REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Marta Wrzosek
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

REKLAMA

Skorzystanie z dotacji udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest możliwe tylko jeżeli:

• weźmiemy kredyt (gdyż Fundusz przekazuje dotacje bankom);
• jesteśmy właścicielem domu, na którym ma być umieszczony kolektor;
• nie korzystamy z miejskiej sieci cieplnej.

O dofinansowanie może ubiegać się również wspólnota mieszkaniowa, która na swoich budynkach chce umieścić taką instalację.

Przydatność kolektora

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto zadać sobie pytanie o korzyści, jakie przyniesie kolektor. Służy on do ogrzewania wody użytkowej. Niemniej jednak jego instalacja nie spowoduje, że będziemy mogli zupełnie zrezygnować z innych źródeł ciepła. W lecie kolektory mogą bowiem wystarczyć zupełnie, w zimie jednak – niekoniecznie.

Należy wziąć również pod uwagę opłacalność takiej inwestycji. Zgodnie z oceną ekspertów, jeżeli wcześniej podgrzewaliśmy wodę energią elektryczną, inwestycja zwróci się po mniej więcej 6 latach. W przypadku, gdy używaliśmy oleju opałowego lub gazu – dopiero po ok. 12 latach.

Wybór kolektora

Generalnie, wybór jest spory. Jednak, aby otrzymać dotację z funduszu, dostawca kolektora musi legitymować się:
• sprawozdaniem z badań kolektora z normą PN EN-12975-2;
• aktualnym certyfikatem zdolności;
• europejskim certyfikatem SOLAR KEY-MARK.

Jaka wielkość kolektora?

Aby obliczyć potrzebną nam powierzchnię kolektora, należy wziąć pod uwagę:
• liczbę osób w rodzinie;
• powierzchnię kolektora na osobę (która jest zależna od zużycia wody na osobę, powinna wynieść ok. 1-2 mkw.);
• nachylenie i usytuowanie dachu (najniższy współczynnik otrzymamy, jeżeli część dachu przeznaczona na kolektory skierowana jest na południe, a nachylenie dachu wynosi 45 stopni);
• odległość kolektorów od zbiornika ciepłej wody.

Zobacz serwis: Ekologiczny dom

Gdzie podpisać umowę kredytu?

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z sześcioma bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, Bankiem polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Bankiem Wielkopolski, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Mazowieckim Bankiem Regionalnym i Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.

Dotacja wynosi 45% tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli: kosztów projektu budowlano-wykonawczego, koszt nabycia nowych kolektorów, koszt zakupu ciepłomierza, koszt montaży kolektora, podatek VAT. Koszty te nie mogą być wyższe niż 2,5 tysiąca złotych na 1 mkw. kolektora.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA