Jaka umowa na roboty budowlane?
REKLAMA
REKLAMA
Zapisz się na nasz newsletter
Umowa o dzieło
Jeśli przedmiotem umowy ma być pewien rezultat robót, który nie spełnia cech obiektu budowlanego, np. instalacja czy montaż urządzeń to wówczas jest to umowa o dzieło.
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. W związku z tym jednym ze sposobów określenia wynagrodzenia może być podanie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów – wynagrodzenie kosztorysowe. W takim przypadku wykonawca będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeśli okaże się że trakcie wykonywania dzieła dokonano dodatkowych prac. Warto podkreślić, że jeśli strony umówiły się na wynagrodzenia ryczałtowe wykonawca nie będzie mógł wysunąć żądania o podwyższenie wynagrodzenia nawet wtedy, gdy w chwili zawierania umowy nie można było prawidłowo przewidzieć i ocenić rozmiaru i kosztów prac wykonawcy. Istnieje tu więc ryzyko niedoszacowania wartości pracy wykonawcy.
Należy zauważyć, że w przypadku umowy o dzieło inwestor nie ponosi odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, jeżeli wykonawca główny zawarł z nim umowę o dzieło. Inwestor nie jest stroną tej umowy i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania z niej wynikające.
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.
Zobacz serwis: Umowy
Umowa o roboty budowlane
W przypadku, gdy w umowie wykonawca zobowiązuje się do wykonania zgodnie z projektem danego obiektu i oddania go inwestorowi, a inwestor zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia oraz przygotowania terenu do prac budowlanych, to mamy do czynienia z umową o roboty budowlane.
REKLAMA
Umowa o roboty budowlane jest zawsze umową odpłatną. Jeżeli strony nie ustaliły inaczej - wynagrodzenia jest płatne w chwili oddania obiektu. Jeżeli obiekt oddawany jest częściami, a strony ustaliły wynagrodzenie za każdą część z osobna - wynagrodzenie jest płatne z chwilą wykonania każdej z części dzieła.
Strony mogą konkretnie w umowie ustalić wysokość wynagrodzenia poprzez wskazanie podstaw do jego ustalenia. W praktyce spotyka się dwa sposoby (podobnie jak w umowie o dzieło) określenia wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych: wynagrodzenie ryczałtowe oraz wynagrodzenie kosztorysowe.
Przy umowie o roboty budowlane inwestor i wykonawca ponoszą odpowiedzialność solidarną za zapłatę za prace wykonane przez podwykonawcę. Oznacza to, że jeśli podwykonawca nie otrzyma wynagrodzenia będzie mógł domagać się zapłaty od podmiotu, który mu zlecił wykonanie robót (najczęściej od głównego wykonawcy) oraz od inwestora.
Roszczenia wynikające z umowy o roboty budowlane przedawniają się w ogólnych terminach przedawnienia. W przypadku roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą termin ten wynosi 3 lata.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Różnice
Istotne różnice pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane to:
- odesłanie do wymogów wynikających z przepisów prawa budowlanego przy ocenie wykonywanego dzieła,
- szczególna postać współpracy pomiędzy stronami w przypadku mowy o roboty budowlane - polegająca na obowiązku inwestora dostarczenia wykonawcy projektu budowy i przekazania mu terenu budowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.