Czy zasiedzenie można orzec bez udziału właściciela
REKLAMA
REKLAMA
Zasiedzenie
REKLAMA
Zasiedzenie jest instytucją prawa cywilnego umożliwiającą nabycie własności danej nieruchomości przez długotrwałe jej posiadanie. W świetle obowiązujących przepisów posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeśli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Kończy się natomiast z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu - a więc dniowi objęcia w posiadanie samoistne.
Postępowanie i stwierdzenie zasiedzenia
REKLAMA
Do zgłoszenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności uprawniony jest każdy zainteresowany. Jeżeli wnioskodawca nie wskazuje innych zainteresowanych, orzeczenie może zapaść dopiero po wezwaniu innych zainteresowanych przez ogłoszenie. Sąd może zarządzić ogłoszenie również w innych wypadkach, jeżeli uzna to za wskazane. Ogłoszenie powinno zawierać dokładne określenie rzeczy, imię i nazwisko posiadacza rzeczy, a jeżeli chodzi o rzeczy ruchome - również jego miejsce zamieszkania.
Stwierdzenie zasiedzenia następuje w trybie postępowania nieprocesowego. W postanowieniu stwierdzającym zasiedzenie nieruchomości sąd orzeka, kto i w jakiej dacie nabył jej własność, bez względu na to, czy nabywca jest jeszcze właścicielem w chwili orzekania.
Uczestnictwo stron
Brak uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia nie powoduje nieważności postępowania. Do nieważności postępowania z tego powodu, że skarżącego pozbawiono możliwości działania może dojść jedynie w odniesieniu do osoby, która bierze udział w postępowaniu, a nie tylko zainteresowanej sprawą.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Zainteresowani sprawą
Do kręgu osób zainteresowanych sprawą należą m. in.: dotychczasowi właściciele nieruchomości, ich spadkobiercy, inni niż wnioskodawca posiadacze samoistni, posiadacze zależni, a także osoby dysponujące prawem rzeczowym na zasiadywanej nieruchomości.
Stroną postępowania o zasiedzenie jest osoba biorąca udział w sprawie, a nie osoba, która powinna wziąć w niej udział
Wznowienie postępowania
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie w postępowaniu nieprocesowym jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji.
Zainteresowany, który nie był uczestnikiem postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, może żądać wznowienia postępowania, jeżeli postanowienie to narusza jego prawa. Takie naruszenie może dotyczyć tylko uprawnień procesowych (ograniczenie lub pozbawienie) albo praw podmiotowych.
Skargę o wznowienie postępowania może wnieść zainteresowany, który nie brał udziału w postępowaniu z przyczyn od siebie niezależnych.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.