REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ściany działowe murowane

Paweł Nawrocki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W budownictwie jednorodzinnym standardowo ściany wykonuje się jako murowane lub szkieletowe.

Ściany działowe przede wszystkim mają za zadanie segregację powierzchni na mniejsze pomieszczenia. Takie ściany nie mają za zadanie przenoszenia obciążeń ze stropu a jedynie obciążenia własne oraz od zamontowanego wyposażenia. Nie mniej jednak muszą być sztywne, mieć odpowiednią izolację akustyczną oraz zapewniać pewien poziom ognioochronności. Przegrody murowane świetnie sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne. Są stosunkowo tanie, szybko można je wykonać i są bardzo sztywne. Aby zapewnić taki poziom sztywności wymagane jest wykonanie ich o grubości min. 12 cm. Cieńsze trzeba dodatkowo zbroić i wątpliwe jest instalowanie na nich np.: umywalki.

REKLAMA

Charakterystyka

Ściany murowane mogą być gładkie, ażurowe, łukowe, z uwagi na drobnowymiarowość elementów składowych . Mają dużą masę, ponad 200 kg/m2 , co stanowi duży potencjał w ograniczaniu rezonansu akustycznego. Ich masa może być jednak mankamentem w budynkach piętrowych, gdzie ich znaczna masa musi być przenoszona przez stropy, belki oraz inne ściany.

Polecamy: Jak wykonywać ściany trójwarstwowe

Wykonanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ściany są wykonywane przeważnie z cegieł pełnych, lub z pustaków silikatowych, które zapewniają wymaganą dźwiękochłonność. Oczywiście ściany działowe można wykonywać z innych elementów drobnowymiarowych, np. pustaki POROTHERM. Przy obniżonej grubości rzędu 8 lub 11,5 cm i celowemu ułożeniu szczelin wewnątrz materiału można uzyskać dobrą izolacyjność akustyczną oraz stosunkowo mały ciężar. Murowanie takich ścian należy wykonywać z uwzględnieniem zasad rzemiosła murarskiego. Ściany z cegieł dziurawek, kratówek lub pustaków mogą być również wykonane, jednak aby dorównać cegłom pełnym wymagane jest ich obłożenie tynkiem cementowym. Montaż płyt gips-kartonowych „na placki” może pogorszyć ich dźwiękochłonność. W tym wypadku należy przyklejać je całą powierzchnią.

Czyj także: Mostki termiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA