REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Proces stabilizacji cementem polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki.

Istotne jest bardzo dobre rozdrobnienie i wymieszanie gruntu z cementem, tak aby niezwiązane z cementem cząstki gruntu nie spełniały roli oczek nasiąkniętych wodą i nie były przyczyną późniejszych zmian reologicznych takiej podbudowy w postaci wysadzin. Dodatek cementu powoduje zmniejszenie nasiąkliwości cząsteczek iłowych < 15% (o wielkości <0.002 mm) i powstawanie szkieletu nośnego w gruncie na skutek krystalizacji cementu między cząstkami. Taki szkielet o strukturze kości z wypełnieniem wolnych przestrzeni przez drobne cząstki umożliwia uzyskanie podkładu o znacznej podatności, i dużej odporności na skurcz.

REKLAMA

Zawartość cementu

• Małe dodatki cementu ulepszają grunt, zwiększają jego spójność, i jednocześnie zmniejszają jego nasiąkliwość oraz plastyczność.
• Stosowanie cementu w ilościach 3-4% powoduje ulepszenie gruntu oraz poprawia zagęszczalność oraz wytrzymałość podkładu. Wyższe ilości cementu 5-15% powodują gwałtowny wzrost wytrzymałości, wzrost sprężystości i coraz większy skurcz.
• Zawartości cementu powinna wahać się w granicach 4-10% wagowo liczonych w stosunku do masy suchego gruntu.

Fazy wykonywania stabilizowania gruntu cementem:

• rozdrobnienie gruntu, najlepiej grudki poniżej 4 mm,
• wymieszanie gruntu z cementem ręczne lub mechaniczne,
• dozowanie wody w optymalnej ilości zależnie od wilgotności gruntu,
• zagęszczenie mechaniczne lub ręczne warstwy o grubości do 15 cm maksymalnie po 6 h po wymieszaniu,
• wyprofilowanie za pomocą szablonu na rurkach stalowych, podobnie jak w sytuacji wykonywania wylewek,
• po wykonaniu taki podkład należy pielęgnować zraszając wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Basen w ogródku

Wady:

• Stabilizacja cementem nadaje się do gruntów niespoistych (piaski).
• Musi być gleba o dużym pH.
• Cement jest materiałem reglamentowanym.
• Stosowanie dużych zawartości cementu lub „przedawkowanie” jego zawartości w podbudowie prowadzi do powstawania spękań skurczowych. 

Czytaj także: Nakładanie tynku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA