REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Subskrybuj nas na Youtube
Detale architektoniczne, okno, rozeta
Detale architektoniczne, okno, rozeta
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ciepły montaż okien to dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zobacz, dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne?

Adam i Magda Nowiccy budują swój wymarzony dom. Choć niewielki, to jednak własny. Mimo trudnej sytuacji na rynku i tego, że przez 30 lat będą spłacać kredyt, młode małżeństwo jest zadowolone – wreszcie skończy się pomieszkiwanie u rodziców Adama. Po ostatnich dwóch latach, jeszcze lepiej rozumieją powiedzenie „ciasne, ale własne”.

REKLAMA

Zobacz także: Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Za kilka tygodni dotrą do ważnego etapu budowy: stan surowy otwarty to najwyższy czas, by podjąć kilka istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór metody montażu okien.  Nowiccy wiedzą już czego nie robić. Powszechnie stosowane w Polsce rozwiązanie, czyli osadzenie okien bez listwy podokiennej i zaizolowanie połączenia okna z murem jedynie przy pomocy piany poliuretanowej jest zwyczajnie złe. Powoduje ciągłe przeciągi (przewiewy) i sprawia, że gdy nad Wisłą mamy mroźny syberyjski wyż, to w wielu domach z powodu niskiej temperatury trzeba chodzić w co najmniej dwóch swetrach. Czasem nawet i w trzech. A i tak jest zimno. Bardzo ważne w montażu okien jest też rozmieszczenie punktów podparcia i kotwienia, co polscy „fachowcy” często robią nieprawidłowo.

Ciepły montaż – na czym polega?

Szukając sposobu na profesjonalny montaż okien Nowiccy zetknęli się z pojęciem „ciepły montaż”. Najprościej można powiedzieć, że jest to zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed czynnikami atmosferycznymi z zewnątrz i wilgotnością z wewnątrz pomieszczenia. Wszystko po to, by zachowała swoje właściwości i nie ulegała degradacji, czyli by działała równie dobrze po latach dwóch, jak i dwunastu. Jednocześnie to metoda zwiększa szczelność całego połączenia, chroniąc budynek przed przemarzaniem, przedmuchami i mostkami termicznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne? Gdy do tej części ściany swobodny dostęp będzie miało wilgotne powietrze z wewnątrz pomieszczenia, a od zewnątrz przeniknie zimne powietrze, w środku skropli się wilgoć. Osuszenie tego trwa zazwyczaj tak długo, że warstwa izolacji (pianka PU) ulega zniszczeniu i traci swoje właściwości termiczne. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że gdy już raz się zacznie, proces ten będzie się nasilał, ponieważ penetracja zimna i wilgoci będzie rosła w miarę psucia się izolacji.

Ochrona przed wilgocią

Najważniejszą zasadą metody ciepły montaż jest „szczelniej od wewnątrz”.  Ponieważ, tak jak wspomniano wyżej, to właśnie powietrze z pomieszczenia zawiera dużo więcej wody, warstwa ta musi być paroszczelna. Z kolei od zewnątrz stosuje się materiały przepuszczające parę. Takie rozwiązanie umożliwia kontrolowane wietrzenie całej spoiny, nie pozwalając jednocześnie na przenikanie czynników atmosferycznych i wdmuchiwanie zimnego powietrza do warstwy termoizolacyjnej.

Okno w sypialni. Fot. Fotolia

- Budując dom, pierwszą sprawą o jaką warto zadbać już na etapie wznoszenia ścian, jest powierzchnia otworu okiennego, na której będzie stało okno. Ostatnia warstwa była wykonana z pełnego materiału (bez widocznych komór), tak aby można było stabilnie zakotwić dolną część okna, i przede wszystkim po to, by uzyskać gładką powierzchnię – tłumaczy Wojciech Kumpicki, Kierownik Działu Wdrażania Projektów Fabryki Okien Empol. - O ile doklejenie folii do okna nie jest problemem, to przyklejaniu jej do muru powinniśmy poświęcić więcej uwagi. Aby system działał sprawnie, musi być szczelny. Szczególnie warstwa paroszczelna. Jeśli w dolnej części otworu okiennego powierzchnia nie tylko nie będzie gładka, ale będą w niej otwory, narażamy się na przewiewy i utratę ciepła, gdyż ciężko będzie tak przykleić folię, aby całkowicie zabezpieczyć naszą warstwę izolacji – dodaje ekspert od ciepłego montażu z Empolu.

Ciepły montaż a oszczędności

Przy planowaniu domu każda złotówka jest zazwyczaj oglądana dwa razy. Podobnie robią Nowiccy. Ciepły montaż w zależności od wielkości domu i liczby okien, to koszt od dwóch tysięcy (tysiąca) złotych w górę. Dom Adama i Magdy jest nieduży, tak więc będzie to ok. 2,5 (1,5) tys. zł. Mimo to decydują się na markowe materiały i doświadczoną ekipę, która metodę „ciepły montaż” stosuje od lat.

Zobacz także: Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Jednak są to pieniądze, które w perspektywie czasu się na pewno zwrócą. Choć na bilans cieplny wpływ ma bardzo wiele czynników, to wiadomo że szczelne okna to mniej utraconego ciepła i duże oszczędności na kosztach ogrzewania szczególnie podczas mroźnych zim.

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA