Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?
REKLAMA
REKLAMA
Jak to zrobić?
Hortensje ogrodowe wymagają kwaśnego podłoża i właśnie przy niskim pH podłoża uaktywniają się w glebie jony glinu powodujące wybarwianie się kwiatów. Pod wpływem jonów glinu zachodzą zmiany w soku komórkowym rośliny, doprowadzając do zmiany zabarwienia kwiatów na niebiesko. Aby zmienić kolor kwiatów hortensji, należy posadzić je w kwaśnym podłożu i stosować siarczan glinu lub siarczan glinowo-potasowy. Związki te wchodzą także w skład takich nawozów jak np. ‘’Niebieska hortensja’’ dostępnych niemal w każdym sklepie ogrodniczym.
REKLAMA
Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli
Tylko z różowych
Kolor kwiatów możemy zmienić tylko w przypadku hortensji o kwiatach różowych. Krzewy o kwiatach białych zawsze będą tylko białe. Stosowanie związków glinu najlepiej rozpocząć już od wiosny, od momentu pojawienia się pierwszych liści. Rośliny zasilamy niewielkimi dawkami co tydzień lub dwa, zgodnie z instrukcją stosowania nawozu. Aby hortensje pięknie się wybarwiały na niebiesko, warto każdego roku ściółkować rośliny kwaśnym torfem i dodatkowo zakwaszać podłoże np. siarczanem amonu.
Zobacz także: Jak uprawiać katalpę?
Jakie miejsce wybrać dla hortensji?
REKLAMA
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) najlepiej czuje się w półcieniu lub w cieniu. Nie sadźmy ich w pełnym słońcu, ponieważ silne słońce może uszkadzać liście i kwiaty roślin. Krzewy te lubią wilgotne i kwaśne gleby. Dobrze rosną w towarzystwie innych roślin kwaśnolubnych np. iglaków.
Warto pamiętać też o tym, że hortensje kwitną na pędach dwuletnich, czyli zeszłorocznych. Nie należy więc przycinać wiosną pędów nisko przy ziemi, bo nie zakwitną. Przycinamy jedynie przekwitłe kwiatostany i pędy suche lub przemarznięte.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.