i w nocy)?
Kto usuwa odpady budowlane?
Kto zapewnia kwestie przyziemne, ale całkiem praktyczne np. toaletę na budowie?
Kto zajmuje się kwestią ubezpieczenia budowy?

Budowanie domu to wieloetapowy projekt, wymagający dobrego planowania i współpracy wielu osób. Do jego sukcesu niezbędna jest wiedza na temat ról poszczególnych fachowców zaangażowanych w proces budowy oraz efektywna komunikacja.

Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA