REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Portyk

Portyk to jedno- lub dwukondygnacyjna część budynku na planie prostokąta z kilkoma rzędami kolumn podpierającymi dach. Portyk przynajmniej z jednaj strony powinien być otwarty (np. podparty rzędem kolumn). bardzo często stosowano w architekturze rzymskiej, gdzie miał on chronić ludzi oraz inne części budynku prze działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Kondygnacja powtarzalna

Kondygnacja powtarzalna to kondygnacja budynku nie różniąca się w sensie technicznym od innych kondygnacji w tym samym budynku.

Poddasze

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe.

REKLAMA

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne.

Poddasze nieużytkowe

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym.

Mansarda

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku.

Gzyms

Gzyms to element architektoniczny budynku. Pozioma ozdobna listwa na wysokości ostatniej kondygnacji, wystająca poza lico muru. Gzyms chroni kondygnację przed ściekająca z dachu wodą deszczową. Poza funkcją użytkową, gzyms może pełnić także funkcję ozdobną. Wyróżniamy gzymsy zewnętrzne oraz gzymsy wewnętrzna.

REKLAMA

Split levels

Układ kondygnacji polegający na ich zazębianiu się. Najczęściej spotyka się przesunięcie kondygnacji o połowę jej wysokości względem stropów. W takim przypadku poszczególne półpiętra mogą tworzyć odrębne strefy lub stanowić jedną całość.

Strop pośredni

Strop pośredni to strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.Strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.

Mezzanino

Niska kondygnacja pomiędzy piętrami, zazwyczaj między parterem a pierwszym piętrem.

Wysokość kondygnacji

Wysokość pomiędzy poziomem powierzchni podłogi a poziomem powierzchni podłogi na kondygnacji powyżej.

Komin

Komin to jeden z elementów instalacji spalinowej odprowadzający produkty spalania poza instalację (na zewnątrz budynku).

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Podbitka dachowa jest zarówno elementem wykończeniowym jak i estetycznym. Chroni ona od spodu elementy konstrukcyjne dachy przed działaniem czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonywana jest z desek oraz z PVC.

Okap

Okap to najniższa, pozioma część połaci dachowej.

Połać dachowa

Połać dachowa to powierzchnia dachu ograniczona od dołu przez okap (najniższa część połaci dachowej) i od góry przez kalenicę (najwyższa część połaci dachowej).

Kosz dachowy

Kosz dachowy to wklęsła krawędź dachu pomiędzy dwiema połaciami dachowymi powstała w miejscu tzw. Linii koszowej.

Kalenica

Kalenica to najwyższa, najczęściej pozioma część dachu w miejscu zgięcia połaci dachowych.

Podwalina

Podwalina – inaczej przycieś. Najniższa część konstrukcyjna ścian. Murłata to belka oparta na fundamencie i połączona z nim w sposób trwały. Zadaniem murłaty jest ochrona konstrukcji przed przesunięciem związanym z parciem i ssaniem wiatru. Murłatę izoluje się od fundamentu warstwą papy aby ochronić ją przed wilgocią z gruntu. Kiedyś murłatę wykonywano z drewna, obecnie bardzo często wykonuje się ją z betonu lub żelbetu.

Więźba dachowa

Drewniana konstrukcja dachowa przenosząca obciążenia z pokrycia dachowego. Więźba dachowa składa się z wiązarów dachowych , na których opiera się pokrycie dachowe. Więźba dachowa opiera się na murłacie, która to łączy ją z reszta budynku.

Urządzenia AGD dla jednej osoby

Urządzenia AGD dla jednej osoby są funkcjonalne i sprawdzają się w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. Jednoosobowa pralka czy minilodówka to ekonomiczne rozwiązanie dla singli.

Wiązar

Wiązar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachowej (więźby) często o konstrukcji kratowej. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy: wiązary drewniane, wiązary stalowe oraz wiązary żelbetowe.

Murłata

Murłata - inaczej Namurnica. Drewniana belka ułożona poziomo na murze budynku łącząca więźbę dachową z resztą budynku. Murłata przenosi obciążenia z dachu i przenosi je na ściany.

Wiatrownica

Wiatrownica to drewniana deska montowana pod kątem do krokwi. Wiatrownica usztywnia konstrukcję więźby dachowej i zapewnia jej stabilność podczas obciążenia wiatrem.

Funkcjonalne urządzenia AGD dla singla

Funkcjonalne urządzenia AGD dla singla to oszczędna zmywarka, pralka czy kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika. Te urządzenia są ekonomiczne i zmniejszają codziennie wydatki singli związane z zużyciem energii.

Warszawa najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania

Warszawa jest najczęściej wybieranym miastem do zamieszkania. Stolica daje duże możliwości rozwoju zawodowego. W Warszawie zarobki są najwyższe i mimo drogiego utrzymania liczba mieszkańców stolicy stale rośnie.

Osiedle Tęczowe w warszawskich Włochach

Osiedle Tęczowe w warszawskich Włochach to inwestycja mieszkaniowa warszawskiego dewelopera Dolcan. 20 sierpnia deweloper Dolcan organizuje dzień otwarty. Tego dnia wszystkie mieszkania, bez względu na położenie, będą oferowane w takiej samej cenie za metr kwadratowy.

Odświeżacze powietrza: subtelny design

Dzisiejsze odświeżacze powietrza to nie tylko użytkowy dodatek, ale też subtelny design. Designerskie odświeżacze powietrza wykorzystują modne wzory i kolory. Oryginalne wzornictwo połączone ze świeżymi zapachami spodoba się osobom ceniącym klimatyczne wnętrza.

Hit sezonu: czerwone maki

Hitem sezonu wśród akcesoriów kuchennych są te zdobione wzorami w czerwone maki. Akcesoria kuchenne w czerwone maki stały się hitem tego sezonu, ponieważ tworzą one w domu atmosferę sielskości.

Obowiązki techniczno-budowlane wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczno-budowlane. Zarówno zarządcy, jak i właściciele obiektów budowlanych winni utrzymywać i użytkować obiekty zgodnie z ich przeznaczeniem oraz przechowywać w pełną dokumentacje w okresie istnienia obiektu.

Pompy ciepła a technologie hybrydowe

Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych. Technologie hybrydowe łączą różne źródła ciepła, co pozwala osiągnąć efekt synergii.

Pompy ciepła – wydajność

Wydajność pompy ciepła można określić na podstawie pomiarów, które wykonywane są przez programy monitoringowe. Pomiary wydajności pomp ciepła mogą obejmować korzyści ekologiczne, ekonomiczne i energetyczne.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to pomysł na rozwiązanie problemu ze spłatą zaciągniętego kredytu hipotecznego. Dowiedz się, czy wakacje kredytowe są korzystne i które banki pozwalają na czasowe zawieszenie spłaty rat kredytowych.

Kto nadzoruje prace na budowie?

Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować.

Odwierty pod pompy ciepła – wykonanie

Systemy grzewcze oparte na pompie ciepła wykorzystują energię odnawialną, która pochodzi ze złóż geotermalnych. Aby dotrzeć do złóż geotermalnych, należy wykonać odwierty o głębokości 130 m. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać odwierty pod pompę ciepła.

Drewniane bramy przeciwpożarowe – ekologia i innowacyjność

Drewniane bramy przeciwpożarowe to innowacyjny produkt jednego z producentów bram przemysłowych. Drewniane bramy spełniają wszystkie wymagane normy i są stosunkowo niedrogie.

Jak zwiększyć wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości można zwiększyć poprzez dobre przygotowanie lokalu. Drobne naprawy, pomalowanie ścian czy stworzenie odpowiedniego nastroju może podnieść cenę sprzedawanego mieszkania o kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, co zrobić, aby dobrze sprzedać swoje mieszkanie.

Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

Kupując ogrodzenie powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na każdy szczegół. Ogrodzenie nie jest inwestycją krótkotrwała i powinno nam służyć przez wiele lat, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Do wyboru mamy m.in. ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia z siatki powlekanej.

Kredyt we franku a ubezpieczenie brakującego wkładu

Kredytobiorcy będą musieli ponieść koszty ubezpieczenia brakującego wkładu. Mimo że frank szwajcarski staniał, wartość większości kredytów zaciągniętych w latach 2006–2008 przekracza ceny nieruchomości.

Designerskie sofy

Designerskie sofy mogą wyróżniać się swoim kształtem bądź materiałem, mogą też łączyć jedno i drugie. Wbrew pozorom designerska sofa może pasować do każdego wnętrza mieszkania - może uzupełniać aranżację bądź ją tylko dopełniać. Zobacz designerskie sofy pasujące do każdego wnętrza.

Wnętrze dla całej rodziny

W czasie projektowania wnętrza mieszkania bądź domu dla całej rodziny warto pójść na kompromis aranżacyjny. Wnętrze dla całej rodziny powinno uwzględniać estetyczne upodobania większości domowników.

Wiejskie klimaty w architekturze

Wiejska architektura to przede wszystkim budownictwo drewniane. Choć z pozoru może wydawać się nie ciekawe, to jednak drewniana stara chata ma wiele uroku. Spadzisty dach, ściana z bala, kwiaty na oknie lub też drewniana kapliczka to kilka z elementów wiejskiej architektury.

Ceny nieruchomości a ceny benzyny

Ceny benzyny mają wpływ na ceny nieruchomości położonych na obrzeżach dużych miast. Jak wynika z analizy Home Broker, im tańsza benzyna, tym cena mieszkań położonych dalej od centrum spada wolniej.

Remont ulicy Chłodnej w Warszawie

Trwa remont ulicy Chłodnej rozpoczęty we wrześniu 2010 roku. Przed wojną ulica Chłodna w Warszawie była jedną z głównych ulic miasta. Od prawie roku trwa jej rewitalizacja. Ulica wyłożona jest zabytkowym, kamiennym brukiem. Na ulicy Chłodnej planowane są: deptak, restauracje, skwery z ławkami oraz tramwaj konny. Na chwilę obecną wymieniono już oświetlenie ulicy.

Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Podczas gdy ściany konstrukcyjne przenoszą obciążenia budynku, ściany działowe pełnią rolę przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia.

W Warszawie brakuje małych i tanich biur

W Warszawie brakuje małych i tanich biur. Lokale biurowe o niewielkiej powierzchni i stosunkowo niskiej cenie cieszą się największą popularnością.

Całoroczne apartamenty nad Bałtykiem

Całoroczne apartamenty nad Bałtykiem są rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie odpoczynek również zimą. Apartamenty nad morzem to prestiż i luksus dla wymagających.

Inwestycja w nowe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego. Duża ilość ofert na rynku pierwotnym daje możliwość negocjacji z deweloperem i kupna nieruchomości w dobrej cenie.

Nowoczesne wazony i patery

Nowoczesne wazony i patery staną się niezaprzeczalną ozdobą każdego salonu. Jeśli masz wątpliwości, które wazony i patery wpisują się w styl nowoczesny, zobacz, jak mogą wyglądać.

Nowoczesne wykończenie ścian

Ulewne deszcze i brak słońca powodują, że zamiast prac porządkowych w ogrodzie przenosimy się do wnętrza mieszkania lub domu. Kiedy nie ma pogody a mamy kilka wolnych dni urlopu – możemy przeprowadzić remont. Sprawdź, jak zmienić aranżację domu lub mieszkania?

REKLAMA