REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy należy dokonać zgłoszenia budowy obiektu - niewymagającego pozwolenia na budowę

W celu rozpoczęcia budowy obiektu – niewymagającego pozwolenia na budowę – należy dokonać zgłoszenia przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do robót budowlanych można przystąpić – w terminie 30 dni – jeżeli od momentu doręczenia zgłoszenia organ właściwy nie sprzeciwi się zezwoleniu na budowę, jednakże nie później niż po upływie 2 lat.

Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Jeżeli inwestor zamierza dokonać zmian w uczestnikach procesu budowlanego musi bezzwłocznie powiadomić o tymże fakcie właściwy organ. W tym celu musi on sporządzić zawiadomienie o zmianach uczestników procesu budowlanego, które musi złożyć do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę musi w ciągu dwóch lat przystąpić do realizacji robót budowlanych. W tym celu musi on zawiadomić, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem inwestycji właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością budowy z projektem.

Czy inwestor jest obowiązany zgłosić zakończenie robót budowlanych

Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ o zakończeniu procesu budowlanego, na co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz zamiarze użytkowania należy dołączyć dane techniczne obiektu budowlanego.

REKLAMA

Czy umowa najmu lokalu musi zostać sporządzona na piśmie?

Zarówno umowa ustna, jak i pisemna jest wiążąca. Jednakże forma pisemna ze względów dowodowych jest bezpieczniejsza. Sporządzając umowę najmu nie musisz w niej określać wszystkich szczegółów, ponieważ większość regulacji znajduje się w Kodeksie cywilnym.

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Jak odzyskać lokal przy pomocy komornika

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego daje właścicielom mieszkań możliwość zwrócenia się do komornika o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego.

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Regulacje prawne dotyczące gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych znajdują się w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

Jaka umowa na roboty budowlane?

Decydując się na budowę domu, inwestor oprócz uzyskania pozwolenia na budowę oraz posiadania projektu budowlanego powinien zadbać o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i podpisać z nią najkorzystniejszą umowę. Może to być umowa o dzieło lub umowa o roboty budowlane.

Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Właściciel, który chce usunąć drzewa lub krzewy ze swojej nieruchomości musi uzyskać zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dodatkowo powinien uiścić opłatę, której wysokość jest uzależniona od rodzaju drzewa i obwodu pnia.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Obfite opady śniegu są utrudnieniem nie tylko dla kierowców, ale również dla przechodniów, którzy nie mogą przedostać się przez zaspy śnieżne zalegające na chodnikach. Kto jest więc odpowiedzialny za ich odśnieżanie? W świetle obowiązujących przepisów powinni się tym zająć właściciele nieruchomości, zarządcy budynków oraz gmina.

Jak starać się o dopłatę na remont kamienicy?

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zniosła bariery, które do tej pory uniemożliwiały właścicielom kamienic korzystanie z pomocy państwa w zakresie pozyskiwania premii kompensacyjnych.

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

Jeśli najemca lokali w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Przed rozpoczęciem budowy prawo budowlane zobowiązuje uczestników procesu budowlanego do licznych sformalizowanych działań, które wymagają składania wniosków, pism oraz odwołań. Szczególnie wiele obowiązków w tym zakresie spoczywa na samym inwestorze.

Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?

Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Zostaje wpisana w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Co stanie się, jeżeli wniosek zostanie złożony, a zmieni się nabywca nieruchomości?

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Czy przebudowa strychu wymaga zgody właścicieli lokali?

W ustawie o własności lokali zostały wyróżnione czynności zwykłego zarządu, które zarząd wspólnoty mieszkaniowej może podejmować samodzielnie oraz czynności przekraczające zwykły zarząd, do których podjęcia wymagana jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie danej czynności. Przeprowadzenie przebudowy strychu, ustanowienie na nim odrębnej własności, a także rozporządzanie nim jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Oznacza to, że nie może być ona dokonana bez zgody właścicieli lokali.

Czy zasiedzenie można orzec bez udziału właściciela

Stwierdzenie zasiedzenia następuje w trybie postępowania nieprocesowego. Stroną postępowania jest osoba biorąca udział w sprawie, a nie osoba, która powinna wziąć w niej udział. Oznacza to, że brak uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu nie powoduje jego nieważności.

Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są aktualizowane systematycznie, w związku z czym użytkownicy są zaskakiwani podwyżkami nawet od tysiąca do kilku tysięcy procent. Sprawą ma zająć się resort gospodarki.

Niekonstytucyjne wpisy blokują obrót ziemią

Na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjne uznane zostały przepisy umożliwiające Agencji Nieruchomości Rolnych odkup nieruchomości. Choć przepisy już nie obowiązują, jak się okazuje, właściciele tych nieruchomości mają znaczne problemy z usunięciem takiego wpisu z księgi wieczystej.

Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy i zwrot lokalu bywa bardzo wysoka. Niektóre z firm deweloperskich nakładają bowiem kary w wysokości nawet do 8% wartości nieruchomości. Problem wydaje się jednak o tyle niewielki, że coraz mniej osób decyduje się na odstąpienie od umowy.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

Jak działają pośrednicy nieruchomości

Po wakacyjnym odpoczynku, już wkrótce rynek nieruchomości znów znacznie się ożywi. Chcą skorzystać z tego również nieuczciwi pośrednicy. Jak się przed nimi ustrzec?

Kiedy zastosować wymianę hydroizolacji dachu?

Jeżeli pokrycie dachu przestaje być szczelne i zaczyna przeciekać, warto zastosować wymianę hydroizolacji zamiast uzupełniania brakujących elementów folą lub papą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można izolację wykonać pod inne rodzaje pokrycia dachu.

Czy można dokonać ocieplenia pod pokryciem dachu?

Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Dach w całej konstrukcji domu jest najistotniejszym elementem. Materiał, z którego wykonany jest cały dach ulega zniszczeniu z upływem lat, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, koniecznie należy dokonać wymiany pokrycia dachu, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki. Dlatego też zaleca się dokonanie takich zmian, które spowodują ograniczenie ciepła, a zarazem zwiększą sprawność systemu instalacji grzewczej.

System inteligentnych urządzeń w nowoczesnym domu

We współczesnych czasach organizacja życia w domach zmierza ku temu, aby coraz więcej czasu spędzać w czterech kątach. Dlatego, też w celu usprawnienia naszych codziennych obowiązków decydujemy się na zakup coraz to nowszych urządzeń.

Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.

W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Na czym polega podział nieruchomości

Podział nieruchomości prowadzi do wydzielenia z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek. Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Często zdarza się tak, że na skutek zmiany stanu prawnego danego terenu, opinia wójta o zgodności podziału jest nieaktualna i w konsekwencji nie będzie możliwe zatwierdzenie podziału.

Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Prawo własności nieruchomości podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, którą prowadzi sąd rejonowy. Z wnioskiem o wpis może wystąpić właściciel nieruchomości. Jeżeli osoba składająca wniosek nie udowodni własności, nie można jej ustalać w postępowaniu wieczystoksięgowym. W takim przypadku właściwe jest postępowanie procesowe.

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane

Osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynku mieszkalnego lub jego części mogą liczyć na ich zwrot z budżetu państwa.

Nabycie zabytkowej nieruchomości – o czym warto wiedzieć?

Posiadanie zabytkowej nieruchomości, takiej jak pałacyk, dworek czy kamienica jest marzeniem wielu. Jednak część z tych obiektów niszczeje, a prywatni inwestorzy, którzy dysponują wolną gotówką mają związane ręce, ponieważ nie ma ustawy reprywatyzacyjnej.

Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Osoby dokonujące sprzedaży mieszkania lub domu, jego zamiany, darowania, a także otrzymujące nieruchomość w spadku, są zobowiązane zapłacić podatek. W zależności od rodzaju transakcji muszą rozliczyć się w PIT, VAT lub podatkiem od spadków i darowizn.

Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Powiększające się grono emerytów, których świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, poszukuje alternatywnych źródeł finansowania. Ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak prace nad nim znacznie się przedłużają. W związku z zaistniałą sytuacją, na rynku pojawiły się firmy, oferujące rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie.

REKLAMA