REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Budowa domu.
Budowa domu.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o warunkach zabudowy, nazywana „wuzetką” (wz), to dokument potrzebny do ustalenia warunków sposobu zagospodarowania terenu. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie taki plan nie został uchwalony lub przestał obowiązywać. Decyzję o warunkach zabudowy (WZ) można otrzymać również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego wydawana jest bezpłatne.

Na wielu terenach naszego kraju ciągle nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji kiedy na danym terenie taki plan nie obowiązuje, konieczne jest uzyskanie indywidualnie dla każdej nieruchomości decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Każdy może wystąpić o ustalenie warunków zabudowy dla dowolnego obszaru, co oznacza, że decyzję o warunkach zabudowy można otrzymać jeszcze przed zakupem danej działki. Warto to zrobić, by dowiedzieć się co na danej działce będzie można ewentualnie zbudować. Decyzji o warunkach zabudowy nie należy mylić z pozwoleniem na budowę, które  wymaga posiadania praw do danej nieruchomości, decyzja stanowi jednak podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku braku planu miejscowego.

REKLAMA

Po co nam decyzja o warunkach zabudowy?

Decyzja o warunkach zabudowy jest instrumentem planowania przestrzennego, zastępuje plan miejscowy na terenach gdzie taki plan nie został uchwalony. Podstawowym celem decyzji jest ustalenie, czy zamierzona inwestycja nie zakłóci ładu przestrzennego i będzie zgodna z przepisami np. dotyczącymi ochrony środowiska. Decyzja o warunkach zabudowy może ograniczać (podobnie jak plan miejscowy) rodzaj możliwej inwestycji, wysokość i gabaryty budynku, jaki można postawić na danej działce, rozmieszczenie budynków, kolor elewacji oraz inne zasady z zakresu urbanistyki i estetyki.

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Organ wydający decyzję o warunkach zabudowy

Organem administracji wydającym decyzję o warunkach zabudowy jest wójt, burmistrz, lub prezydent miasta. Nie robi jednak tego osobiście. Całą procedurą zajmują się wydział urbanistyki, geodezji albo planowania przestrzennego, które często konsultują się z innymi organami, co bywa powodem przedłużania się oczekiwania na decyzję. Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Każdy urząd ustala samodzielnie formę wniosku, dlatego formularz najlepiej pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej.

Opłaty i czas oczekiwanie na decyzję

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli wniosek dotyczy budownictwa mieszkaniowego to decyzja zostanie wydana bezpłatnie. W przypadku innej decyzji o warunkach zabudowy opłata skarbowa wyniesie 107 zł. Opłatę uiszcza się w momencie składania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Niestety jest też zła wiadomość. Teoretycznie urząd ma dwa miesiące na wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W praktyce trwa to często dłużej, ponieważ decyzja może być uzgadniana z innymi organami, które mają dwa tygodnie na wydanie swoich decyzji. Urząd może także zawiesić postępowanie na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku, na przykład kiedy gmina zamierza wkrótce sporządzić i uchwalić plan miejscowy. Tym samym oczekiwanie na decyzję może znacznie się przedłużyć, wiele zależy od dobrej woli urzędników i odrobiny szczęścia. Zatem warto postarać się o wuzetkę jak najwcześniej, zarówno zamierzając kupić jak i sprzedać działkę, w tym drugim przypadku posiadanie aktualnej decyzji o warunkach zabudowy podniesie wartość działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Warunki uzyskania  decyzji o warunkach zabudowy

Otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy wymaga spełnienia kilku warunków:

  • wydanie decyzji nie może stać w sprzeczności z innymi przepisami, np. dot. ochrony środowiska lub zabytków,
  • działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej bezpośrednio lub pośrednio, czyli przez drogę wewnętrzną,
  • przynajmniej jedna działka sąsiednia mająca dostęp z tej samej drogi publicznej musi być  zabudowana w taki sposób, aby można było nawiązać do istniejącej zabudowy (tzw. „dobre sąsiedztwo”),
  • teren musi posiadać  wystarczające uzbrojenie lub plany wykonania uzbrojenia,
  • działka nie może wymagać uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na nierolne.

Niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków sprawi, że niestety nie zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy dla danej nieruchomości, a tym samym nie będzie możliwe w najbliższej przyszłości jej zabudowanie.

Informacje, które musimy podać we wniosku

Wniosek musi zawierać dane identyfikujące daną działkę, czyli adres i numer ewidencyjny działki oraz drogi publicznej, do której przylega działka. Poza tym powinien zawierać ogólne informacje dotyczące:

  • planów inwestycyjnych (m.in. przybliżoną powierzchnie budynków, parkingu, zieleni, drogi),
  • zagospodarowania działki (rodzaj zabudowy, umieszczenie budynków na działce, konstrukcja dachu, powierzchnia garażowa),
  • planowanego sposobu zaopatrywania w ciepło, dostarczania wody,  odprowadzania ścieków, gospodarowanie odpadami (umowa z firmą systematycznie odbierającą pojemniki),
  • szacunkowego zapotrzebowania na media: gaz, woda i energia.

Załączniki, które należy dołączyć do wniosku

Do wniosku należy dołączyć załączniki, takie jak:

  • oświadczenia przedsiębiorstw, potwierdzających uzbrojenie lub planowanie podłączenia,
  • kopię mapy zasadniczej (skala 1:500 lub 1:1000) w dwóch egzemplarzach; mapa musi obejmować teren działki wraz z otoczeniem o promieniu trzykrotności szerokości frontu działki, ale nie mniejszym niż 50 metrów; granice działki należy wyraźnie zaznaczyć, na jednej z map należy oznaczyć miejsca, gdzie planuje się  wybudowanie opisanych we wniosku obiektów,
  • niektóre urzędy mogą żądać bardziej szczegółowych rysunków, opisów dot. planowanej zabudowy.

Trzeba pamiętać, że dane wpisywane do wniosku mają charakter jedynie orientacyjny. Należy opisać, co chcemy zrealizować, nie ma konieczności ani potrzeby załączać projektu budowlanego ani szczegółowej koncepcji zabudowy.

Zobacz także: Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Jak się odwołać od decyzji?

Od decyzji o warunkach zabudowy można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie składa się za pośrednictwem organu, który tą decyzje wydał. Warto pamiętać, że odwołać można się zarówno od decyzji wskazującej nieodpowiadające nam warunki, jak również odmawiającą wydania warunków zabudowy.

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA