REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Odszkodowanie.
Odszkodowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

REKLAMA

Podstawą do określenia wysokości należnego odszkodowania stanowi wartość nieruchomości wywłaszczanej według jej stanu w dniu wydania decyzji ustalającej wysokość odszkodowania lub w dniu zajęcia nieruchomości (por. 130 ust. 1 u.g.n.). Jeżeli wywłaszczana nieruchomość obciążona jest ograniczonymi prawami rzeczowymi, np. użytkowaniem lub służebnością drogi koniecznej, wypłacane właścicielowi odszkodowanie ulega pomniejszeniu o odszkodowanie należne osobom, którym przysługują te prawa. W przypadku nieruchomości obciążonych hipoteką wysokość odszkodowania dla wierzyciela hipotecznego obejmuje wysokość należności głównej wraz z odsetkami. Wysokość odszkodowania jest ustalana przez organ w drodze decyzji administracyjnej na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje bądź w drodze decyzji wywłaszczeniowej bądź w drodze oddzielnej decyzji administracyjnej.

REKLAMA

W przypadku wywłaszczeń m.in. na potrzeby realizacji inwestycji w zakresie linii kolejowych, organizacji turnieju EURO 2012 czy inwestycji w zakresie terminala regazyfikacyjnego gazu ziemnego, przewidziana została możliwość ustalenia wysokości odszkodowania w drodze negocjacji pomiędzy inwestorem oraz osobami wywłaszczanymi. Ustawodawca w powyższych przypadkach zakreślił ramy czasowe, w których strony mogą uzgodnić wysokość odszkodowania (2 miesiące), a w przypadku nie osiągnięcia kompromisu, organ zobowiązany jest do wydania decyzji ustalającej wysokość odszkodowania.

Niektóre z obowiązujących regulacji, np. dotyczące wywłaszczeń na potrzeby inwestycji w zakresie dróg publicznych, torów kolejowych, turnieju Euro 2012, czy też inwestycji związanych z budową terminala regazyfikacyjnego w Świnoujściu, przewidują zwiększenie wysokości należnego odszkodowania o 5%, jeżeli jej właściciel w określonym terminie dobrowolnie wyda nieruchomość inwestorowi. Powyższe ustawy przewidują także dodatkowe odszkodowanie dla właścicieli wywłaszczanych lokali mieszkalnych lub budynków zabudowanych domem mieszkalnym w kwocie 10.000 złotych. Warunkiem uzyskania dodatkowego odszkodowania jest zamieszkiwanie w wywłaszczanej nieruchomości przez jej właściciela.

Zobacz serwis: Najem

REKLAMA

Wchodząca w życie z dniem 27 listopada 2010 roku nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadza w przypadku wywłaszczeń dokonywanych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami możliwość wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania, jeżeli wydano decyzje o natychmiastowym zajęciu nieruchomości. Powyższa zaliczka wypłacana jest na wniosek właściciela w wysokości nie przekraczającej 70% należnego odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz powyższego, trzeba także pamiętać, iż adresatom decyzji ustalającej wysokość odszkodowania niezadowolonym z jej rozstrzygnięcia przysługuje prawo odwołania się od decyzji do organu wyższej instancji.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA