REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Zapisz się na nasz newsletter

Co może być przedmiotem umowy darowizny

Umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązująco-rozporządzającej. Co wiąże się z tym, że w momencie zawarcia umowy przejście własności na nabywcę następuje na podstawie umowy. Przedmiotem umowy darowizny mogą zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, zbywalne prawa majątkowe, pieniądze itp.

REKLAMA

Forma umowy darowizny

Kluczowe znaczenie dla umowy darowizny ma forma, w jakiej została ona zawarta. Odpowiednią formą dla umowy darowizny jest forma aktu notarialnego. Ma to ogromne znaczenie przy darowiźnie nieruchomości. Niezachowanie formy notarialnej powoduje, iż umowa jest nieważna.

Zobacz również: Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Wzór aktu notarialnego przy zawarciu mowy darowizny nieruchomości

Repetytorium B nr 8765/2010

1. Dnia piętnastego października dwa tysiące dziesiątego roku (15.10.2010 r.) do notariusza Kazimierza Nowaka w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, przybyli:
a) Pani Anna, córka Kamila i Joanny,
b) Pan Andrzej, syn Tomasza i Weroniki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Tożsamość osób notariusz ustalił na podstawie dowodów osobistych:
Ad a: ADW 7686567 (PESEL 90878987654),
Ad b: AHJ 8789085 (PESEL 09876497876).

3. Na życzenie powyżej wymienionych osób notariusz Kazimierz Nowak, w Kancelarii Notarialnej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, sporządzili następujący akt:

Wzór umowy darowizny nieruchomości:

§ 1. Państwo Anna i Andrzej małżonkowie Kowalscy oświadczają, iż:
- są właścicielami nieruchomości niezabudowanej, położonej w Warszawie przy ulicy Żeromskiego 11, o powierzchni 201 m² (dwieście jeden metrów kwadratowych) – na prawach własności majątkowej ustawowej. Nieruchomość niezabudowana została oznaczona jako działka 18, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Warszawie księga wieczysta KW nr 2287,
- przedmiotowa nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi ograniczonymi, ani nie ciąży na niej żadne zadłużenie, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa.
- z dnia 11 sierpnia 1998 r. przedmiotowa nieruchomość na podstawie Planu przestrzennego zagospodarowania miasta Warszawa, zatwierdzonego przez uchwałę nr 2/89 Rady Miasta Warszawy – stanowi grunt rolny w klasie V.
Na dowód czego Państwo Anna i Andrzej Kowalscy przedłożyli odpis księgi wieczystej KW nr 2287, wydanej przez Sąd Rejonowy w Warszawie dnia 09.10.1997 r.

§ 2. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy darują przedmiotową nieruchomość córce Ewelinie Kowalskiej do majątku osobistego, a Pani Ewelina Kowalska darowiznę przyjmuje.

§ 3. Strony oświadczyły, iż wartość przedmiotowej nieruchomości wynosi 250 000 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych).

§ 4. Koszty aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pan Andrzej Kowalski.

§ 5. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy wnoszą na mocy umowy darowizny do Sądu Rejonowego w Warszawie o wpisanie prowadzonej przez ten Sąd księdze wieczystej KW nr 2287 jako właściciela Panią Ewelinę Kowalską, córkę Anny i Andrzeja.

§ 6. Notariusz poinformował strony o tym, że w razie podwyższenia wartości przedmiotu przez umowy przez urząd skarbowy, ten urząd pobiera należny podatek od darowizny.

§ 5. Notariusz pobrał gotówkę tj. opłatę stałą oraz taksę notarialną.

§ 6. Akt został odczytany stronom przez notariusza. Strony uznają bez zastrzeżeń, iż akt jest on zgodny z treścią sporządzonej i odczytanej wraz z złożonymi oświadczeniami woli - co zostało potwierdzone własnoręcznymi podpisami.

Podpisy stron niniejszej umowy oraz notariusza:

1. Anna oraz Andrzej Kowalscy, 2. Ewelina Kowalska,
3. Kazimierz Nowak – notariusz. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA