REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.

REKLAMA

REKLAMA

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Szara pleśń

Może pojawiać się na roślinach przez cały okres wegetac­ji. Atakuje w wilgotne dni, przy temperaturze ponad 10°C. Zarodniki rozwijają się już w temperaturze powyżej 4°C i wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Bardzo duży wpływ na wystąpienie szarej pleśni ma też nadmierne zagęszczenie roślin i brak ruchu powietrza pomiędzy nimi.

REKLAMA

Najczęściej porażane są młode przyrosty, które brązowieją od wierzchołka, a zamieranie pędów stopniowo rozprzestrzenia się na całej roślinie. Chore fragmenty roślin są zbrunatniałe i wygięte ku dołowi, a na ich powierzchni może tworzyć się szary nalot grzybni i zarodników. W czasie podlewania roślin zarodniki mogą dostawać się na nasadę pędu tuż przy ziemi), gdzie z czasem dochodzi do rozwoju choroby oraz czernienia i zamierania pędów.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Profilaktyka i leczenie

Starajmy się nie sadzić roślin zbyt gęsto i planować dla niej słoneczne, przewiewne stanowiska.

Rośliny z objawami szarej pleśni należy niezwłocznie po zauważeniu objawów opryskać 2–3 krotnie, (co 7–10 dni) fungicydami przeznaczonymi do zwalczania szarej pleśni, np. Teldor, Rovral Flo, Euparen Multi. W razie ponownego występowania choroby opryski należy powtarzać. Chore i zbrązowiałe pędy najlepiej przed opryskiem wyciąć i usunąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fytoftoroza

Najgroźniejsza choroba lawendy może porażać rośliny będące we wszystkich stadiach rozwoju. Na młodych, zainfekowanych sadzonkach pojawia się zgnilizna podstawy pędu rozszerzająca się ku górze i obejmująca niekiedy całą roślinę. Na starszych roślinach objawy fytoftorozy występują zwykle tylko na części pędów, których rozwój jest wolniejszy niż pozostałych. Pędy te są wyraźnie jaśniejsze, a następnie brązowieją i brunatnieją. Zamieranie pędów powoli rozszerza się na całą roślinę.

Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Jak zwalczać?

REKLAMA

W ochronie lawendy przed fytoftorozą najważniejsze jest zahamowanie uwalniania się zarodników grzyba. Można to osiągnąć poprzez opryskanie roślin bezpośrednio po sadzeniu środkami Biosept, Aliette czy Mil­dex lub podlanie fungicydami Previcur lub Previcur Energy 840.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia fytoftorozy w przyszłości jest usuwanie zainfekowanych roślin z nasadzeń bezpośrednio po zauważeniu na nich objawów chorobowych oraz opryskanie roślin rosnących w sąsiedztwie chorej (albo usuniętej) lawendy.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o lawendzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA