REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Zapisz się na nasz newsletter

Co może być przedmiotem umowy darowizny

Umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązująco-rozporządzającej. Co wiąże się z tym, że w momencie zawarcia umowy przejście własności na nabywcę następuje na podstawie umowy. Przedmiotem umowy darowizny mogą zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, zbywalne prawa majątkowe, pieniądze itp.

REKLAMA

Forma umowy darowizny

Kluczowe znaczenie dla umowy darowizny ma forma, w jakiej została ona zawarta. Odpowiednią formą dla umowy darowizny jest forma aktu notarialnego. Ma to ogromne znaczenie przy darowiźnie nieruchomości. Niezachowanie formy notarialnej powoduje, iż umowa jest nieważna.

Zobacz również: Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Wzór aktu notarialnego przy zawarciu mowy darowizny nieruchomości

Repetytorium B nr 8765/2010

1. Dnia piętnastego października dwa tysiące dziesiątego roku (15.10.2010 r.) do notariusza Kazimierza Nowaka w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, przybyli:
a) Pani Anna, córka Kamila i Joanny,
b) Pan Andrzej, syn Tomasza i Weroniki,

2. Tożsamość osób notariusz ustalił na podstawie dowodów osobistych:
Ad a: ADW 7686567 (PESEL 90878987654),
Ad b: AHJ 8789085 (PESEL 09876497876).

3. Na życzenie powyżej wymienionych osób notariusz Kazimierz Nowak, w Kancelarii Notarialnej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, sporządzili następujący akt:

Wzór umowy darowizny nieruchomości:

§ 1. Państwo Anna i Andrzej małżonkowie Kowalscy oświadczają, iż:
- są właścicielami nieruchomości niezabudowanej, położonej w Warszawie przy ulicy Żeromskiego 11, o powierzchni 201 m² (dwieście jeden metrów kwadratowych) – na prawach własności majątkowej ustawowej. Nieruchomość niezabudowana została oznaczona jako działka 18, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Warszawie księga wieczysta KW nr 2287,
- przedmiotowa nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi ograniczonymi, ani nie ciąży na niej żadne zadłużenie, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa.
- z dnia 11 sierpnia 1998 r. przedmiotowa nieruchomość na podstawie Planu przestrzennego zagospodarowania miasta Warszawa, zatwierdzonego przez uchwałę nr 2/89 Rady Miasta Warszawy – stanowi grunt rolny w klasie V.
Na dowód czego Państwo Anna i Andrzej Kowalscy przedłożyli odpis księgi wieczystej KW nr 2287, wydanej przez Sąd Rejonowy w Warszawie dnia 09.10.1997 r.

§ 2. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy darują przedmiotową nieruchomość córce Ewelinie Kowalskiej do majątku osobistego, a Pani Ewelina Kowalska darowiznę przyjmuje.

§ 3. Strony oświadczyły, iż wartość przedmiotowej nieruchomości wynosi 250 000 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych).

§ 4. Koszty aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pan Andrzej Kowalski.

§ 5. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy wnoszą na mocy umowy darowizny do Sądu Rejonowego w Warszawie o wpisanie prowadzonej przez ten Sąd księdze wieczystej KW nr 2287 jako właściciela Panią Ewelinę Kowalską, córkę Anny i Andrzeja.

§ 6. Notariusz poinformował strony o tym, że w razie podwyższenia wartości przedmiotu przez umowy przez urząd skarbowy, ten urząd pobiera należny podatek od darowizny.

§ 5. Notariusz pobrał gotówkę tj. opłatę stałą oraz taksę notarialną.

§ 6. Akt został odczytany stronom przez notariusza. Strony uznają bez zastrzeżeń, iż akt jest on zgodny z treścią sporządzonej i odczytanej wraz z złożonymi oświadczeniami woli - co zostało potwierdzone własnoręcznymi podpisami.

Podpisy stron niniejszej umowy oraz notariusza:

1. Anna oraz Andrzej Kowalscy, 2. Ewelina Kowalska,
3. Kazimierz Nowak – notariusz. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA