Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej
REKLAMA
REKLAMA
Przyczyny zmian
REKLAMA
Zmiana przepisów jest skutkiem wyroku z Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2009 r. Skutkiem tego wyroku jest usunięcie wymogu, aby decyzja o warunkach zabudowy, konieczna do legalizacji samowoli zbudowanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, była ostateczna już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego.
Nowelizacja
Zmiany w obowiązujących przepisach zakładają, że do legalizacji obiektu budowlanego wystarczy przedstawienie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Właściciel, który dopuścił się samowoli budowlanej, będzie musiał przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego.
Inwestor uzyska pozwolenie na budowę nawet po zakończeniu budowy.
Zobacz również serwis: Dom i działka
REKLAMA
Jeśli na terenie na którym stanął dom czy budynek gospodarczy, jest plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor aby zalegalizować obiekt, będzie musiał przedstawić dokumenty stwierdzające jego zgodność z planem, tzn. że tego rodzaju obiekt mógł w ogóle powstać na danym terenie.
W przypadku gdy budowa obiektu została wstrzymana, będzie musiał przedstawić nowy projekt budowlany i wszystkie wymagane opinie. Wtedy dopiero uzyska zgodę inspektora nadzoru budowlanego na wznowienie budowy. Inspektor będzie mógł nakazać rozbiórkę obiektu jeśli uzna, że postawiono go z naruszeniem prawa budowlanego. Będzie mógł również nakazać wykonanie poprawek i doprowadzenie obiektu do zgodności z prawem.
Koszt
Inwestorzy, którzy będą chcieli zalegalizować samowolę mają obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Zalegalizowanie domu kosztuje aż 50 tys. zł.
Zobacz również: Na czym polega podział nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.