REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krzew laurowy – pielęgnacja

Wawrzyn szlachetny, nazywany laurem, często zdobi tarasy i letnie ogródki restauracji lub hoteli. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany w pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz. Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw. Jakich warunków potrzebuje laur?

Byliny – gdzie je sadzić?

Byliny mogą okazać się pomocne w cienistych zakątkach ogrodu lub pod drzewami, gdzie zwykle ciężko jest założyć trawnik i utrzymać większość roślin ogrodowych. Byliny lubią niedobór światła i nie potrzebują wiele uwagi. Wśród nich znajdziemy także takie, które mogą efektownie kwitnąć lub ozdobić rabatę ciekawą barwą lub kształtem liści.

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Coraz częściej w sprzedaży dostępne są hortensje ogrodowe o różnych kolorach kwiatów. Zwykle hortensja ogrodowa kwitnie na różowo, czerwono lub biało, a kolor kwiatów zależy od pH podłoża. Im niższy poziom pH, tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Dodając do podłoża związki glinu, możemy zmieniać kolor kwiatów z różowego na niebieski.

REKLAMA

Budleja Dawida – ulubienica motyli

Budleja Dawida, często nazywana motylim krzewem, jest jedną z wielu roślin ogrodowych rozpoczynających kwitnienie latem. Wydłużone, kwiatostanowe wiechy mają różne barwy i roztaczają charakterystyczny aromat wabiący motyle. Jakich warunków potrzebuje budleja i gdzie ją posadzić?

Lilia wodna (grzybień) – uprawa

Grzybienie, czyli lilie wodne, to marzenie wszystkich, którzy planują założenie zbiornika wodnego w ogrodzie. Wspaniałe, pływające kwiaty i okrągłe liście są od lat niepowtarzalną ozdobą tafli wody w oczkach wodnych, stawach i jeziorkach. Jak hodować lilie wodne?

Brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'

Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie brzozę, wybierzmy brzozę pożyteczną. Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.

Zasilanie roślin żelazem – dlaczego warto?

Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe). Charakterystycznym objawem niedostatecznej zawartości żelaza w roślinie jest chloroza (odbarwienia liści), początkowo w postaci jaśniejszych plam pomiędzy nerwami. Jakie rośliny potrzebują żelaza? Jakie nawozy stosować?

REKLAMA

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Duże, rozłożyste drzewa to skarb w ogrodzie – dają cień w upalne dni i tworzą klimat. Często jednak spora powierzchnia pod koronami drzew staje się niezagospodarowaną częścią ogrodu. Ze względu na panujący tam najczęściej cień trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe i kiepsko rośnie trawnik. Jak zagospodarować zacieniony skrawek ogrodu pod drzewami? Jakie wybrać rośliny, aby nie sprawiały problemu?

Jak uprawiać katalpę?

Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?

Leśny klimat na tarasie

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Jak sadzić róże?

Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?

Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?

Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?

Pięknie kwitnące różaneczniki dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samym sobie w ogrodzie, bo szybko stracą swe walory ozdobne. Jak zajmować się krzewami po posadzeniu? Czego nie może im zabraknąć, aby zawiązywały nowe pąki? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami, które mogą się pojawić?

Jak dbać o bugenwillę?

Na słonecznym tarasie lub balkonie nie może zabraknąć latem wspaniale kwitnącej bugenwilli. To egzotyczne pnącze kocha słońce i przy minimum pielęgnacji będzie zdobiło każdy taras i balkon już od maja. Jak pielęgnować bugenwillę? Jak długo może pozostawać na zewnątrz i jakich potrzebuje warunków?

Jak dbać o bukszpan?

Zimozielony bukszpan nie traci na popularności i wciąż jest lubianym i poszukiwanym krzewem do uprawy w ogrodzie lub w pojemnikach. Szczególnie ozdobne są krzewy bukszpanu formowane w kule lub inne figury. Jakich warunków potrzebują bukszpany i jak je pielęgnować?

Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.

Jakie choroby mogą atakować magnolie?

Gdy kończy się okres kwitnienia magnolii nie przyciąga ona już naszej uwagi. Późną wiosną i latem, gdy na krzewach pozostają już tylko liście często dochodzi do porażenia różnymi chorobami, które mogą znacznie oszpecić rośliny. Różnego rodzaju plamistości liści, zamierające pędy i szary nalot na różnych częściach roślin powinny być dla nas sygnałem do działania.

Lantana na tarasie – uprawa

Rośliny pochodzące z tropikalnych krajów coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację zimą, mogą być nie tylko sezonowym urozmaiceniem tarasowych pojemników i donic. Jak dbać o lantanę?

Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Na przełomie maja i czerwca zaczyna kwitnienie róża – nazywana przez wielu królową kwiatów. Pożądany w wielu ogrodach różany krzew jest jednak narażony na infekcje grzybowe, co uzależnione jest między innymi od warunków uprawy lub pogody. Warto wybierać odmiany odporne i obserwować rośliny, aby w porę zareagować i zastosować odpowiedni środek.

Sadzenie borówki – porada eksperta

Coraz częściej w ogrodach ozdobnych znajdują się rośliny, które są nie tylko, ozdobą ale mogą być też źródłem wartościowych owoców. Jest tak w przypadku aronii, jagody kamczackiej czy pigwowców. Rośliny te okazale kwitną lub jesienią ładnie wybarwiają się ich liście, a dodatkowo możemy wykorzystywać ich zdrowe owoce. Podobnie jest z borówką amerykańską. Jak posadzić te rośliny, aby rosły zdrowo i owocowały?

Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni

Jego ojczyzną są kraje śródziemnomorskie o suchym i gorącym klimacie. Najlepiej czuje się na słonecznych i suchych stanowiskach i nie znosi nadmiaru wody. Jego gęste, zimozielone i aromatyczne liście są używane jako przyprawy. Może być też ozdobnym, kwitnącym krzewem uprawianym w ogródku ziołowym lub w doniczkach i balkonowych skrzynkach.

Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na balkonie możemy posadzić rośliny pnące. Nie zajmują wiele miejsca i jednocześnie wytwarzają sporą masę zieleni. Mogą wspinać się po ścianie lub drewnianych trejażach albo owijać się wokół podpór. Najlepiej wybrać pnącza, które nie rozrastają się nadmiernie, aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości. Nie wybierajmy też na balkony gatunków bardzo wrażliwych na mróz, czy suszę.

Miesięcznik dahurski – pnącze mało znane

Może być ciekawą alternatywą do popularnych winobluszczy i bluszczy, a tworzona przez niego zwarta ściana klapowanych liści nadaje się do okrywania niskich pergoli, trejaży, pni drzew, siatek ogrodzeniowych i altan. Jest średnio odporny na mróz, lecz nawet, jeśli przemarznie cała część nadziemna rośliny, to wiosną dobrze się regenerują tworząc w sezonie nawet kilkumetrowe pędy.

Modrzew syberyjski – dobry materiał na taras

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego nadadzą naszemu tarasowi ciekawego wyglądu. Taras wykonany z modrzewia syberyjskiego będzie efektowny i trwały przez długie lata. Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego są bardzo wytrzymałe. Modrzew to jedyny rodzaj drewna, który nie gnije w wodzie morskiej. Żywice zawarte w modrzewiu powodują jego wysoką odporność na rozkład lub gnicie drewna oraz niszczące działanie owadów. Dlatego też, decydując się na modrzew syberyjski do budowy tarasu, możemy wykorzystywać go bez większej obróbki.

Mandevilla – modna roślina tarasowa

Wiosna i lato to czas, kiedy poszukujemy ciekawych roślin na tarasy i balkony, a każdego niemal roku pojawiają się na rynku roślin ozdobnych nowości. W ostatnim czasie pojawiło się kilka egzotycznych roślin pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Jedną z nich jest Mandevilla nazywana też Sundevillą. Jak uprawiać tę ciekawą i efektowną roślinę, aby przeżyła nie tylko jeden sezon?

Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?

Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Warto właśnie wtedy przyjrzeć się roślinom i w porę zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Możemy zaopatrzyć się w odpowiednie insektycydy lub poszukać ekologicznych preparatów do zwalczania szkodników.

Lilak Meyera „Palibin” – miniatura do grodu i na taras

Kwitnące bzy to jeden z symboli pełni wiosny i nieodłącznie kojarzą się z majem. Rozkwitające wtedy krzewy i pachnące kwiaty są przedmiotem poszukiwań wielu miłośników roślin. Z każdym rokiem przybywa odmian ogrodowych o różnych barwach i wielkości kwiatów. Większość bzów osiąga jednak rozmiary wymagające choćby skrawka ogrodu. Co zrobić, jeśli chcemy mieć bez w donicy na balkonie lub tarasie?

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Basen odkryty w ogrodzie

Basen w ogrodzie to sezonowa przyjemność. Aby jednak móc korzystać z basenu w chłodniejsze dni, należy zadbać o dodatkowe podgrzanie wody. Do urządzeń podgrzewających wodę w basenie zalicza się przepływowe grzałki elektryczne, wymiennik ciepła oraz kolektory słoneczne.

Jak pielęgnować taras z drewna egzotycznego?

Aby taras był trwały i zadbany przez wiele lat, należy odpowiednio o niego dbać. Często wystarczą proste czynności takie jak mycie czy olejowanie tarasu. Sprawdź, jak dbać o taras z drewna egzotycznego, żeby wyglądał świeżo i efektownie.

Jak dbać o taras z drewna egzotycznego?


Jeśli chcemy mieć piękną i wytrzymałą posadzkę tarasu lub balkonu, warto wykonać ją z drewna egzotycznego. Należy pamiętać, że drewniane deski tarasowe wymagają ciągłej konserwacji. Jedną z możliwości zabezpieczania drewna przed czynnikami niszczącymi jest olejowanie.

Jak prawidłowo zbudować taras?


Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Drewniane elementy ogrodowe, takie jak altany, panele ogrodowe i deski, najczęściej wykonane są z krajowego drewna iglastego, świerku lub sosny. Duża popularność tych gatunków drewna wynika z ich szerokiej dostępności i stosunkowo niskiej ceny. Drewno iglaste jest odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych i łatwo o nie dbać. Jeśli decydujemy się na drewno w ogrodzie, musimy wiedzieć, że mogą pojawić się wycieki żywiczne.

Hamak w ogrodzie


Popularnym trendem w Polsce stały się hamaki. Dzięki nim odpoczywanie na świeżym powietrzu staje się przyjemniejsze i wygodniejsze. Hamak można rozwiesić wszędzie. Ważne, aby był wykonany z solidnego materiału.

Kolumnea okazała (Columnea)

Kolumnea (Columnea) jest piękną rośliną zwieszającą się, wytwarzające długie i okazałe pędy. Szczególną uwagę zwracają jej łososiowo-czerwone lub czerwone kwiaty. W naturalnym środowisku rośnie w tropikalnych i podzwrotnikowych lasach Ameryki. Ma tam przeważnie formę krzewów i roślin pnących, rzadziej roślin zielnych. Dorasta do 1 m długości. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści i są główną ozdobą. Są one liczne, duże, bo do 8 cm długości. Kwitnie w okresie jesieni lub późnej zimy. Rośliny te umieszcza się w wiszących doniczkach, w miejscu widnym.

Lantana zmienna


Lantana (Lantana) jest rośliną obficie kwitnącą już od początku maja. Jej barwne kwiaty przywabiają liczne motyle. Oprócz dużej atrakcyjności gatunek ten cechują małe wymagania uprawowe. Warto więc, aby w nadchodzącym sezonie znalazła się na naszych balkonach i tarasach.

Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Rośliny, które lubią miejsca lekko zacienione najlepiej stawiać w mieszkaniu z dala od okien. Najodpowiedniejszym miejscem do ich rozwoju jest na przykład głębia pokoju, komoda lub zaciszny kąt.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)


Zamiokulkas (Zamioculcas) pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturalnych warunkach rośnie w Tanzanii. Jego cechą charakterystyczną są długie, błyszczące liście na mięsistych łodygach. Należy do grupy „żelaznych roślin”, które są odporne na niedobory wody, światła i wilgoci w powietrzu.

Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Fuksja (Fuchsia L.) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Nowej Zelandii. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna o bardzo dużej ilości odmian, wśród których można znaleźć zarówno pnące o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jak miniaturowe drzewka.

Jak uprawiać lampion chiński (Ceropegia)?


W naturalnym środowisku lampion chiński (Ceropegia) występuje w rejonach Azji, Madagaskaru i tropikalnej Afryki. Wytwarza długie pędy i świetnie wygląda w wiszących pojemnikach. Ze względu na kształt swych niedużych kwiatków nazywany jest często lampionem chińskim. Kwiaty pokryte są włoskami, które zatrzymują wodę. Z bulw wyrastają cienkie, nitkowate liście przypominające kształtem serce. Na łodygach też mogą pojawiać się małe bulwy – łatwo je ukorzenić, żeby mieć nową roślinę.

Pachnące pnącza w domu


Do uprawy w pomieszczeniach nadają się dwa gatunki z rodzaju jaśmin: jaśmin lekarski (Jasminum officinale) i wielkokwiatowy (Jasminum polyanthum). Rośliny te tworzą długie, wijące się wokół podpór pędy, dające się formować, np. na pałąku. Ich liście są pierzasto złożone, a kwiaty białe i pachnące. Jaśmin lekarski kwitnie od czerwca do października, a wielkokwiatowy od lutego do końca kwietnia.

Oliwka europejska (Olea europaea)


Oliwka europejska (Olea europaea) to małe, zimozielone drzewo o wąskich, lancetowatych liściach, skórzastych i szarozielonych. Niepozorne kwiaty są żółtobiałe. Później zawiązują się pestkowce – oliwki, najpierw zielone, potem lśniące i czarne. Stare okazy pojemnikowe zwykle mogą wytwarzać oliwki jadalne, ale potrzebują do tego bardzo dużo światła i wysokiej temperatury.

Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Skrętnik (Streptocarpus) swoim wyglądem przypomina storczyki. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie w tropikalnych lasach. Jest to dwuletnia, zielona roślina cechująca się dużymi, lejkowatymi kwiatami. Wyrastają one na wysokich pędach (ok. 20 cm) i mogą mieć najrozmaitsze kolory: różowy, czerwony, biały, liliowy lub niebieski. W dobrych warunkach mogą kwitnąć nieprzerwanie od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jak uprawiać rośliny owadożerne?


Większość roślin owadożernych ma podobne wymagania uprawowe i można je hodować w domu. Do uprawy tych roślin potrzebne jest jasne stanowisko, o dość dużej wilgotności powietrza. Bardzo istotne jest, aby woda do ich podlewania była miękka. Najlepszym podłożem do prawidłowego rozwoju jest gleba kwaśna o pH 3 do 5. Przesadzanie jest zabiegiem, który powinniśmy wykonać raz na 2–3 lata na wiosnę, kiedy korzenie rośliny zaczynają przedostawać się na zewnątrz doniczki, a torf, w którym rosną, jest zbity.

Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Rośliny w doniczkach sprzedawane są prawie wszędzie. Jest to produkt ogólnodostępny. Kupującemu pozostaje tylko dokonać wyboru. Jednak przed zakupem odpowiedniej rośliny warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które pozwolą na wybór dobrego okazu.

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta), zwany cykasem, pochodzi z Azji. W naturalnym środowisku osiąga do 150 cm. W uprawie doniczkowej nie przekracza 50–60 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, twardymi i pierzastymi liśćmi. Sagowiec to wolno rosnąca roślina, która ma złotożółte kwiaty i owocostany. W warunkach domowych niestety nie kwitnie. Świetnie prezentuje się w oranżeriach.

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Roślina ta jest epifitem. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. Wytwarza dwa rodzaje liści. Liście górne, płodne są szarozielone i widlaste, przypominają poroże łosia. Od spodu pokryte są gwiazdkowatymi włoskami absorbującymi. Dolne liście są tarczowate, zielone za młodu, później brunatne, przylegają do pnia drzewa i tworzące zbiorniki. Jest to niezwykła roślina do dekoracji wnętrz, szklarni lub werandy. Możemy ją hodować zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Żywe kamienie (Lithops) żyją na suchych, piaszczystych terenach Afryki Południowej, a ich podobieństwo do otoczenia sprawia, że ciężko je rozpoznać. Do tego rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków, które charakteryzują się głównie odmiennymi wzorami.

REKLAMA