Jak dbać o bugenwillę?
REKLAMA
REKLAMA
Bugenwillę (Bougainvillea) w naturze można spotkać w gorącym klimacie krajów południowej Europy i Ameryki Południowej. Jest ciepłolubnym pnączem dorastającym nawet do kilku metrów wysokości - pędy wspinają się za pomocą cierni wyrastających w kątach liści. Najczęściej uprawia się bugenwillę gładką (B. glabra), okazałą (B. spectabilis), mieszaniec B. x butteana i ich odmiany. W naszych warunkach klimatycznych bugenwilla rozpoczyna kwitnienie w maju. W sprzedaży najczęściej spotkać można odmiany bugenwilli okazałej prowadzonej jako pnącze na drabince lub jako małe drzewko. Jej efektowne kwiaty najczęściej są barwy fioletowej lub różowo-purpurowej i pojawiają się od maja do września.
REKLAMA
Zobacz także: Jak dbać o bukszpan?
Czego potrzebuje bugenwilla?
Przede wszystkim bugenwilla potrzebuje bardzo dużo światła. W mieszkaniach należy je trzymać na parapecie południowego okna. Latem najlepiej wystawić je na zewnątrz – do ogrodu lub na nasłoneczniony balkon i taras. Najlepsza będzie dla niej próchniczna, żyzna i stale wilgotna gleba. Warto jednak pamiętać, że przy nadmiarze wilgoci roślina gubi liście i więdnie. Do podlewania spokojnie możemy używać wody wodociągowej, z dużą zawartością wapnia gdyż rośliny te lubią gleby wapienne.
Jak uprawiać bugenwillę?
Bugenwilla najlepiej będzie czuła się w doniczkach, prowadzona przy paliku lub na drabince. Nadmiernie wybujałe pędy przycina się, aby zbytnio się nie rozrastały. Wiosną każdego roku można rośliny przesadzić, (jeśli jest taka potrzeba) do większych doniczek. Do przesadzania używamy podłoży do roślin kwitnących lub balkonowych na bazie torfu. Zanim rośliny zakwitną ich liście można zraszać wodą dla zwiększenia wilgotności. Bugenwillę zasilamy, co dwa tygodnie rozpuszczalnymi nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Nawozimy od kwietnia i kończymy w sierpniu, by pędy mogły zdrewnieć przed zimą.
Zobacz także: Ogród francuski
Co zrobić zimą?
W okresie spoczynku zimowego najlepiej przenieść bugenwillę do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 7stopni Celsjusza. Roślina pozostawiona przez zimę w zbyt suchym i ciepłym pokoju nie zakwitnie w przyszłym roku. Zimą podlewamy ją raz w tygodniu niewielką ilością wody. W tym czasie rośliny mogą zrzucić liście, co jest zjawiskiem normalnym. Wiosną rośliny znów wypuszczają młode liście. Dla lepszego i bardziej obfitego kwitnienia lepiej pozostawiać rośliny w ciasnych, niezbyt dużych donicach.
Zobacz także: Jak dbać o kwiaty zimą?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA