Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
REKLAMA
Skorzystanie z dotacji udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest możliwe tylko jeżeli:
• weźmiemy kredyt (gdyż Fundusz przekazuje dotacje bankom);
• jesteśmy właścicielem domu, na którym ma być umieszczony kolektor;
• nie korzystamy z miejskiej sieci cieplnej.
O dofinansowanie może ubiegać się również wspólnota mieszkaniowa, która na swoich budynkach chce umieścić taką instalację.
Przydatność kolektora
REKLAMA
Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto zadać sobie pytanie o korzyści, jakie przyniesie kolektor. Służy on do ogrzewania wody użytkowej. Niemniej jednak jego instalacja nie spowoduje, że będziemy mogli zupełnie zrezygnować z innych źródeł ciepła. W lecie kolektory mogą bowiem wystarczyć zupełnie, w zimie jednak – niekoniecznie.
Należy wziąć również pod uwagę opłacalność takiej inwestycji. Zgodnie z oceną ekspertów, jeżeli wcześniej podgrzewaliśmy wodę energią elektryczną, inwestycja zwróci się po mniej więcej 6 latach. W przypadku, gdy używaliśmy oleju opałowego lub gazu – dopiero po ok. 12 latach.
Wybór kolektora
Generalnie, wybór jest spory. Jednak, aby otrzymać dotację z funduszu, dostawca kolektora musi legitymować się:
• sprawozdaniem z badań kolektora z normą PN EN-12975-2;
• aktualnym certyfikatem zdolności;
• europejskim certyfikatem SOLAR KEY-MARK.
Jaka wielkość kolektora?
Aby obliczyć potrzebną nam powierzchnię kolektora, należy wziąć pod uwagę:
• liczbę osób w rodzinie;
• powierzchnię kolektora na osobę (która jest zależna od zużycia wody na osobę, powinna wynieść ok. 1-2 mkw.);
• nachylenie i usytuowanie dachu (najniższy współczynnik otrzymamy, jeżeli część dachu przeznaczona na kolektory skierowana jest na południe, a nachylenie dachu wynosi 45 stopni);
• odległość kolektorów od zbiornika ciepłej wody.
Zobacz serwis: Ekologiczny dom
Gdzie podpisać umowę kredytu?
REKLAMA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z sześcioma bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, Bankiem polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Bankiem Wielkopolski, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Mazowieckim Bankiem Regionalnym i Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.
Dotacja wynosi 45% tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli: kosztów projektu budowlano-wykonawczego, koszt nabycia nowych kolektorów, koszt zakupu ciepłomierza, koszt montaży kolektora, podatek VAT. Koszty te nie mogą być wyższe niż 2,5 tysiąca złotych na 1 mkw. kolektora.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA