REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Zapisz się na nasz newsletter

Co może być przedmiotem umowy darowizny

Umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązująco-rozporządzającej. Co wiąże się z tym, że w momencie zawarcia umowy przejście własności na nabywcę następuje na podstawie umowy. Przedmiotem umowy darowizny mogą zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, zbywalne prawa majątkowe, pieniądze itp.

REKLAMA

Forma umowy darowizny

Kluczowe znaczenie dla umowy darowizny ma forma, w jakiej została ona zawarta. Odpowiednią formą dla umowy darowizny jest forma aktu notarialnego. Ma to ogromne znaczenie przy darowiźnie nieruchomości. Niezachowanie formy notarialnej powoduje, iż umowa jest nieważna.

Zobacz również: Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Wzór aktu notarialnego przy zawarciu mowy darowizny nieruchomości

Repetytorium B nr 8765/2010

1. Dnia piętnastego października dwa tysiące dziesiątego roku (15.10.2010 r.) do notariusza Kazimierza Nowaka w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, przybyli:
a) Pani Anna, córka Kamila i Joanny,
b) Pan Andrzej, syn Tomasza i Weroniki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Tożsamość osób notariusz ustalił na podstawie dowodów osobistych:
Ad a: ADW 7686567 (PESEL 90878987654),
Ad b: AHJ 8789085 (PESEL 09876497876).

3. Na życzenie powyżej wymienionych osób notariusz Kazimierz Nowak, w Kancelarii Notarialnej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, sporządzili następujący akt:

Wzór umowy darowizny nieruchomości:

§ 1. Państwo Anna i Andrzej małżonkowie Kowalscy oświadczają, iż:
- są właścicielami nieruchomości niezabudowanej, położonej w Warszawie przy ulicy Żeromskiego 11, o powierzchni 201 m² (dwieście jeden metrów kwadratowych) – na prawach własności majątkowej ustawowej. Nieruchomość niezabudowana została oznaczona jako działka 18, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Warszawie księga wieczysta KW nr 2287,
- przedmiotowa nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi ograniczonymi, ani nie ciąży na niej żadne zadłużenie, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa.
- z dnia 11 sierpnia 1998 r. przedmiotowa nieruchomość na podstawie Planu przestrzennego zagospodarowania miasta Warszawa, zatwierdzonego przez uchwałę nr 2/89 Rady Miasta Warszawy – stanowi grunt rolny w klasie V.
Na dowód czego Państwo Anna i Andrzej Kowalscy przedłożyli odpis księgi wieczystej KW nr 2287, wydanej przez Sąd Rejonowy w Warszawie dnia 09.10.1997 r.

§ 2. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy darują przedmiotową nieruchomość córce Ewelinie Kowalskiej do majątku osobistego, a Pani Ewelina Kowalska darowiznę przyjmuje.

§ 3. Strony oświadczyły, iż wartość przedmiotowej nieruchomości wynosi 250 000 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych).

§ 4. Koszty aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pan Andrzej Kowalski.

§ 5. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy wnoszą na mocy umowy darowizny do Sądu Rejonowego w Warszawie o wpisanie prowadzonej przez ten Sąd księdze wieczystej KW nr 2287 jako właściciela Panią Ewelinę Kowalską, córkę Anny i Andrzeja.

§ 6. Notariusz poinformował strony o tym, że w razie podwyższenia wartości przedmiotu przez umowy przez urząd skarbowy, ten urząd pobiera należny podatek od darowizny.

§ 5. Notariusz pobrał gotówkę tj. opłatę stałą oraz taksę notarialną.

§ 6. Akt został odczytany stronom przez notariusza. Strony uznają bez zastrzeżeń, iż akt jest on zgodny z treścią sporządzonej i odczytanej wraz z złożonymi oświadczeniami woli - co zostało potwierdzone własnoręcznymi podpisami.

Podpisy stron niniejszej umowy oraz notariusza:

1. Anna oraz Andrzej Kowalscy, 2. Ewelina Kowalska,
3. Kazimierz Nowak – notariusz. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA