REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Przyczyny wygaśnięcia umowy najmu

REKLAMA

Najczęstszą przyczyną wygaśnięcia umowy najmu jest upływ terminu, na jaki została zawarta. Jednak mogą zaistnieć również okoliczności, które powodują wcześniejsze rozwiązanie umowy. Może być to zgodna wola obu stron, ale również naruszenie obowiązków spoczywających po jednej z nich. Jeżeli najemca, pomimo rozwiązania umowy, nie opuszcza lokalu, niezbędne może okazać się wejście na drogę sądową.

Wyrok eksmisyjny

Jeżeli wynajmujący wygra sprawę w sądzie i zostanie wydany wyrok eksmisyjny, lokator powinien opuścić wynajmowane mieszkanie. Wynajmujący nie ma jednak prawa wyrzucić z mieszkania najemcy, który nie chce dobrowolnie opuścić lokalu. Powinien zgłosić się do sądu, by ten nadał wyrokowi klauzulę wykonalności. Dopiero takie orzeczenie może być podstawą do działań komornika.

Komornik wyznacza lokatorowi termin, w którym ma opuścić mieszkanie. Jeżeli najemca tego nie uczyni, komornik może zastosować środki przymusu (może skorzystać z pomocy Policji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce, generalnie, nie ma możliwości, aby lokator został eksmitowany na bruk. Jeżeli sąd będzie orzekał w sprawie eksmisji, a najemca nie będzie miał gdzie zamieszkać, sąd może orzec o przyznaniu lokalu socjalnego. Jeżeli okaże się, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego, wówczas takiej osobie powinno zostać udostępnione pomieszczenie tymczasowe. Do tego czasu, komornik musi powstrzymać się od działań mających na celu opróżnienie lokalu przez najemcę.

Zobacz serwis: Najem

Najem okazjonalny

Wyjątkiem od tej reguły, jest umowa najmu okazjonalnego. Zgodnie z przepisami prawnymi regulującymi kwestie podpisania takiej umowy, najemca jest zobowiązany do dołączenia do niej notarialnego oświadczenia o poddaniu się eksmisji. W takim oświadczeniu wskazuje się lokal, do którego przeniesie się najemca w razie rozwiązania z nim umowy najmu. Jest to regulacja korzystna dla wynajmującego z tego względu, że nie wymaga od niego starań o wyrok eksmisyjny. Wystarczy, że takiemu oświadczeniu zostanie nadana klauzula wykonalności.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli okaże się, że adres wskazany w umowie (ten, pod który ma przenieść się najemca) jest nieprawdziwy albo jego właściciel nie będzie chciał przyjąć lokatorów, wówczas mogą oni trafić na bruk.

Pobierz wzór: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA