REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby chcące zamieszkać w domu jednorodzinnym wolą zbudować go po swojemu, a do tego zazwyczaj potrzebny jest kredyt, na szczęście banki dość chętnie pożyczają pieniądze na ten cel. Z drugiej strony banki nie ukrywają, że z kredytem na budowę domu wiąże się sporo formalności, których trzeba dopełniać w trakcie budowy domu.

Domy jednorodzinne stają się coraz bardziej istotnym elementem oferty krajowych deweloperów. Aktualne dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że na pierwszych właścicieli czeka ponad 4000 takich budynków. Aż 86% z nich jest już gotowych do użytkowania. Mimo tego większość Polaków decyduje się na samodzielną budowę domu jednorodzinnego – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Informacje zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny świadczą o tym, że w ubiegłym roku takie wyzwanie podjęło niemal 80 000 gospodarstw domowych. Część z nich musiała skorzystać z kredytu. Krajowe banki na szczęście nie stwarzają problemów klientom, którzy rozpoczynają budowę własnego lokum. Osoby zaciągające kredyt budowlany muszą jednak pamiętać, że taki produkt wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami. Najbardziej istotne aspekty to transzowy system wypłat i szczególne uprawnienia kontrolne banku.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Harmonogram i kosztorys

Bank udzielający kredytu budowlanego zabezpiecza swoje interesy przy pomocy hipoteki ustanowionej na nieruchomości gruntowej. Realizacja inwestycji budowlanej zwiększa kwotę możliwą do uzyskania w trakcie ewentualnej egzekucji komorniczej. Dlatego kredytodawca rezerwuje sobie prawo do bieżącej kontroli poczynań klienta. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że prywatny inwestor od samego początku musi przestrzegać ustalonego harmonogramu i kosztorysu budowy.

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Realizacja założeń, które są zawarte w obydwu wspomnianych dokumentach jest podstawą do wypłacenia kolejnych transz kredytu. Dlatego przewidywania klienta na temat oczekiwanego czasu budowy oraz jej kosztów to bardzo istotna kwestia. Warto pamiętać o zachowaniu pewnego marginesu bezpieczeństwa. W trakcie budowy mogą bowiem wystąpić utrudnienia, które zwiększą jej koszt i wydłużą termin ukończenia budynku. W awaryjnej sytuacji bank zwykle zgadza się na niewielkie zwiększenie kwoty dostępnego kredytu lub zmianę harmonogramu wypłaty transz. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że takie decyzje wiążą się z dodatkowymi opłatami lub podpisaniem płatnego aneksu do umowy – wyjaśnia Wojciech Tomczak z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt a wypowiedzenie umowy o pracę

Jak bank kontroluje klienta?

REKLAMA

Kolejny ważny aspekt to zasady rozliczania i kontroli wydatków poczynionych przez kredytobiorcę. Wojciech Tomczak z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że na tej płaszczyźnie często pojawiają się konflikty pomiędzy bankiem i prywatnym inwestorem. Dlatego klient jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej powinien zasięgnąć dokładnych informacji na temat wymagań formalnych. Okazuje się bowiem, że polityka krajowych banków jest bardzo zróżnicowana.

– Najbardziej restrykcyjni kredytodawcy wymagają przedstawiania faktur dokumentujących większość wydatków. W ten sposób klientów kontroluje Bank Gospodarki Żywnościowej oraz BNP Paribas. Bardziej liberalną politykę stosuje między innymi ING Bank Śląski, Multibank i Getin Noble Bank – wspomniane banki zwykle ograniczają się do weryfikacji dziennika budowy i zdjęć dostarczonych przez klienta. Inspekcję nieruchomości zlecaną przez Bank przed wypłatą transz praktykują z kolei – Deutsche Bank PBC, PKO BP, Pekao SA, Credit Agricole oraz Bank Millenium – dodaje Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

Kredytodawcy rezerwują sobie też prawo do weryfikacji stanu budowy przed wypłatą kolejnej transzy kredytu. Wojciech Tomczak z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że wizyta bankowego inspektora oznacza dodatkowe koszty dla kredytobiorcy. Opłat z tytułu inspekcji nie poniosą klienci Deutsche Banku PBC, Getin Noble Banku, ING, mBanku, Multibanku, Pekao SA oraz Raiffeisen Polbanku. W przypadku pozostałych kredytodawców jednorazowa opłata waha się od 100 złotych do 400 złotych (patrz poniższa tabela).

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Pozostałe formalności

REKLAMA

Osoba występująca o kredyt budowlany musi sobie poradzić ze znacznie większą liczbą formalności. Dodatkowe wymogi formalne pojawiają się już na początku procedury kredytowej. Klient wnioskujący o sfinansowanie budowy domu prócz kosztorysu i harmonogramu powinien dostarczyć miedzy innymi: wypis z księgi wieczystej działki, pozwolenie na budowę, projekt budowlany oraz operat szacunkowy, który posłuży do wyceny zabudowanej nieruchomości gruntowej. W przypadku dodatkowego kredytowania działki budowlanej bank będzie się domagał kolejnych dokumentów (na przykład wyrysu oraz wypisu z gminnej ewidencji gruntów).

W ramach podsumowania przedstawiciele firmy Conse doradzają, aby każda osoba, która występuje o kredyt budowlany zastanowiła się, czy podoła dodatkowym obowiązkom. Perspektywa wybudowania domu według indywidualnego projektu jest kusząca. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również ryzyko związane z ewentualnymi problemami formalnymi i koszt poświęconego czasu. Alternatywą dla budowy domu w systemie gospodarczym jest oferta deweloperska oraz rynek wtórny – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt bez wkładu własnego – czy to jeszcze możliwe?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA