Nowoczesne systemy pokryć z materiałów bitumicznych
REKLAMA
Dodatkowe wzmocnienie stanowi modyfikacja samego asfaltu materiałami polimerowymi SBS lub ABS. Posypka na papie ma za zadanie zabezpieczanie jej powierzchni przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez odbijanie promieni słońca. Sama posypka z jasnego kwarcu na pewno nie polepszy elastyczności chyba, że w ujęciu dehomogenizacji wiązań w asfalcie i rozpraszaniu jego postaci, ponieważ kwarc na niską adhezją z asfaltem.
REKLAMA
Wady pokrycia
Wadą papy asfaltowej jest ustawiczne postępujący proces starzenia asfaltu ujawniający się w zwiększaniu kruchości bitumu od promieni UV i temperatury.
Cechy
Dostępne są papy samoprzylepne, termozgrzewalne oraz przeznaczone do klejenia lepikiem. Papy są nieocenione w sytuacji dachów-ogrodów. Pokrycia z papy wykonuje się na deskowaniu pełnym. Ciężar pokrycia waha się w granicach 14 kg/m2. Można nimi kryć dachy o nachyleniu od 2° do 90°.
Wzory
Wśród asortymentu dostępne są gonty bitumiczne czyli paski o szerokości 30 cm i długości 1 m. Dzięki posypce i wzorom mogą przypominać dachy z innych materiałów, np. dachówki ceramicznej. Gonty można układać na dachach o małym pochyleniu w trzech warstwach. Można nimi kryć bardzo skomplikowane połacie dachowe. Płyty bitumiczne to osnowa z włókien celulozowych zatopiona w masie bitumicznej. Mogą mieć formę płyt tłoczonych. Są produkowane jako elementy o wymiarach ok. 100 x 200 cm.
Polecamy: Układanie papy
Systemy bezspoinowe
Ostatnią grupę stanowią systemy bezspoinowe. Wykonywane są na dachach płaskich lub tarasach. Wykonywane są na miejscu budowy. Jest to mata z włókna szklanego, poliamidu lub innego polimeru nasączana masą asfaltowo-kauczukową lub poliuretanem. Takie pokrycia należy zabezpieczyć poprzez pomalowanie masą akrylową i posypanie posypką.
Czytaj także: Kilka słów o dachach
REKLAMA
REKLAMA