REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do jakich prac zaangażować murarza?

Oczywiście na pierwszy miejscu należy wymienić wznoszenia ścian z cegły, kamienia, elementów betonowych, gipsowych i ceramicznych. Może również układać na ścianach, np. płytki, czy tynk, montować schody, filary i stropy, jak również wykuwać otwory w ścianach. Zatem najczęściej przy budowie domu spotkasz się z murarzem-tynkarzem. Jeśli zaś remontujesz stary dom z piecem i chcesz odrestaurować piec-skonsultuj się z murarzem zdunem.

Nawierzchnie z bruku kamiennego

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zwykle surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory.

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego wapnem

Stabilizacja gruntu wapnem pozwala na wykorzystanie nieprzydatnych gruntów spoistych, które w stanie nasączonym wodą tracą właściwości wytrzymałościowe i przy tym wykazują się dużą wysadzinowością w okresie zimy.

REKLAMA

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Proces stabilizacji cementem polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki.

Nowoczesne systemy pokryć z materiałów bitumicznych

Dzisiejsze materiały bitumiczne, gdzie głównym materiałem jest asfalt są zdecydowanie trwalsze niż dawnej. Przy tych gabarytach wytrzymałość i elastyczność zagwarantowane jest dzięki mało odkształcalnej osnowie z włókna szklanego.

Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia blaszane to pokrycia stosowane od lat. Wcześniej wykonywane jako cynkowe i ołowiane. Dziś wybór jest znacznie większy.

Pokrycia dachowe naturalne

Pokrycia dachowe naturalne w przeszłości były stosowane w każdym zakątku świata. Różniły się dostępnością materiałów i ich rodzajem. Wszystkie miały za zadanie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

REKLAMA

Renesans strzechy trzcinowej

Wśród pokryć z materiałów naturalnych trzcina dachowa charakteryzuje się najwyższa szczelnością naturalną na działanie czynników atmosferycznych.

Rynny w konstrukcji dachu

Dobrze wykonany dach powinien się odznaczać dobrym odprowadzaniem wody opadowej. Za taki stan rzeczy odpowiada właściwie zaprojektowany system rynnowy.

Pokrycie dachów stromych w zarysie

Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.

Konstrukcja dachów stromych

Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.

Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Ściany działowe tego typu są stosowane, gdy ciężar ścian działowych murowanych jest pewną niedogodnością, lub kłóci się z konstrukcją budynku. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się szkieletowe ściany działowe z gips-kartonowych płyt.

Kilka słów o dachach

Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu. Wielokrotnie stanowią rozbudowane i nowatorskie konstrukcje. Dach często jest elementem wyróżniającym dom spośród okolicznych budynków.

Pustaki szklane, czyli luksfery

Luksfery mają bardzo szerokie zastosowanie - w łazience jako np. kabina prysznica, w salonie do obudowy kominka lub balustrady schodów. Za pomocą luksfer można doprowadzić światło do pomieszczeń bez okien, nie tracąc ich odrębności. Przejrzysta ściana jest mniej widoczna niż pełna, wygląda też znacznie lżej.

Nakładanie tynku

Aby tynk na ścianie prezentował się estetycznie przez długi czas konieczna jest staranność przy jego nakładaniu. Sposób nakładania zależy od rodzaju tynku i stanu, w jakim jest ściana.

Fundament a piwnica

Ściana ścianie nierówna. Każda ściana w zależności od położenia, obciążenia i pełnionych funkcji powinna mieć inne, dostosowane do wymienionych warunków właściwości.

Na czym polega wybór tynku?

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany.

Układanie papy

Papa ma na dachu dwa zastosowania. Czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Ekspresowe zaprawy

Wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze.

Pomieszczenia gospodarcze

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Jak ułożyć dachówki?

Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Ściany działowe murowane

W budownictwie jednorodzinnym standardowo ściany wykonuje się jako murowane lub szkieletowe.

Stropy w budynkach jednorodzinnych

Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

Czym są fundamenty?

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Pokrycie z dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.

Jak wykonać podłogę pływającą w piwnicy?

Konstrukcja podłogi w piwnicy nie odbiega pod względem zasad znacząco od podłogi wykonywanej na stropie międzykondygnacyjnym.

Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Przy ocieplaniu domu drewnianego należy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji wilgoci oraz skurczu.

Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Aby właściwie ocieplić dom drewniany należy wiedzieć, że drewno jest materiałem organicznym i posiada pewne niegodności ocielenia w porównaniu do domów z elementów drobnowymiarowych.

Montaż nowych drzwi

Przed wykonaniem montażu należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału drzwi, wielkość skrzydła, ponieważ ma to wpływ na obciążenie jednostkowych okuć.

Montaż nowych okien

Przed przystąpieniem do właściwego montażu powinniśmy już mieć umówionych specjalistów oraz podpisaną umowę.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Mostki termiczne mogą, ale nie muszą, pojawić się w wielu miejscach domu.

Mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca intensywnej utraty ciepła w budynku.

Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię zużywaną w procesie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

Zastosowanie wyrobów silikatowych

Wyroby silikatowy cieszą się coraz to większą popularnością. Wyroby o niskim promieniowaniu radonu w porównaniu do wyrobów ceramicznych, niewątpliwie są korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Wymiana drzwi

Nowe drzwi mają decydujące znaczenie na estetykę, optykę oraz sposób postrzegania przestrzeni.

Dylemat wyboru okien

Przed wymianą okien zawsze zadajemy sobie pytanie. Z jakiego materiału będzie nowa stolarka. Drewniane – estetyczne, przyjazne, oddychające, czy PVC tańsze, szczelniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu.

Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu. Stopień trudności wykonania otworu zależy od jego wymiaru. Oczywiście na wielkość otworu ma także wpływ technologia wykonania stropu.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

REKLAMA