Co zrobić, kiedy choruje lawenda?
REKLAMA
REKLAMA
Szara pleśń
Może pojawiać się na roślinach przez cały okres wegetacji. Atakuje w wilgotne dni, przy temperaturze ponad 10°C. Zarodniki rozwijają się już w temperaturze powyżej 4°C i wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Bardzo duży wpływ na wystąpienie szarej pleśni ma też nadmierne zagęszczenie roślin i brak ruchu powietrza pomiędzy nimi.
REKLAMA
Najczęściej porażane są młode przyrosty, które brązowieją od wierzchołka, a zamieranie pędów stopniowo rozprzestrzenia się na całej roślinie. Chore fragmenty roślin są zbrunatniałe i wygięte ku dołowi, a na ich powierzchni może tworzyć się szary nalot grzybni i zarodników. W czasie podlewania roślin zarodniki mogą dostawać się na nasadę pędu tuż przy ziemi), gdzie z czasem dochodzi do rozwoju choroby oraz czernienia i zamierania pędów.
Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?
Profilaktyka i leczenie
Starajmy się nie sadzić roślin zbyt gęsto i planować dla niej słoneczne, przewiewne stanowiska.
Rośliny z objawami szarej pleśni należy niezwłocznie po zauważeniu objawów opryskać 2–3 krotnie, (co 7–10 dni) fungicydami przeznaczonymi do zwalczania szarej pleśni, np. Teldor, Rovral Flo, Euparen Multi. W razie ponownego występowania choroby opryski należy powtarzać. Chore i zbrązowiałe pędy najlepiej przed opryskiem wyciąć i usunąć.
Fytoftoroza
Najgroźniejsza choroba lawendy może porażać rośliny będące we wszystkich stadiach rozwoju. Na młodych, zainfekowanych sadzonkach pojawia się zgnilizna podstawy pędu rozszerzająca się ku górze i obejmująca niekiedy całą roślinę. Na starszych roślinach objawy fytoftorozy występują zwykle tylko na części pędów, których rozwój jest wolniejszy niż pozostałych. Pędy te są wyraźnie jaśniejsze, a następnie brązowieją i brunatnieją. Zamieranie pędów powoli rozszerza się na całą roślinę.
Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?
Jak zwalczać?
REKLAMA
W ochronie lawendy przed fytoftorozą najważniejsze jest zahamowanie uwalniania się zarodników grzyba. Można to osiągnąć poprzez opryskanie roślin bezpośrednio po sadzeniu środkami Biosept, Aliette czy Mildex lub podlanie fungicydami Previcur lub Previcur Energy 840.
Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia fytoftorozy w przyszłości jest usuwanie zainfekowanych roślin z nasadzeń bezpośrednio po zauważeniu na nich objawów chorobowych oraz opryskanie roślin rosnących w sąsiedztwie chorej (albo usuniętej) lawendy.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o lawendzie
REKLAMA
REKLAMA