Kiedy można rozpocząć prace budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Kto może wydać pozwolenia na budowę
REKLAMA
Na podstawie art. 83 ust. 1 i 2 prawa budowlanego – właściwym organem do wydania pozwolenia na budowę jest organ administracji architektoniczno-budowlanej. Natomiast starosta jest organem I instancji.
Zobacz również: Jaka umowa na roboty budowlane?
Wzór wniosku o pozwolenie na budowę
1. data i miejsce sporządzenia wniosku,
2. tytuł: wniosek o pozwolenie na budowę,
3. nr rejestru organu właściwego do wydania pozwolenia,
4. nazwa organu właściwego do wydania pozwolenia,
5. imię, nazwisko lub nazwa i adres inwestora,
6. określenie żądania inwestora: wnoszę o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę (rodzaj oraz nazwa obiektu lub robót budowlanych, określenie działki ewidencyjnej),
7. do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z pozwoleniami, opiniami, uzgodnieniami,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- decyzja o pozwoleniu na budowę wraz z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu,
- postanowienie o uzgodnieniu z organem architektoniczno-budowlanym – jest konieczne w odniesieniu do obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych, obiektów zakładów górniczych,
- specjalistyczna opinię – wymagana w przypadku, kiedy wykonanie prac budowlanych może stwarzać ogromne zagrożenie dla użytkowników tj. zakłady chemiczne.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
W całym procesie o udzielenie pozwolenia na budowę inwestor może działać przez pełnomocnika. W takim wypadku do wniosku o pozwolenia na budowę należy dołączyć upoważnienie udzielone osobie działającej w jego imieniu. Organ administracyjny ma w tym przypadku obowiązek zapewnić pełnomocnikowi udział w całym postępowaniu o budowę a także dostarczać mu wszystkie wydane przez ten organ postanowienia oraz decyzje.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.